Dobry klimat pod katowickimi palmami

0
2031

Choć Szczyt Klimatyczny ONZ jest spotkaniem fachowców i odbywa się dopiero w grudniu, to już od 31 sierpnia wszyscy możemy brać udział w spotkaniach poświęconych klimatowi i ekologii. Na katowickim rynku, z inicjatywy Urzędu Miasta, stanął specjalny pawilon.

Ma 200 metrów kwadratowych powierzchni. Do budowy użyto między innymi drewna i słomy. Nie zajmuje dużo miejsca, ale dużo oferuje. Odbywać się tu będą spotkania, koncerty, warsztaty, dyskusje i pokazy. To właśnie Dobry klimat – specjalny pawilon ustawiony na katowickim rynku. Będzie dostępny codziennie, także w soboty i niedziele, od piątku 31 sierpnia do połowy grudnia.

W grudniu Katowice będą gospodarzem Szczytu Klimatycznego ONZ, cyklu konferencji, podczas których negocjowane są działania na rzecz polityki klimatycznej. To spotkanie delegatów z całego świata, ważne dla naszej planety. Przy tej okazji poprzez szereg akcji przypominamy naszym mieszkańcom o eko-nawykach. Od września do grudnia przygotowaliśmy spotkania, warsztaty i pokazy, których duża część odbywać się będzie właśnie w Dobrym klimacie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

16 tygodni eko atrakcji

Kuchnia (zerowaste, wegan i wege), upcykling, naturalne kosmetyki, literatura, muzyka, film i sztuka… Plan aktywności w pawilonie jest bardzo bogaty, dlatego podzielono go na cykle.

Poniedziałki to dni z literaturą. Na początek każdego tygodnia zaplanowano spotkania z autorami książek lub spotkania skoncentrowane wokół książek. We wrześniu prześledzimy ekspansję cukru na nasze stoły, przyjrzymy się skomplikowanym relacjom w świecie warzyw czy zamienimy chemię na prawdziwe jedzenie.

We wtorki będziemy się spotykać z naukowcami zajmującymi się szeroko pojętą przyrodą i ekologią.

W środy dominować będzie muzyka. I to nie tylko w koncertowym wydaniu. Zaplanowano także warsztaty z tworzenia instrumentów, warsztaty głosowe czy oddechowe.

Czwartki to czas wielkich produkcji filmowych. Zobaczymy jak filmowcy widzieli i widzą przyszłość naszej planety. Porozmawiamy na przykład o tym czy naszej planecie grozi globalna susza czy raczej globalna powódź.

Piątki, soboty i niedziele to czas na spontaniczne spotkania i zajęcia wymagające większego zaangażowania, dlatego właśnie podczas weekendów odbywać się będą najróżniejsze warsztaty i prelekcje: od tworzenia naturalnych kosmetyków po budowę domów.

Spotkania, warsztaty prelekcje i pokazy w Dobrym klimacie są zawsze dostępne bezpłatne.

Otwarcie Dobrego klimatu

Otwarciu Dobrego klimatu towarzyszyć będą warsztaty. Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego dzieci będą mogły stworzyć własne organizery na biurko, zakładki do książek oraz plany lekcji. Startujemy w piątek 31 sierpnia o godzinie 13.00. W uroczystym otwarciu Dobrego klimatu o godzinie 15.00 weźmie udział Marcin Krupa, prezydent Katowic. Dodatkowo w otwarciu udział wezmą także koordynatorki wolontariuzy podczas szczytu klimatycznego, które będzie można dopytać o szczegóły rekrutacji. Przypomnijmy, że ruszyła ona w ubiegłym tygodniu.

O przestrzeni

Pawilon jest przykładem wykorzystania naturalnych materiałów w technologii prefabrykatów straw bale (skompresowana kostka słomy w systemowej konstrukcji drewnianej). W światowym bilansie tradycyjne budownictwo mieszkaniowe pochłania 1/6 zasobów słodkiej wody, odpowiada za 1/4 powierzchni wyrębów lasów i zużywa 2/5 zasobów paliw płynnych. W kontekście tak ogromnego obciążenia dla środowiska budownictwo naturalne znajduje coraz szersze grono zwolenników. Współczesne realizacje w naturalnych technologiach (straw bale, hempcrete) wyznaczają nowe trendy w ekologicznym budownictwie, od jednorodzinnych domów, poprzez budynki użyteczności publicznej czy ekologiczne wnętrza.

Nie tylko na rynku

We wrześniu w podróż po Katowicach rusza Mobilny Punkt Ekoinfo. To przestrzeń informacji o Szczycie Klimatycznym ONZ (COP24), który w grudniu odbędzie się w mieście. W sobotę pojawi się w Zawodziu, natomiast w niedzielę na Kostuchnie – zapowiada Marcin Stańczyk, naczelnik wydziału promocji. W sobotę 1 września rower zawita do MDK Zawodzie (godz. 14.00 – 19.00), a w niedzielę 2 września o tej samej porze pojawi się w Kostuchnie. Na przestrzeń, która zawita do dzielnic składać się będą roślinne infokioski oraz rowerowy punkt informacji – mini EkoPawilon, przy którym organizowane będą warsztaty upcyklingowe, spotkania i prelekcje. Obiekt jest pop-upowym, modułowym projektem, który mimo mikroskali ma w sobie ukrytych szereg funkcji. Po rozpakowaniu można w nim usiąść, posiada mini bibliotekę z czytelnią, rozkładane stoły warsztatowe oraz rozwijany ekran do projekcji kinowych pod chmurką. Na pokładzie znajdują się leżaki, poduszki i koce. Specjalnie zaprojektowane szafki pełne są przyborów i narzędzi potrzebnych do spotkań i warsztatów. Na dachu EkoPawilonu znajduje się mały ogródek, a w drzwiach z przodu i z tyłu jest bujna roślinność.

Autorzy Dobrego klimatu

Idea: Wydział Promocji Urzędu Miasta Katowice
Projektantki: Natalia Buczkowska i Matylda Sałajewska
Wykonawca pawilonu Straw Bale: Moritz Reichert (Dobry Dom),
Wykonawca widow farming: Joanna Hobora (Kokedamn)
Partnerzy: IKEA, 366 Furniture

Mobilny EkoPawilon

Idea: Wydział Promocji Urzędu Miasta Katowice
Autorka projektu: Matylda Sałajewska
Rośliny: Joanna Hobora (Kokedamn)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj