Biznes, sztuka oraz wrażliwość społeczna

0
4710

Marta Półtorak to jedyna od trzystu lat kobieta nagrodzona tytułem Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa za wybitne osiągnięcia w dziedzinie gospodarki, kultury, sztuki i sportu oraz szeroką działalność społeczną i charytatywną. Prywatnie – żona i mama trójki dzieci. Właśnie otrzymała nominację do tytułu Kobieta Charyzmatyczna. Firmy, które prowadzi wraz z mężem, nie tylko osiągają sukcesy na skalę międzynarodową, ale mają również ludzkie oblicze.

Marta Półtorak mieszka w Rzeszowie od urodzenia. Dużą część życia poświęciła temu miastu, tworząc tu nowe miejsca pracy, m.in. w takich firmach, jak Marma Polskie Folie oraz Millenium Hall. Ponadto przez 11 lat była prezesem klubu żużlowego Stal Rzeszów. Swoją przygodę z motoryzacją zaczęła bardzo wcześnie, bo już w wieku 7  lat, kiedy to tata posadził ją pierwszy raz za kierownicą. W ten sposób zaczęła się jej pasja, która trwa do  dziś. – Kocham jeździć na motocyklu, często odpoczywam w ten sposób i odcinam się od  wszystkiego – przyznaje pani prezes. – Najszczęśliwsza jestem wiosną, kiedy czuję wiatr we włosach i zostawiam wszystko za sobą.
Zawsze lubiła wyzwania. Chociaż kochała sztukę, to jako 15-latka zdawała egzaminy do bardzo wówczas modnego technikum o profilu elektronicznym, w którym o jedno miejsce ubiegało się kilkunastu kandydatów. Potem studiowała prawo, którego znajomość okazała się przydatna przy tworzeniu i zarządzaniu kolejnymi firmami, szczególnie to podatkowe czy majątkowe. Kiedy rozwijała kolejne projekty, wielokrotnie zdarzało się jej po nieprzespanej nocy jechać do biura i realizować nowe wyzwania – kobieta czynu! Żartuje, że teraz jej organizm domaga się większego szacunku. Ponieważ pozostaje miłośniczką sztuki, dba o piękny wystrój swoich pomieszczeń biurowych, wypełnionych klasycznymi meblami, niezwykłymi lampami i żyrandolami, dekorowanych obrazami, a to wszystko w pięknie odrestaurowanych zabytkowych wnętrzach.

Siedziba firmy w Rzeszowie.

Marka, która inspiruje Europę
Początki firmy Marma sięgają 1991 r., kiedy to program produkcji obejmował wybrane asortymenty folii ogrodniczych i budowlanych oraz nieskomplikowane opakowania dla przemysłu chemicznego. Nieustanne dążenie do wprowadzania innowacji w dziedzinie zastosowań folii, systematyczne poszerzanie oferty o nowe oraz ekologiczne produkty, staranny dobór i szkolenie personelu, pozwoliło osiągnąć firmie czołową pozycję w kraju, a także zaistnieć poza jego granicami. Wielu pracowników poszerzało swoją wiedzę w krajach, które stanowią światową potęgę gospodarczą, czyli między innymi w Japonii czy Stanach Zjednoczonych.
– Według raportu opublikowanego przez London Stock Exchange, w 2018 roku nasza firma znalazła się w gronie 1000 inspirujących europejskich marek – przyznaje pani prezes Marta Półtorak. – Zaliczono do nich tylko 30 firm z Polski, w tym nasze przedsiębiorstwo, z czego jesteśmy naprawdę dumni!
Obecnie Marma Polskie Folie www.marma.com.pl zatrudnia około 1000 osób i jako grupa kapitałowa skupia pięć przedsiębiorstw z południowej Polski. Są to zakłady w Nowej Dębie, Kędzierzynie-Koźlu, Kańczudze, Wilkowicach i w Bielsku-Białej.
Sfera obowiązków zarządu została wyraźnie określona, pani Marta zajmuje się kwestiami związanymi z kadrami, finansami oraz marketingiem natomiast jej mąż, pan Mariusz Półtorak, zarządza produkcją oraz wszystkimi kwestiami technologicznymi.
– Najważniejszy jest dla nas człowiek, dlatego naszym głównym założeniem jest dbanie o personel i wzajemne relacje – zauważa pani prezes. – Zmienia się świat, zmieniamy też styl zarządzania i podchodzimy indywidualnie do potrzeb pracowników. Naszą dewizą jest traktowanie ludzi tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani. W ramach prowadzonej przeze mnie działalności i stworzonych projektów stawiam na ciągły rozwój, bez którego sukces jest niemożliwy.

Millenium Hall jest w pełni funkcjonalną placówką, w której można spędzić cały dzień, załatwić ważne sprawy, a nawet przenocować, ponieważ znajduje się tutaj również hotel Hilton.

Największe na Podkarpaciu centrum handlowe, kulturalne i społeczne
Kolejna forma działalności państwa Półtorak to Centrum Millenium Hall www.milleniumhall.pl, które poza tworzoną przez znane marki szeroką ofertą handlową i gastronomiczną, proponuje lokalnej społeczności znacznie więcej. Jego misją stało się inicjowanie działań kulturalnych, rozrywkowych, a także edukacyjnych i społecznych.
Odbywają się tu koncerty, festiwale muzyczne czy imprezy sportowe, np. Rzeszowski Rajd, Maraton i Półmaraton, Turniej Koszykówki z cyklu Grand Prix Polski, zawody rolkowe pucharu świata World Slalom Series. – Pamiętam, jak podczas odbywającego się tu niezwykłego koncertu Kory moja córka zachwyciła się kolczykami artystki, a ona po występie zdjęła je i po prostu podarowała swojej wiernej fance – wspomina ze wzruszeniem pani Marta.
Na co dzień Millenium Hall jest miejscem rodzinnego relaksu, gdzie latem można odpocząć pod palmami przy fontannie, a maluchy mogą bawić się na placach zabaw, tzw. dmuchańcach, czy korzystać z elektrycznych samochodzików. Zimą natomiast w tej przestrzeni funkcjonuje najpopularniejsze rzeszowskie lodowisko. Codziennie dla dorosłych i dla dzieci otwarte są ścianka wspinaczkowa oraz Klub Sportowy Millenium, oferujący zajęcia m.in. judo i Muay Thai, które rozwijają sprawność fizyczną, a zarazem uczą samodyscypliny, dobrego wychowania i zaradności.
W Centrum odbywają się także wystawy, happeningi i eventy budujące otwartość i wrażliwość społeczną np. na dzieci dotknięte autyzmem. Działa tu także Siemacha Spot, czyli „nowoczesne podwórko” będące wyjątkowym przykładem połączenia funkcji wychowawczych i terapeutycznych, pozwalające młodzieży atrakcyjnie spędzać wolny czas, rozwijając różne talenty pod okiem specjalistów.
– Umożliwiliśmy otwarcie tej placówki dla dzieciaków w ramach krakowskiego stowarzyszenia SIEMACHA prowadzonego przez księdza Andrzeja Augustyńskiego, którego znam osobiście i podziwiam jego zaangażowanie – mówi pani prezes. – W ramach zajęć prowadzone są działania pozwalające wyłonić młodych liderów, organizuje się także wyjazdy na  ferie i wakacje.
W zlokalizowanej tu galerii można podziwiać niezwykłe dzieła sztuki, odbyły się w niej m.in. wystawy rzeźb Magdaleny Abakanowicz czy gigantycznej wielkości obrazów Franciszka Starowieyskiego. Prezentuje się tu także dzieła artystów podkarpackich, do których należał urodzony w Sanoku uznany malarz i rzeźbiarz Zdzisław Beksiński.
Jedną ze sztandarowych imprez w kalendarzu Millenium Hall stały się Świąteczne Targi Książki promujące czytelnictwo i pozwalające na  osobiste spotkania ze znanymi i ulubionymi literatami.
Bardzo dużym udogodnieniem dla odwiedzających Centrum jest możliwość załatwienia wielu spraw administracyjnych, takich jak np. wyrobienie dokumentów w działającej tu placówce Urzędu Miasta. Ważną ofertę stanowi również Centrum Medyczne LUX MED, które gwarantuje kompleksową opiekę zdrowotną i wykonanie badań diagnostycznych. Uzupełnieniem wachlarza propozycji jest niezwykle ważna, zwłaszcza dla pań, oferta beauty, czyli usługi świadczone przez istniejące tu salony fryzjerskie i kosmetyczne, a także medycyny estetycznej.
Millenium Hall jest w pełni funkcjonalną placówką, w której można spędzić cały dzień, załatwić ważne sprawy, a nawet przenocować, bo znajduje się tutaj hotel sieci Hilton Garden Inn www.hgirzeszow.pl. Ze względu na jej charakter, niektórzy odwiedzający nazywają galerię Millenium Home.

Prywatnie i społecznie
Pani Marta ma troje dzieci, w tym dwie dorosłe córki, z których jedna jeszcze studiuje w Warszawie. Najmłodszy syn uczy się w szkole średniej w Szwajcarii.
Marta Półtorak występuje często w roli prelegenta na konferencjach, np. dla studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, wypowiadając się na temat ekonomii i marketingu oraz etyki zawodowej. Lubi rozmawiać z młodzieżą, chętnie też słucha, co ona ma do powiedzenia. Studentkom radzi, by polegały na swoim potencjale intelektualnym oraz własnych osiągnięciach, a nie szukały bogatych mężów, o czym czasem wspominają. Podkreśla też, że  etyka jest bardzo ważna dla relacji międzyludzkich – zarówno prywatnych, jak i zawodowych i to  ona jest wyznacznikiem człowieczeństwa.

Nowe plany i ciągły rozwój
Jako kobieta o wszechstronnych zainteresowaniach, pani Marta wraz mężem planuje rozwijać działalność winnicy, którą od kilku lat zarządzają na Podkarpaciu. Piwnice Półtorak Wine&Spirits stanowią inspirację dla innych miłośników winiarstwa, którzy zainteresowali się doliną rzeki San. Na wzgórzu, a szczególnie na jego zachodnim stoku, łagodnie rozpościera się ponad 6-hektarowa winnica wraz z imponującymi piwnicami i doskonale wyposażonym zapleczem do  produkcji. Wina Półtorak zostały wyróżnione przez Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy i Stowarzyszenie Sommelierów Polskich złotym medalem za Cuvee Blanc oraz Sauvignier Gris, które dodatkowo wygrało Grand Prix konkursu.
– Nie planuję na razie nowych projektów, raczej chciałabym skupić się na rozwoju już istniejących – podsumowuje pani Marta. – Na tym etapie ważne jest dla mnie zdobywanie nowych umiejętności, bo to właśnie one są narzędziem w naszym życiu. Staram się wszystko bacznie obserwować i uczyć się na błędach innych. Uważam, że poznawanie ludzi, wymiana informacji i wyciąganie wniosków to podwaliny sukcesu. Zależy mi także na dalszym rozwoju mojego ukochanego Rzeszowa i staram się do tego przyczyniać.

Martyna Urban
Beata Sekuła

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj