Katowickie Centrum Seniora otwarto przy ul. Słowackiego 27

0
1388

Dzisiaj tj. piątek 6 marca przy ulicy Słowackiego 27 otwarto Katowickie Centrum Seniora, które stało się już dzisiaj przestrzenią, w której realizowane są działania dla seniorów.

Zmiany demograficzne w całej Polsce to fakt. Nasze społeczeństwo się starzeje i dotyczy to także Katowic. To ważne, by ludzie starsi, pomimo zakończenia aktywności zawodowej nadal odgrywali aktywną rolę w naszym społeczeństwie, uczestniczyli w życiu społecznym i mieli możliwość w ciekawy sposób spędzać swój wolny czas. Dlatego w ostatnich latach podejmujemy coraz większe wysiłki, by działać na rzecz seniorów. Naszym głównym celem jest zaktywizowanie osób starszych. Chcemy, by seniorzy wychodzili z domów – stąd decyzja o stworzeniu przestrzeni dla nich. Katowickie Centrum Seniora już dziś jest miejscem spotkań – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Katowickie Centrum Seniora jest miejscem przyjaznym dla seniorów, gdzie mogą spędzić swój wolny czas na różnego rodzaju warsztatach np. rękodzieła, kulinarnych oraz szkoleniach. Ponadto Centrum będzie pełniło funkcję punktu informacyjnego dla seniorów, gdzie będzie można uzyskać ważne informacje z życia miasta. Prowadzenie Centrum zostało powierzone Fundacji Rozwoju Ekonomii Społecznej, która na realizację zadania otrzymała dotację wysokości 197,5 tys. zł. W ramach działań uruchomiła klub seniora, który czynny jest od poniedziałku do piątku, gdzie seniorzy, czyli osoby 60+ mogą skorzystać z codziennych spotkań przy kawie/herbacie, zajęć animacyjnych i terapeutycznych, a także organizowanych wyjść i wyjazdów.

Lokal o powierzchni blisko 100 metrów kwadratowych przy ul. Słowackiego 27 został wyremontowany, a pomieszczenia została dostosowana do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych.  – W ramach naszych działań musieliśmy lokal o funkcjach handlowych, bo działał tutaj sklep przekształcić w przestrzeń o funkcjach społecznych, która ponadto będzie bez barier architektonicznych. Odpowiednia ilość toalet, podział przestrzeni i jej wyposażenia, a także wymiana stolarki okiennej, drzwi oraz montaż ogrzewania gazowego to działania, które w tym lokalu zrealizowaliśmy – mówi Jolanta Bańkowska, zastępca dyrektora KZGM. Remont oraz wyposażenie centrum to koszt 549 tys. zł (w tym dofinansowanie z budżetu państwa wyniosło 150 tys. zł).

Warto przypomnieć, że Katowice od wielu lat inicjują i realizują działania skierowane do Seniorów. Zadania te realizowane są zgodnie z założeniami Miejskiego Programu „Katowicki Senior w Mieście” na lata 2016-2021. Realizacja działań senioralnych zapewnia mieszkańcom – seniorom miasta możliwość aktywnego udziału w życiu społecznym miasta oraz możliwość prowadzenia samodzielnego, niezależnego i satysfakcjonującego życia. Seniorzy mogą skorzystać z szerokiej oferty spędzania wolnego czasu tj. oferty sportowej, kulturalnej, edukacyjnej oraz prozdrowotnej. Działania te cieszą się dużym zainteresowaniem i są dalej kontynuowane, m.in. Biesiady dla Seniorów, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Katowicki Dzień Seniora. Od kilku tygodni w Katowicach seniorzy mogą również korzystać z usługi złotej rączki i infolinii srebrny telefon.

Informacja prasowa Biura Katowice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj