Jubileuszowy X Jarmark Tumski w Płocku

0
2787

Jarmark Tumski to impreza plenerowa, kolekcjonersko – wystawiennicza i kulturalno – rozrywkowa, ciesząca się dużą popularnością wśród mieszkańców i turystów. Organizowana jest cyklicznie w Płocku od 2009 roku. W tym roku odbędzie się w terminie 1 – 3 czerwca. Wystawcy już mogą składać wnioski o wynajęcie stoiska.

Święto kolekcjonerów, społeczników i pasjonatów zbiega się w tym roku z 100. rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Podczas Jarmarku i imprez towarzyszących znajdzie się zatem wiele akcentów niepodległościowych.

– Podczas Jarmarku Tumskiego główne ulice Starego Miasta zapełniają się kolekcjonerami i wystawcami z całej Polski, oferującymi zarówno antyki i starocie, jak i współczesne wyroby rękodzieła artystycznego, biżuterię, minerały, wyroby regionalne, przedmioty codziennego użytku i wiele innych – informuje Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka. – Poza kolekcjonerami i wystawcami, atmosferę Jarmarku tworzy bogaty program artystyczny, m.in. koncerty muzyczne odbywające się na kilku scenach usytuowanych na Starówce.

Działa już Biuro Jarmarku Tumskiego, które przyjmuje zgłoszenia od wystawców. Będą one przyjmowane do 30 kwietnia 2018 r. Szczegóły na jarmarktumski.plock.eu.

Teren Jarmarku Tumskiego podzielony będzie na pięć stref:

  • Strefa kolekcjonerska: z udziałem znanych kolekcjonerów, hobbystów, antykwariuszy z całego kraju.

  • Strefa handlowa: w której znajdą się  stoiska wystawców, rzemieślników, rękodzielników oraz stoiska gastronomiczne.

  • Strefa dziecięca: gdzie będzie wiele atrakcji przygotowanych przez partnerów imprezy i współpracujące instytucje. Obchody Dnia Dziecka potrwają aż trzy dni, czyli przez cały czas trwania Jarmarku

  • Strefa sztuki: gdzie będzie ekspozycja sztuki płockiej a także zaprezentują się organizacje pozarządowe, artystyczne, środowisko malarzy płockich, płoccy literaci, zaproszeni goście spoza Płocka.

  • Strefa militaria: zaprezentują się tu grupy rekonstrukcyjne oraz będzie prezentowany sprzęt militarny.

 X edycja Jarmarku Tumskiego zbiega się z 100. Rocznicą Odzyskania Niepodległości. Z tej okazji organizatorzy przygotowują m. in. monetę okolicznościową z wizerunkiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, wzorowaną na monetach z lat 1934-39 a także będzie wystawiona wystawa „Świadkowie tamtych lat”, poświęcona rocznicy odzyskania niepodległości.

Ponadto w Muzeum Mazowieckim zostanie otwarta wystawa, a także odbędą się koncert i wykłady poświęcone 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. W Płocku odbędzie się Zjazd Pojazdów Militarnych „Stalowe Tumy”. Tradycyjnie także podczas X edycji Jarmarku Tumskiego na ulicach Starego Miasta będzie można spotkać m.in. kataryniarzy z całej Europy, grupy cyrkowe czy lokalne zespoły muzyczne.

Organizatorami Jarmarku Tumskiego są Urząd Miasta Płocka, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, Muzeum Mazowieckie w Płocku.

– To będzie weekend pełen wrażeń. Warto zarezerwować sobie termin w kalendarzu na skorzystanie z jarmarkowych atrakcji – przekonuje prezydent Nowakowski.

Fot. Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski wśród uczestników Jarmarku Tumskiego, Fot. UMP

/Pozostałe fotki: podpis/ Fot. Jarmark Tumski, 2017 r. Fot. UMP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj