Katowice podejmują śmieciowe wyzwanie

0
1214

Katowice podejmują wyzwanie Trash Challenge i do udziału w nim zapraszają mieszkańców. Posprzątajmy wspólnie pięć miejsc w mieście, robiąc zdjęcie przed i po akcji. Na całym świecie ludzie sprzątają śmieci i się tym chwalą.

Urząd Miasta wspólnie ze Stowarzyszeniem Wolnej Herbaty oraz partnerami, zaprasza mieszkańców do udziału w drugiej odsłonie akcji SprzątaMy Dzielnice, która rok temu zaowocowała ośmioma kontenerami zebranych śmieci.

Sukces ubiegłorocznej akcji przekonał nas, że warto angażować mieszkańców we wspólne dbanie o miasto. Służy temu m.in. aplikacja Naprawmyto.pl a jej efekt to ponad 4 tys. zgłoszonych przez mieszkańców problemów, które już rozwiązaliśmy. Wśród nich są m.in. dzikie wysypiska, które na bieżąco likwidujemy lub obligujemy do tego prywatnych właścicieli terenów. Konieczna jest również edukacja, bo śmieci niestety wciąż przybywa – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Nie tylko dla znudzonych nastolatków

Tym razem akcja SprzątaMy Dzielnice włącza się w ogólnoświatowe wyzwanie Trash Challenge. O co w nim chodzi? W skrócie o robienie porządku w miejscach publicznych – parkach, lasach, na plażach – i chwalenie się tym w social mediach (Facebook, Instagram, Twitter etc.). To zabawa zapoczątkowana przez Byrona Romána 5 marca tego roku. Amerykanin udostępnił zdjęcie młodego człowieka z Gwatemali, który sam posprzątał zaśmiecony teren publiczny, fotografując się przed i po tym jak to zrobił. Román zachęcił przy tym: “Zrób zdjęcie miejsca, które wymaga sprzątania, a następnie zdjęcie po tym, jak coś zrobisz i opublikuj”. Dodał, żeby używać oznaczenia #trashtag. Wkrótce po tym tysiące ludzi opublikowało zdjęcia i filmy na Instagramie, Twitterze czy Facebooku, pokazując, że oczyszczają plaże, parki, szkoły, ulice i inne miejsca na całym świecie. Miało to być wyzwanie dla wszystkich “znudzonych nastolatków”, ale zaangażowali się w nie ludzie w każdym wieku.

Sprzątanie z grillowaniem

W Katowicach również zachęcamy mieszkańców do tego, żeby wspólnie sprzątać miasto w ramach akcji SprzątaMy Dzielnice. Jej kolejna edycja rusza 18 marca, tradycyjnie już od zgłaszania miejsc, które chcielibyście z nami wspólnie posprzątać. Następnie ze wszystkich zgłoszeń mieszkańcy w internetowym głosowaniu wybiorą pięć finałowych terenów, a w kwietniu i maju spotkają się na wspólnym sprzątaniu zakończonym integracyjnym grillem. Za każdym razem wykonane zostanie zdjęcie przed i po sprzątaniu, które opublikujemy na wydarzeniu na Facebooku, oznaczając jako #trashtag.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców, żeby włączyli się w akcję SprzątaMy Dzielnice, ale też do podejmowania własnych inicjatyw i chwalenia się tym w mediach społecznościowych. To nie tylko sposób na nudę, ale przede wszystkim na pokazanie, że nie zgadzamy się na zaśmiecanie przestrzeni publicznych – mówi Wioleta Niziołek – Żądło, koordynator projektów społecznych w Urzędzie Miasta w Katowicach. Wydarzenie to część miejskiego projektu KATOobywatel.

Zero śmieci i kranówka

Stowarzyszenie Wolnej Herbaty zadba o to, żeby akcje sprzątania przebiegały w sposób skoordynowany. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej udostępni kontenery i worki do selektywnej zbiórki odpadów, wywiezie też zebrane śmieci, z kolei Katowickie Wodociągi zapewnią dostęp do świeżej wody do picia prosto z sieci. Całe wydarzenie podporządkowane jest idei Zero Waste.

Przed rokiem zebraliśmy z terenów zielonych w Katowicach 176 worków ze szkłem i 129 worków z plastikiem, które oddaliśmy do recyklingu, odzyskaliśmy też materiały z 15 porzuconych telewizorów, a w naszych akcjach wzięło w sumie udział 166 osób – mówi Olaf Józefoski ze Stowarzyszenia Wolnej Herbaty.

Ostatnie sprzątanie w ramach projektu SprzątaMy Dzielnice odbędzie się 1 czerwca. Od tego dnia aż do końca miesiąca Stowarzyszenie Wolnej Herbaty nadal będzie zachęcało do zbierania śmieci, tym razem w ramach wyzwania #codziennie5. Będzie to już trzecia edycja akcji społecznej, polegającej na zbieraniu codziennie 5 śmieci, publikowaniu zdjęć z nimi w mediach społecznościowych i oznaczaniu ich za pomocą hasztagu: #codziennie5.

Harmonogram akcji:

zgłaszanie terenów: 18.03 – 29.03

głosowanie: 8.04 – 21.04

akcje sprzątania – od 27 kwietnia (co sobotę, z przerwą na majówkę)

Gdzie i jak zgłaszać tereny?

Najlepiej fotografując miejsce, które chcemy zgłosić i wysyłając je wraz z opisem na maila: [email protected] lub udostępniając bezpośrednio na wydarzeniu Stowarzyszenia Wolnej Herbaty. Szukajcie go tutaj: https://www.facebook.com/wolnaherbata/

Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj