Kamil Stoch wygrał 65 TCS !

0
1390
Kamil Stoch  w wielkim styluwygrał 65. Turniej Czterech Skoczni. Piotr Żyła zajął drugie miejsce, a na czwartej pozycji uplasował się Maciej Kot.

W czwartym  konkursie  TCS w Bischofshofen triumfował Stoch przed Austriakiem Michaelem Haybockiem i Żyłą.Maciej Kot był piąty.

Kamil Stoch  jest drugim Polakiem, który zwyciężył w Turnieju Czterech Skoczni. W 2001 roku  tryumfował Adam Małysz.

W Bischofshofen ekipa prowadzona przez trenera Stefana Horngachera zakończyła najbardziej udaną dla biało-czerwonych 65. edycję tej  imprezy w historii ich startów. Polacy potwierdzili, że pozycja liderów w klasyfikacji Pucharu Narodów nie jest dziełem przypadku.

Kamil Stoch zwyciężył skokiem na odległość 138,5 m i po raz 17. w karierze zwyciężył w imprezie zaliczanej do Pucharu Świata.Oprócz tego Stoch jest  piątym zawodnikiem, który skompletował „wielkiego szlema” w skokach narciarskich: zdobył złote medale igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata, triumfował w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata oraz w Turnieju Czterech Skoczni. Przed nim takim osiągnięciem mogli się pochwalić tylko Fin Matti Nykaenen, Niemiec Jens Weissflog, Norweg Espen Bredesen i Austriak Thomas Morgenstern.

Niewiele brakowało, a całe podium Turnieju Czterech Skoczni zajęliby Polacy. Maciej Kot był piąty w Bischofshofen i tym samym wywalczył ostatecznie czwartą lokatę w klasyfikacji generalnej.

W przyszłym tygodniu cała światowa czołówka przyjedzie do Polski. Najpierw w Wiśle-Malince na skoczni im. Adama Małysza odbędą się dwa konkursy PŚ (14-15 stycznia), a później skoczkowie rywalizowac będa w  Zakopanym  w konkursie drużynowym (21 stycznia) i indywidualnym (22 stycznia).

Liderem Pucharu Świata po 65. TCS jest nadal Słoweniec Domen Prevc. Drugie miejsce zajmuje Tande, a trzecie Stoch.W czołowej dziesiątce plasuje  się jeszcze  dwóch polaków Kot jest  na piątej pozycji a Żyła – na dziesiątej.