Jak żyć lepiej? Rozmowa z Anną Barauskas – pierwszym polskim life coachem i trenerem NLP w USA

0
4389

 

Praca coacha nie polega na udzielaniu porad, tylko na pobudzaniu do refleksji samego klienta, który dzięki profesjonalizmowi coacha zaczyna widzieć nowe drogi, po których może zacząć się poruszać, aby dotrzeć do celu – mówi Anna Barauskas. Jest jednym z najlepszych polskich life coachów działających w świecie, pierwszym w USA polskim trenerem NLP, mówcą motywacyjnym, współzałożycielem oraz wykładowcą The NeuroLinguistic Training Institute of Chicago, prezesem Polish American Coach Federation oraz dziennikarką.

 

IMG 9171Pracowała z największymi sławami. Agata Młynarska, Izabella Miko, Anna Guzik, Olga Kozierowska, Doda, Robert Klatt, Andre Napier, dr Thomas Grobelny – to tylko niektóre z wielu nazwisk, które znajdują się na liście osób z którymi współpracowała zarówno na polu rozwoju osobistego, jak i dziennikarskim. Od 10 lat działa w świecie mediów, polityki i rozrywki, jednak to nie praca z celebrytami ale szkolenia i sesje z indywidualnymi klientami przynoszą jej największą radość. W obszarze jej szczególnych zainteresowań znajduje się psychologia pozytywna, rozwój człowieka w okresie późnej dorosłości oraz związki psychologii z antropologią filozoficzną. Jej działalność w charakterze trenera rozwoju osobistego już dawno przestała być pracą i stała się życiową misją.

Do 2012 roku wyszkoliła na terenie USA niemal 250 licencjonowanych life coachów, wykorzystujących w swojej pracy m.in. metody NLP oraz elementy terapii Gestalt, przeprowadziła ponad 3 tys. godzin szkoleń otwartych oraz zamkniętych dla firm i korporacji jak i kilkaset indywidualnych sesji coachingowych.

Jedną z największych radości jest dla niej świadomość, że ludzie po spotkaniach z nią zaczynają malować swój świat w kolorze własnych marzeń. Life coaching stał się jej sposobem na życie i drogą do budowania relacji z innymi ludźmi.

 

 

Czym jest jest coaching i na czym polega praca coacha?

Life coaching, bo o nim będziemy rozmawiać, wywodzi się z psychologii. Podczas, gdy psychoterapeuta pracuje ze swoim klientem w oparciu o jego przeszłość, life coach skupia się na teraźniejszości i przyszłości klienta. Jest to metoda wsparcia, interwencji na poziomie mentalnym, oparta na godzinnych sesjach, podczas których trener rozwoju osobistego wraz ze swoim klientem(coachee) wspólnie wyznaczają cele coachee i budują strategię ich osiągnięcia. Można zatem powiedzieć, że zadaniem coacha jest określenie planów życiowych oraz zawodowych klienta i towarzyszenie mu na drodze ich realizacji aż do całkowitego osiągnięcia celu przez osobę, która zgłosiła się do life coacha.

Z jakich powodów klienci zgłaszają się po pomoc do coacha?

Cele klientów, którzy zgłaszają się na sesje coachingowe, są najróżniejsze. Począwszy od znalezienia odpowiedniego partnera życiowego i zdanie egzaminu na studia, poprzez przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej o pracę i poprawę relacji z dziećmi czy rodziną aż po założenie własnego biznesu, rozwój kariery, lepszą komunikację z pracownikami i wzrost sprzedaży w firmie.

 

Jak powstał termin coaching i co różni go od life coachingu?

Pojęcie „coaching”, czyli „trening” zostało zapożyczone z terminologii sportowej, a stało się popularne dzięki wykorzystaniu w biznesie. Tak jak już mówiłam wcześniej – coaching oznacza wspieranie człowieka w realizacji jego celów, dzięki czemu jego wszelkie działania na tym polu stają się przemyślane i skuteczne. 

Kilkanaście lat temu, zarówno w USA, jak i w Europie – coaching, który początkowo był narzędziem pracy z ludźmi biznesu, gwiazdami filmowymi i artystami „wydostał się” z tego prominentnego kręgu i zaczął funkcjonować także w życiu innych ludzi, trafiając do domów typowych amerykańskich czy europejskich rodzin. Tak powstał tzw. Life Coaching, którego celem jest wspieranie rozwoju człowieka nie tylko w życiu zawodowym, ale także osobistym tak, aby mógł on być szczęśliwy i spełniał się w różnych dziedzinach życia, takich jak: rodzina, miłość, partnerstwo, rodzicielstwo, zainteresowania, pasje, kariera, zarabianie pieniędzy, a nawet odpoczynek.

Life Coaching, obecnie także bardzo popularny w Polsce, wypełnił lukę w funkcjonujących na rynku formach wspierania drugiego człowieka, gdyż w przeciwieństwie do służącej rozwiązywaniu (często poważnych) problemów psychoterapii, przeznaczony jest dla zupełnie zdrowych, dobrze funkcjonujących ludzi, którzy po prostu chcą żyć jeszcze lepiej, szczęśliwiej, odnosić sukcesy, zarówno te spektakularne jak i mniejsze, działać skutecznie i wydajnie, odnosząc korzyści materialne i psychologiczne – takie jak świetny kontakt z otoczeniem, przebojowość, pewność siebie, doskonała samoocena, umiejętność motywowania się do działania, a także refleks w podejmowaniu życiowych i codziennych decyzji.

Czy to oznacza, że niemalże każdy człowiek może skorzystać z coachingu?

Coaching jest dla wszystkich tych, którzy chcą czerpać ze swojego życia jak najwięcej, chcą rozwijać się w interesujących ich dziedzinach, mają marzenia i pragną je realizować. Również dla tych, którzy chcą podejmować różne wyzwania, ale brakuje im odwagi i chcieliby tę odwagę w sobie odnaleźć. Dla tych, którzy szukają miłości swojego życia, ale wciąż nie mogą trafić na jej ślad i potrzebują pomocy w tych zmaganiach. W końcu dla wszystkich tych, którzy chcą uzupełnić braki w zarządzaniu swoją firmą, podnieść jej rentowność, generować lepsze miesięczne zarobki lub zwiększyć swoje kompetencje w sprzedaży, obsłudze klienta, prowadzeniu biznesu. Coaching jest także dla tych, którzy stawiają na doskonałe samopoczucie i dobry wygląd. Dzięki zajęciom z life coachem nie tylko zaczną akceptować siebie, ale zrzucą zbędne kilogramy czy wymodelują swoją sylwetkę. Praca z life coachem mobilizuje ludzi do działania, realizowania planów, spełniania marzeń, stawania się tym, kim zawsze chcieli być.

 

W jaki sposób pomagasz swoim klientom?

Z racji wieloletniego doświadczenia w life coachingu wyrobiłam sobie kilka form pracy z klientem.

Pierwszy sposób to spotkania w czasie indywidualnych sesji IMG 9158coachingowych. Wówczas spotykam się z osobą zainteresowaną coachingiem sam na sam w zaciszu swojego gabinetu, gdzie wspólnie pracujemy nad obecną sytuacja klienta oraz wyznaczeniem i realizacją jego celów. Z niektórymi osobami spotykam się raz w miesiącu, z większością jednak co dwa tygodnie. Niektórym wystarczą trzy – cztery spotkania, w skrajnych przypadkach nawet jedno. Są jednak i tacy, którzy wciąż podejmują nowe wyzwania życiowe i z tymi klientami spotykam się rzadziej, bo powiedzmy raz na miesiąc czy dwa, ale przez kilka lat.

Drugi sposób mojej pracy z klientami opiera się na prowadzeniu szkoleń oraz warsztatów. Takie osoby biorą udział w zorganizowanych kursach, dzięki którym zdobywają umiejętności do tego, by móc samodzielnie pracować ze sobą. Osoby po takich szkoleniach nie tylko zmieniają swoje życie na lepsze, ale często sami decydują się na pracę w profesji life coacha, korzystając z nauki w Chicagowskim Instytucie Neurolingwistyki i Szkole Life Coachingu, których jestem współwłaścicielem i jednym z wykładowców. Jest to mój trzeci sposób docierania do klientów. Obecnie prowadzę zajęcia ze studentami w szkole rocznej, jak i podczas kursów weekendowych, o których można więcej poczytać tutaj: www.SZKOLENIAwUSA.com

 

Przedstawicele jakich grup zwodowych oraz wiekowych należą do Twoich klientów?

Wszyscy. W śród moich klientów znajdziesz osoby w każdym wieku i z najróżniejszymi zainteresowaniami. Obecnie, myślę, że także ze względu na modę na coaching, z sesji korzystają zarówno młodzi, jak i osoby w średnim wieku czy starsze. W gabinecie spotykam się ze studentami, z profesjonalistami różnych branż, z matkami pozostającymi w domu z dziećmi, z osobami bezrobotnymi. W moim dorobku zawodowym znalazła się również praca dla wielu tzw. celebrytów, czyli ludzi z pierwszych stron gazet, a przez jakiś czas moim klientem był nawet ksiądz, czyli osoba duchowna.

 

Z jaki problemami przychodzą do Ciebie klienci?

Ludzie przychodzą z najróżniejszymi problemami, jednak zadaniem coacha nie jest praca z problemem tylko zamiana problemu na cel. Jeśli zatem ktoś mówi, że jego problemem jest to, że nie ma pracy, to pytam go, czego chciałby w zamian. I wówczas okazuje się, że ten człowiek chciałby pracować. Zadaniem kolejnych moich pytań jest określenie: w jakim zawodzie chciałby pracować, w jakim miejscu, z kim, za jakie honorarium, na jakich warunkach. Im cel jest szczegółowiej opisany, tym bardziej staje się realny i łatwiej jest określić strategię jego osiągnięcia.

A na pytanie, z jakimi sprawami pojawiają się klienci w gabinecie – odpowiadam, że z najróżniejszymi. Ze sprawami sercowymi, małżeńskimi, zawodowymi. Jedni chcą pracować w wymarzonej profesji, inni chcą zdać egzamin na studia, jeszcze inni muszą się otrząsnąć po nieudanym związku czy zawiedzionych nadziejach. Są i tacy, którzy chcą pozbyć się nadwagi, potrzebują motywacji do uprawiania sportu, albo też chcą określić swoje pasje i skupić się na rozwoju zainteresowań, by stały się one źródłem dochodu. Wielu ludzi przychodzi po to, żeby poprawić swoje relacje z bliskimi, rodzice z dziećmi, a biznesmeni z kontrahentami. Są i tacy, których celem jest podwyższenie dochodów lub zdobycie pieniędzy na zakup auta, samochodu, studia dziecka czy wyjazd na wakacje.

 

Czy udzielasz im wtedy porad?

Praca coacha nie polega na udzielaniu porad, tylko na pobudzaniu do refleksji samego klienta, który dzięki profesjonalizmowi coacha zaczyna widzieć nowe drogi, po których może zacząć się poruszać, aby dotrzeć do celu. Coach jest przewodnikiem po meandrach ludzkiej psychiki. Za jego pośrednictwem odkrywamy się na nowo – wnikliwie analizujemy swój potencjał, dokonujemy racjonalnej oceny własnych możliwości i odnajdujemy nowe rozwiązania dotąd skomplikowanych problemów. Zadanie coacha polega na poszukiwaniu wraz z klientem optymalnych dróg dojścia do miejsca, w którym chce znaleźć się ten drugi. Podstawą całego procesu jest stworzenie odpowiednich ku temu warunków, zastosowanie specjalnych technik. Jednocześnie nie może niczego narzucać, nie pełni też roli doradcy. Jest raczej kimś w rodzaju pomocnika, który dzięki posiadanej wiedzy kieruje klienta tak, by sam odkrył swoje pragnienia i oczekiwania, by nauczył się jak najlepiej wykorzystywać swój potencjał.

Jak wygląda skuteczność takiego treningu?

IMG 9486Nie będę skromna, ale muszę się pochwalić stuprocentowym zadowoleniem swoich klientów. Wszystkie moje dotychczasowe sesje zakończyły się sukcesem. Podobnie jest w przypadku prowadzonych przeze mnie szkoleń. Ludzie po uczestniczeniu w kursach rocznych czy weekendowych wracają opowiadając, jak bardzo odmienili swoje życie na lepsze. Chwalą się swoimi sukcesami, zdrowszym spojrzeniem na świat i doskonałym podejściem do różnego rodzaju wyzwań. „Szare myszki” zamieniają się w divy, zakompleksieni chłopcy w dojrzałych mężczyzn. Bezradne osoby, słabo przystosowane do życia, mocno chwytają swój los we własne dłonie. Ludzie z tuszą zaczynają się cieszyć upragnionymi sylwetkami, matki dotąd trwające w depresji poporodowej, staja się świadomymi rodzicami i jednocześnie kobietami spełniającymi swoje pasje. Ludzie, którzy nie mogli odnaleźć sensu swojego życia – nagle mają wielkie plany i z oddaniem zaczynają je realizować. Leniwi stają się zmobilizowani do pracy. Mniej zdolni, czy przynajmniej za takich uważani, odkrywają w sobie talenty i dotąd skrywane umiejętności. Ogólnie mówiąc – ludzie odzyskują wiarę w siebie, w to, że zasługują na lepsze życie, na satysfakcjonującą pracę, na czułego partnera, wielką miłość, egzotyczne podróże, realizowane pasje, ekscytujące przygody, atrakcyjny wygląd, doskonałe zdrowie i zasobny portfel. 

 

Co coaching zmienił w Twoim życiu?

Dał mi sposób na życie i realizację siebie a także pokazał, że sami dla siebie jesteśmy ogromną zagadką. Wydaje nam się, że znamy siebie bardzo dobrze, pewni jesteśmy swoich zalet i swoich wad, ale dopiero różne sytuacje życiowe pokazują nam, jaką skrywamy naturę, w jaki sposób radzimy sobie z przeciwnościami losu i czy po upadku mamy na tyle sił, by na nowo podnieść się do życia, idąc przez nie z podniesionym czołem, ale nigdy z zadartym nosem. Dzięki life coachingowi zrozumiałam jeszcze bardziej, że każdy ma prawo do własnego sposobu na życie i nikt nie powinien osądzać go czy jej za to. Zaakceptowałam fakt, że poszczególni ludzie mają prawo do posiadania i głoszenia własnych racji i że poczucie własnej wartości to inaczej świadomość, że nie jestem gorsza, ani w żadnym przypadku lepsza od innych ludzi, natomiast rozwój osobisty polega na wzrastaniu w sobie, czyli dążeniu do stawania się coraz lepszą wersją samego siebie a nie na byciu lepszym od innych.

O coachingu opowiadasz z ogromną pasją i radością

Tak, ponieważ sama stałam się tym, o czym uczę moich studentów. Kiedy robimy coś z miłości, to jednocześnie dzielimy się tą miłością z innymi. 

Jak zmieniło się Twoje podejśie do życia od kiedy stałaś się profesjonalnym coach’em?

Moje priorytety znacznie zmieniły się od czasu, kiedy sama byłam klientem life coacha. Dzisiaj moim celem jest życie w chwili obecnej. Ja już przestałam planować wybiegając daleko w przyszłość. Moim planem jest doświadczać życia i robić wszystko najlepiej jak potrafię w teraźniejszości, ponieważ już doskonale wiem, że przyszłość powstaje w chwili obecnej i na jej jakość pracuję teraz. Przeszłości już nie ma, przyszłość może nigdy nie nadejść. Pewne natomiast jest to, co dzieje się tu i teraz. Osadzenie w teraźniejszości pozwala na oczyszczenie umysłu ze wszelkich śmieci, do których zaliczam zamartwianie się o to, co może nie nastąpić lub roztrząsanie i gnębienie się czymś, co dawno minęło. Z przeszłości wyciągam wnioski, teraźniejszości doświadczam, a przyszłość to szansa na rozpoczęcie wszystkiego od nowa.

Jak mogą się z Tobą skontaktować osoby, które chcialyby poprosić Cię o pomoc?

Zapraszam na swoją osobistą stronę internetową: www.AnnaBarauskas.com oraz na website instytutu, w którym wykładam www.SZKOLENIAwUSA.com lub do emailowania na adres [email protected] oraz telefonując na numer: 312 566 8026.

* Anna Barauskas – trener rozwoju osobistego, master life coach, trener NLP, wykładowca i dziennikarka. Współzałożycielka Instytutu NLP oraz Szkoły Life Coachingu w Chicago. Prezes Polish-American Coach Federation.

Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Wilbur Wright College w Chicago. Zafascynowana terapią Gestalt, którą poznawała na kursach w Stonebridge College w Wielkiej Brytanii. Ponadto posiada tytuły: Licensed Trainer of Neuro-Linguistic Programming, Master in the Art of Neuro-Linguistic Programming, Master Certified Coach oraz dyplomy: Personal and Business Life Coach Certification, Motivational Coach Certification, Weight Loss Master Coach Certification, Trauma&Grief Resolution Coach Certification oraz Social and Emotional Intelligence Coach Certification.

Jest pierwszą Polką w USA, która uczyła się u samego dra Richarda Bandlera. Ten, wciąż żyjący twórca programowania neurolingwistycznego, osobiście nadał jej tytuł Licensed Trainer of Neuro-Linguistic Programming, dzięki czemu posiada ona uprawnienia do prowadzenia szkoleń i kursów NLP oraz z NLP Coachingu, które są akredytowane przez międzynarodową i jednocześnie największą na świecie organizację skupiającą profesjonalistów w tej dziedzienie – Society of NLP z siedzibą w USA.

Anna w ciągu ostatnich 12 lat szkoliła się oraz była certyfikowana przez najbardziej znanych i cenionych na całym świecie specjalistów w dziedzinie life coachingu oraz motywacji. Wśród nich znaleźli się: dr Richard Bandler, John La Valle, Anthony Robbins, Brian Tracy, Louise Hay, Kathleen LaValle, Gregg Braden, Nicole Schneider, Scott Gallimore, Garth Fuerste, dr Muhammad Imran, dr Ginamarie Pugliese Wells, dr Wayne W. Dyer, dr Robert Holden, Marianne Williamson, dr Brian L. Weiss, Doreen Virtue, Cheryl Richardson, Caroline Myss.

W 2002 roku rozpoczęła współpracę z polsko-amerykańskim miesięcznikiem Chicago Forum. W 2003 związała się z Radiem Chicago WPNA 1490, a rok później, mieszkając już w USA, zaczęła wydawać motywacyjny magazyn dla kobiet, który w 2008 roku pod zmienionym tytułem POLKI W ŚWIECIE, zaczął ukazywać się także w punktach sprzedaży prasy na terenie całej Polski.

W 2005 roku w Chicago Anna została wybrana Dziennikarką Roku, a kilka miesięcy później, jako jedyna Polka w tym okresie, otrzymała prestiżowe wyróżnienie przyznawane etnicznym mediom przez władze miasta Chicago za działalność wydawniczo-publicystyczną na rzecz motywowania i inspirowania do adaptacji i działania w nowym kraju emigrantów w USA.

W 2007 roku wcieliła się w funkcję zagranicznej korespondentki, przygotowując wiadomości z USA dla ogólnopolskiej rozgłośni radiowej TOK FM oraz warszawskiego Radia PIN. Jest członkinią Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz The International Federation of Jurnalists. Obecnie jest producentem i wydawcą programu radiowego ABC Coachingu, który współtworzy wraz z absolwentami i studentami Instytutu Neurolingwistyki i Szkoły Life Coachingu na falach chicagowskiej rozgłośni WPNA 1490 AM.

Wydała trzy publikacje w formie książkowej, zawierające jej własne przemyślenia na temat życia i relacji z ludźmi a obecnie przygotowuje do publikacji obszerny materiał o life coachingu.

Do jej licznych pasji, oprócz dziennikarstwa, pracy wydawniczej, rozwoju osobistego, zaliczyć również można trwającą od wielu lat miłość do Alaski. Anna nie tylko spędza wakacje w tym uroczym zakątku świata ale także od dwóch dekad fascynuje się siedemnasto i osiemnastowieczną historią tego obszaru.

IMG 9729

Beata Sekuła

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj