Nasłoneczniejsze odznaczenie dla Jerzego Owsiaka!

0
1543

18 maja o godz. 10.30 w Lipskim Centrum Kultury w Lipsku odbyła się uroczystość uhonorowania Jerzego Owsiaka najsłoneczniejszym z odznaczeń – Orderem Uśmiechu.

To wyjątkowe międzynarodowe odznaczenie, które nadawane jest wyłącznie na wniosek dzieci, Jerzy Owsiak odebrał szczególnym czasie – w bieżącym roku obchodzona jest 50. rocznicę ustanowienia Orderu Uśmiechu. Otrzymać go może jedynie osoba za wybitne zasługi w działalności na rzecz dzieci, którą dostrzegą młodzi ludzie i zechcą podziękować jej za nietuzinkową aktywność na ich rzecz.

Do tej pory od chwili nadania pierwszego Orderu Uśmiechu, dzieci nagrodziły nim ponad 1000 osób z całego świata. Wśród Kawalerów Orderu Uśmiechu są takie osobistości jak: Ojciec Święty Jan Paweł II i zwierzchnik Kościoła buddyjskiego w Tybecie Dalajlama, Matka Teresa z Kalkuty, Tove Jansson – twórczyni Muminków i Astrid Lindgren – autorka Pippi Langstrumpf, królowa Szwecji Sylwia, pisarka Ewa Szelburg-Zarembina, piosenkarki Majka Jeżowska i Eleni, Pan Yapa, Marek Kotański – twórca Monaru i Markotu, Andrzej Kieruzalski – twórca i kierownik Zespołu „Gawęda”, a od września 2002 roku także Joanne Rowling, autorka „Harry’ego Pottera”, Irena Sendlerowa, która uratowała podczas wojny życie 2500 żydowskich dzieci i wiele innych osób, nie aż tak powszechnie znanych, ale nadzwyczaj wielkiego serca.

Wręczenie Orderu Uśmiechu odbyło się podczas XIV Zlotu Szkół i Placówek im. Kawalerów Orderu Uśmiechu. Dekoracji dokonał Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu Marek Michalak w asyście dzieci i członków Kapituły – Batii Gilad z Izraela i Adila Abdel Aatiego z Sudanu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj