Dwunastu Inwestorów bez granic wyłonionych podczas XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego

0
481
25.04.2022 KATOWICE EEC EKG EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY EUROPEAN ECONOMIC CONGRESS GALA INWESTOR BEZ GRANIC ZBIOROWE FOT - ARKADIUSZ LAWRYWIANIEC

Wśród firm laureatów tegorocznej nagrody „Inwestor bez granic” znaleźli się: AstraZeneca, Booksy, Cellnex Telecom, Coca-Cola, Google, Kruk, Maspex, Northvolt, OTCF, Raben, Synthos oraz Veolia. Ten zaszczytny tytuł przyznano podczas XIV edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

25.04.2022 KATOWICE EEC EKG EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY EUROPEAN ECONOMIC CONGRESS GALA RANKING INICJATYW DEKARBONIZACYJNYCH ZBIOROWE FOT – ARKADIUSZ LAWRYWIANIEC

Tytuł „Inwestora bez granic” przyznawany jest najskuteczniejszym polskim inwestorom, którzy realizują ekspansję zagraniczną, a także odpowiedzialnym zagranicznym inwestorom w Polsce, którzy wpływają na pozytywne zmiany w gospodarce i na rynku pracy. Nominacje do tej nagrody spłynęły z szerokiego grona: środowiska biznesu, instytucji samorządu gospodarczego, agencji i instytucji rządowych zaangażowanych w pozyskiwanie inwestorów oraz wspierających polską ekspansję gospodarczą za granicą. Merytoryczne wsparcie projektu zapewniła redakcja portalu gospodarczego WNP.PL oraz magazynu Nowy Przemysł.

– To właśnie dzięki firmom, które śmiało wychodzą ze swoją działalnością poza granice naszego kraju, a także zagranicznym koncernom, które inwestują w Polsce ogromny kapitał tworząc nowe miejsca pracy, Polska jest coraz ważniejszą częścią światowej gospodarki. W ten sposób polska gospodarka coraz mocniej włącza się w globalne łańcuchy dostaw, wzmacniając zarówno swoje fundamenty, jak i pozycję na globalnej mapie gospodarczej – mówił podczas gali Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP oraz inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego. – Te dwa światy współistnieją na rynku, ale także w naszym konkursie, w którym doceniamy skalę i znaczenie inwestycji, ale i to, w jaki sposób są realizowane, jak wpisują się w szeroki, gospodarczo-społeczny kontekst – dodał.

– Żeby zaistniały inwestycje, musi być bezpiecznie, musi być możliwość zrealizowania ich zgodnie z harmonogramem, wreszcie musi być swoista chemia, czyli tzw. „feeling”. I to chyba ma miejsce, bo 90 proc. zagranicznych inwestorów, którzy wybrali Polskę, zdecydowało się na reinwestycje w naszym kraju – powiedział Krzysztof Drynda, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. – Szczególnie jednak cieszą nas inwestycje polskich przedsiębiorców za granicą. Tego wciąż się uczymy, ale możemy już mówić o spektakularnych sukcesach – dodał. 

Jak powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa, inwestorem może być każdy, ale tylko nieliczni mogą być „inwestorami bez granic” – Tacy inwestorzy często podejmują ryzyka, jakich nikt inny by się nie podjął – podkreślił. 

Laureaci konkursu „Inwestor bez granic” 2022:

AstraZeneca za zaangażowanie w badania i rozwój oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań na rynku farmaceutycznym i medycznym.

Ta globalna firma biofarmaceutyczna jest jednym z liderów branży life sciences, uwzględniając nakłady na badania i rozwój w Polsce. W ciągu ostatniej dekady inwestycje Centrum w tym obszarze wzrosły o ponad 445 proc. – do 289 mln zł w 2020 r. Warszawskie Centrum Operacyjne Badań Klinicznych jest jedną z sześciu tego typu placówek spółki na świecie i jedyną w tej części Europy. Wszystkie działające w Polsce podmioty Grupy mają charakter globalny. Idea współpracy i otwartość na dialog są fundamentem działań AstraZeneca. Jednym z przykładów jest inicjatywa Warsaw Health Innovation Hub (WHIH). Duże zaangażowanie w badania i rozwój to także przestrzeń do współpracy ze środowiskiem naukowym.

Booksy za konsekwencję w budowaniu pozycji rynkowej na globalnym rynku,
która zbliża wywodzącą się z Polski firmę do statusu jednorożca. Wywodzący się z Polski start-up stworzony w 2013 roku przez Stefana Batorego i Konrada Howarda jest obecnie na prostej drodze do statusu jednorożca, czyli firmy wycenianej na ponad miliard dolarów.

Dzięki aplikacji Booksy już blisko 20 milionów użytkowników na świecie rezerwuje wizyty online u fryzjerów, barberów i kosmetyczek, a usługodawcy pozyskują nowych klientów. Perspektywy Booksy dostrzegają inwestorzy i banki zarówno w kraju, jak i za granicą. Firma szturmem zdobyła rynki zagraniczne i oferuje swoje usługi w ponad 25. krajach świata, w tym m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Francji. Firma Stefana Batorego stale przejmuje konkurencję na zagranicznych rynkach.

Cellnex Telecom za inwestycyjną aktywność otwierającą perspektywę zapełniania białych plam na telekomunikacyjnej mapie Polski.

Hiszpańska firma Cellnex Telecom, zajmująca się infrastrukturą i usługami telekomunikacji bezprzewodowej, za ponad 10,7 mld zł przejęła wieże telekomunikacyjne od Polkomtela (Polsat Plus) i Playa. Firma zapowiada inwestycje w infrastrukturę o wartości ponad 10 mld zł. Standard komunikacyjny 5G będzie wymagać zwiększenia zagęszczenia sieci. A Cellnex Telecom ma doświadczenie w zapełnianiu białych plam na mapie telekomunikacyjnej – także na obszarach mniej zaludnionych, gdzie koszty mogą być współdzielone przez kilku operatorów, co zapewnia obniżanie niezbędnych nakładów inwestycyjnych i finansową możliwość realizacji.

Coca-Cola w Polsce za działania w sferze odpowiedzialnych inwestycji, które wpisują ikoniczną markę w najważniejsze trendy współczesności.

Ikoniczna marka symbolizująca istotne cywilizacyjnie wartości, jest obecna w Polsce od pół wieku. Swoimi działaniami w sferze odpowiedzialnych środowiskowo i społecznie inwestycji wpisuje się w najważniejsze trendy, spełniając potrzeby i oczekiwania konsumentów. Ta globalna marka jest silnie związana z Polską – 92 proc. napojów sprzedawanych w kraju produkuje w swoich fabrykach w Radzyminie, Staniątkach i Tyliczu. Coca-Cola współpracuje z polskimi dostawcami, a dzięki jednemu miejscu pracy w ekosystemie jej spółek powstaje 6 stanowisk w innych branżach. Firma nieustannie inwestuje w nowe rozwiązania w swoich zakładach i rozbudowuje swoje portfolio, a wszystko to w zgodzie ze strategią zrównoważonego rozwoju, której kluczowym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej. Coca-Cola uczestniczy w życiu społecznym, wspierając ważne dla społeczeństwa inicjatywy. W pierwszych dniach marca 2022 Coca-Cola zdecydowała o wycofaniu się z rynku rosyjskiego, potwierdzając swoje przywiązanie do wartości wolnego świata.

Google za realizację w Polsce perspektywicznych inwestycji infrastrukturalnych, których zasięg wykracza poza granice kraju.

Technologiczny, globalny gigant Google również docenił polski rynek. W kwietniu zeszłego roku koncern uruchomił w Warszawie największe w Europie Centrum Rozwoju Technologii Google Cloud. Zapewni ono lepszą jakość usług chmurowych w Polsce i w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Ponad 600 mln dolarów wydano na zakup kompleksu biurowego The Warsaw HUB, w którym Centrum ma swoją siedzibę. Region Google Cloud to największa inwestycja koncernu w Polsce. Jej całkowitą wartość ocenia się nawet na 2 mld dolarów.


Kruk za spektakularne efekty organicznego, samodzielnego rozwoju pozwalające na zajęcie znaczącego miejsca na europejskim rynku.

Kruk to już największa firma windykacyjna nie tylko w Polsce, ale w całym regionie Europy Środkowo-wschodniej. Operacyjnie grupa jest obecna w Polsce, Rumunii, Włoszech, Hiszpanii, Czechach i w Słowacji, a ponadto posiada aktywa w Niemczech. Kruk jest też firmą, która stawia na cyfryzację i nowe technologie, które są przyszłością branży windykacyjnej – jak uważa sam prezes spółki Piotr Krupa. Okres pandemii tylko to potwierdził.


Grupa Maspex za kolejne przejęcia na polskim i europejskim rynku w zdecydowany sposób zwiększające skalę biznesu eksportowego potentata.

Maspex, jeden z potentatów polskiej branży spożywczej i aktywny eksporter, konsekwentnie przejmuje znaczące aktywa na polskim i europejskim rynku. Grupa sfinalizowała przejęcie polskich aktywów Roust Corporation i zakupiła spółkę CEDC International oraz jej spółkę zależną B2B Wine & Spirits. Dzięki transakcji powstanie także największa polska grupa spożywcza o obrotach przekraczających 11 mld zł. Maspex jest największą polską prywatną firmą w branży spożywczej oraz jedną z największych w Europie Środkowo-Wschodniej – jest obecna w ponad 60 krajach na całym świecie. Produkty z portfolio Maspeksu powstają w 15. zakładach produkcyjnych w Polsce i zagranicą.


Northvolt za perspektywiczną inwestycję wspierającą zrównoważoną transformację polskiego przemysłu i sektora energii.


Northvolt, europejski dostawca ogniw i systemów bateryjnych, ogłosił swoją pierwszą inwestycję na Pomorzu już trzy lata temu. W gdańskim zakładzie produkowane są moduły bateryjne wykorzystywane w przemyśle oraz energetyce. Ze względu na rosnące zapotrzebowanie firma zainaugurowała budowę kolejnego zakładu produkcyjnego. Na terenach Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego powstaje nowoczesna fabryka, która będzie produkowała systemy magazynowania energii. Northvolt zainwestuje w projekt 200 mln dolarów. W zakładzie produkowane będą magazyny bateryjne umożliwiające większe i lepsze wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii.


OTCF za sukcesy i konsekwentny rozwój na rynkach zagranicznych oraz budowę silnej polskiej marki.

OTCF, właściciel marki 4F, to polski lider rynku odzieży sportowej, odnoszący sukcesy na rynkach zagranicznych. Łączy kompetencje i technologie ze światem mody i stylu. Marka 4F jest obecna łącznie w ponad 48 krajach. Jej produkty dostępne są także w 1000 sklepach multibrandowych m.in.: w Czechach, na Słowacji, Litwie, Łotwie, Portugalii, Rumunii, Tajlandii, Japonii i na Tajwanie, w Katarze. Jest sponsorem 8 komitetów olimpijskich i 3 paraolimpijskich. 4F współpracuje także stale z drużynami i związkami sportowymi – ubiera m.in. wszystkie drużyny Energa Basket Ligi, jak również wszystkie reprezentacje Polski w koszykówce. Jej ambasadorami są m.in. Robert Lewandowski, Anna Lewandowska czy Kamil Stoch.


Grupa Raben za rozbudowę infrastruktury logistycznej oraz inwestycje w nowoczesne technologie i zrównoważone działanie.


Grupa Raben stale rozbudowuje swoją infrastrukturę logistyczną, rozwija sieć w Europie Środkowo-Wschodniej, wzmacniając swoją pozycję w sektorze usług transportu drogowego, logistyki kontraktowej, logistyki w temperaturze kontrolowanej, FTL oraz transportu intermodalnego, morskiego i lotniczego. Firma stawia na nowoczesne technologie i zrównoważone działanie. W roku 2021 Raben przejął 100 proc. udziałów w holenderskiej Grupie BAS wraz ze wszystkimi jej oddziałami na terenie Holandii, Słowacji i Włoch. Do Raben dołączył także czołowy grecki dostawca usług logistycznych Intertrans. Grupa Raben obchodziła w 2021 roku 90. rocznicę działania na europejskim rynku i 30 lat istnienia w Polsce.


Synthos za umiejętne łączenie przejęć z rozwojem organicznym oraz inwestycje pozwalające na zwiększenie wydajności przy ograniczeniu wpływu na środowisko.

Grupa Synthos, światowy lider w produkcji kauczuków syntetycznych, sfinalizowała przejęcie od Trinseo zakładu w niemieckim Schkopau. Synthos umocni w ten sposób swoją pozycję na globalnym rynku kauczuków syntetycznych, stając się drugim największym producentem w tym segmencie. Wraz z transakcją, Synthos przejął portfolio produktowe adresujące krytyczny trend ekologiczny, czyli zmniejszanie emisji CO2. Wzbogacone portfolio ma bowiem pełne zastosowanie w oponach do samochodów elektrycznych. Wraz z zakończeniem przejęcia Synthos przyjął strategię zrównoważonego rozwoju, która zakłada m.in. całkowite odejście od węgla do 2028 roku i redukcję emisji gazów cieplarnianych o 28 proc. do 2030 roku.

Grupa Veolia w Polsce za inwestycje w rozbudowę sieci ciepłowniczej, a także innowacyjne projekty mieszczące się w szerokim nurcie dekarbonizacji.


W ciągu ćwierćwiecza swojej obecności w Polsce Veolia stała się jednym z głównych graczy w polskim ciepłownictwie. To obecnie największy prywatny dostawca ciepła w Polsce, jest partnerem polskich miast i przemysłu, oferującym także usługi w dziedzinie zbiorowego zaopatrzenia w wodę, odbioru i oczyszczania ścieków i zagospodarowania osadów ściekowych. Grupa Veolia w Polsce prowadzi działalność w 123. samorządach, w 58. zarządza sieciami ciepłowniczymi. Planuje budowę dwóch dużych elektrociepłowni gazowych: w Łodzi i w Poznaniu. Nowe bloki zastąpią stare jednostki węglowe, co wpisuje plany firmy w szeroki trend dekarbonizacji. Rozpoczęcie eksploatacji nowych bloków w Poznaniu i Łodzi Veolia planuje w okolicach 2025-26 r.

Europejski Kongres Gospodarczy odbywa się w dniach 25-27 kwietnia 2022 r., w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Organizatorem Kongresu, od pierwszej edycji w 2009 r., jest Grupa PTWP.

***

Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem gości z Polski, Europy, świata, wśród których wymienić można: unijnych komisarzy, premierów i przedstawicieli rządów państw europejskich, prezesów największych firm, naukowców i praktyków, decydentów mających realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne.

W opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy.

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP.

Więcej informacji:

Europejski Kongres Gospodarczywww.eecpoland.eu

Więcej informacji o organizatorze – Grupa PTWP – www.ptwp.pl

Zapraszamy również:

Facebook: facebook.com/EECKatowice  

LinkedIn: www.linkedin.com/showcase/europejski-kongres-gospodarczy/

Twitter: twitter.com/EECKatowice 

#EKG2022 #EEC2022

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj