50. Konkurs Ofert Fundacji WOŚP zakończony! Fundacja zakupiła prawie 5 tysięcy urządzeń medycznych za kwotę ponad 21 milionów złotych, które trafią na oddziały neonatologiczne i pediatryczne w całej Polsce!

0
1894
Fot. Fundacja WOŚP

Mimo planowanych trzech dni negocjacji, 50. Konkurs udało się przeprowadzić w dwa. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nie rozstrzygnęła jednak postępowania w dwóch kategoriach. Po szczegółowym przeanalizowaniu ofert i proponowanych cen, oraz skonfrontowaniu ich z potrzebami konkretnych placówek, do których mają trafić urządzenia, nie rozstrzygnięto negocjacji na zakup foteli do karmienia i kangurowania, oraz stanowisk do resuscytacji. Urządzenia te zostaną nabyte w późniejszym terminie. Fundacja zdecydowała za to o zwiększeniu ilości kupowanych aparatów KTG, z planowanych 91 do aż 118 sztuk urządzeń.

W efekcie 50. Konkursu Ofert Fundacja WOŚP zakupiła na wyposażenie polskich szpitali 4976 urządzeń medycznych. Największa część zakupów i największy sukces negocjacji to zakup 4317 leżanek i rozkładanych foteli dla rodziców opiekujących się dziećmi w szpitalach.

Fundacja nabyła urządzenia skonstruowane i produkowane w Polsce! – powiedział Jurek Owsiak, Prezes Zarządu WOŚP – Jest to odpowiedź na bolesny problem „koczowania” rodziców na podłodze, na karimatach, pod łóżkami dzieci. Od teraz ich warunki poprawią się w sposób bezprecedensowy. A jeśli uda się Ministrowi Zdrowia spełnić obietnicę likwidacji opłat za pobyt w szpitalach, można będzie mówić o niespotykanej w Polsce, pozytywnej rewolucji.

Po raz kolejny Fundacji udało się nabyć urządzenia najlepsze – co zgodnie podkreślili eksperci oceniający proponowany sprzęt – na niespotykanych na rynku, atrakcyjnych warunkach. Ostateczne ceny poszczególnych urządzeń są tajemnicą, ale w efekcie negocjacji z początkowej, sumarycznej wartości wszystkich postępowań wynoszącej około 32 mln złotych udało się uzyskać ostateczną wartość całego Konkursu Ofert na poziomie 21.510.173,31 PLN. Oznacza to oszczędność ponad 11 mln PLN!

Oto całościowy rezultat 50. Konkursu Ofert WOŚP:

 • bilirubinometry – 139 szt. – zwyciężyła oferta firmy DRAGER
 • lampy do fototerapii na statywie – 246 szt. – zwyciężyła oferta firmy DUTCHMED
 • lampy do fototerapii łóżeczkowe – 69 szt. – zwyciężyła oferta firmy DUTCHMED
 • aparaty KTG – 118 szt. – zwyciężyła oferta firmy EUROMED
 • aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddechu nCPAP – 64 szt. – zwyciężyła oferta firmy LIFEMED
 • inkubatory transportowe z aparatami nCPAP – 23 szt. – zwyciężyła oferta firmy DUTCHMED
 • leżanki rozkładane dla rodziców na oddz. pediatryczne – 2.971 szt. – zwyciężyła oferta firmy REHA BED
 • fotele odchylane (z podnóżkiem) dla rodziców na oddz. pediatryczne – 1.346 szt. – zwyciężyła oferta firmy REHA BED

Rozkładane leżanki oraz odchylane fotele dla rodziców zostały zakupione w ramach prowadzonej przez WOŚP akcji „Leczyć z miłością”. Jej celem jest poprawa warunków rodziców towarzyszącym chorym dzieciom na oddziałach szpitalnych.

Akcja została zapoczątkowana przez sytuację która dotknęła rodzinę w jednym z jeleniogórskim szpitali. Pani Anita spała na podłodze pod łóżeczkiem swojego 1,5 rocznego syna. Zdjęcie zostało umieszczone przez jej męża na jednym z portali społecznościowych. Sprawa została szeroko skomentowana i poruszyła serca wiele osób. Fundacja WOŚP nazwała tę akcję „Leczyć z miłością” ponieważ poszukuje drogi, dzięki której jakość leczenia w Polsce się poprawi. Dotyczy to wielu aspektów, zarówno wyposażenia szpitali, jak również odpowiedniej ilości wykwalifikowanego personelu, podchodzącego do pacjentów z życzliwością.

Zgłoszone oferty oceniała komisja ekspertów w składzie:

 • Dr Małgorzata Czyżewska (Wrocław)
 • Dr Ewa Homa (Dębica)
 • Dr n.med. Joanna Kozłowska (Warszawa)
 • Mgr Lilia Kimber-Dziwisz (Radom)
 • Mgr Bożena Adamska (Warszawa)
 • Lek. Robert Krawczyk (Warszawa)
 • Prof. dr hab.n.med Ryszard Lauterbach (Kraków)
 • Dr Riad Haidar (Biała Podlaska)
 • Dr n. med. Wojciech Walas (Opole)
 • Dr hab.n.med. Tomasz Szczapa (Poznań)
 • Inż. Marcin Gostyński (Warszawa)
 • Dr n.med. Piotr Raczyński (Warszawa)
 • Prof. dr hab.n.med. Piotr Węgrzyn (Warszawa)

Lista placówek, do których trafi sprzęt medyczny jest załączona do wiadomości, dodatkowo będzie dostępna także w Bazie Mediów WOŚP. Wszystkie zakupy zostaną sfinansowane ze środków zebranych w 25. oraz 26. Finale WOŚP.

Do tej pory Fundacja WOŚP przekazała dla polskiej neonatologii 3.844 urządzenia medyczne za prawie 122 mln zł (121.909.333,39 zł). Sprzęt ten pracuje praktycznie na wszystkich oddziałach neonatologicznych w całej Polsce.

Dziękujemy oferentom, ekspertom, całemu zespołowi Fundacji zaangażowanemu w proces przygotowania i realizacji konkursu, oraz wszystkim, którzy obserwowali i trzymali kciuki za powodzenie negocjacji.

Wszystkie zakupione urządzenia trafią do docelowych placówek w ciągu najbliższych tygodni. O postępach w realizacji zakupów będziemy na bieżąco informowali na naszych stronach internetowych.

Fot. Fundacja WOŚP

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to ciesząca się największym zaufaniem społecznym organizacja pozarządowa w Polsce. Założona została w 1993 roku i od tego czasu co roku, w drugą niedzielę stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy, która nazywa się Finałem WOŚP. Za zebrane środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze szpitalom dziecięcym w Polsce najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Dziś sprzęt zakupiony przez WOŚP jest podstawą nowoczesnego wyposażenia wszystkich szpitali, w których leczy się dzieci w Polsce. W ciągu 26. Finałów WOŚP Orkiestra zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 951 mln PLN.

Krzysztof Dobies
Rzecznik Prasowy Fundacji
[email protected]
tel. +48 695 870 020

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj