Inauguracja IV Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej imienia Adama Didura za nami!

0
1316

Uroczysta inauguracja IV Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura organizowanego przez Operę Śląską w Bytomiu, przy współpracy z Akademią Muzyczną w Katowicach, miała miejsce na śląskiej scenie w minioną niedzielę – 31 marca.

Międzynarodowy turniej śpiewaczy rozpoczęliśmy operą Giuseppe Verdiego „Aida”. Soliści, Chór, Balet i Orkiestra Opery Śląskiej wystąpili pod dyrekcją Tadeusza Kozłowskiego.

W spektaklu zaprezentowali się znakomici artyści Opery Śląskiej, a także gwiazdy międzynarodowych scen operowych. Jako Aida – Anna Patrys, Amneris – Małgorzata Walewska, Amonastro – Andrzej Dobber i Radames – Luis Chapa. Dla Luisa Chapy był to jednocześnie 100. występ w operze „Aida”.

Zanim jednak dyrektor Opery Śląskiej – Łukasz Goik razem z Wiesławem Ochmanem – przewodniczącym jury, zaprosili publiczność na uroczyste przedstawienie, nastąpiło oficjalne otwarcie i przywitanie uczestników Konkursu. Zgodnie z wieloletnią już tradycją, najmłodsza uczestniczka wokalnych zmagań – a tym razem była nią GabrielėSkromanaitė – została poproszona o wylosowanie litery alfabetu; od pierwszego etapu na Akademii Muzycznej w Katowicach kandydaci będą bowiem występowali podczas przesłuchań w kolejności alfabetycznej, poczynając od osób, których nazwisko rozpoczyna się na literę „K”.

Do Konkursu zakwalifikowanych zostało 76 kandydatów z 13 krajów. Największą grupę stanowią Polacy, ale w Konkursie zaprezentują się także przedstawiciele m.in. takich krajów jak: USA, Chiny, Brazylia, Rosja, Australia, Liban, Izrael czy Białoruś.

Ich występy będzie oceniało międzynarodowe jury złożone z wybitnych artystów-śpiewaków, pedagogów, menedżerów i dyrektorów.

W gronie jury zasiadają: Wiesław Ochman –przewodniczący jury , prof. Izabela Kłosińska, Małgorzata Walewska, Andrzej Dobber, dr Michael Nemeth, prof. Feliks Widera oraz Wasyl Wowkun.

W poniedziałek 1 kwietnia – rozpoczyna się I etap przesłuchań , na AM w Katowicach. Potrwa dwa dni – do 2 kwietnia.

Etap II (3 i 4 kwietnia) oraz etap III (6 kwietnia) odbędą się w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Opera Śląska jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego. Patronatem honorowym objął go prezydent RP – Andrzej Duda.

Wszystkie informacje można śledzić na bieżąco przez stronę www.adamdidur.com oraz naszego Facebooka – https://www.facebook.com/intadamdiduroperasingerscompetition/

Przesłuchania są dostępne dla publiczności. Szczegóły na stronie www.operaslaska.pl – zakładka repertuar.

Fot. Karol Fatyga/materiały Opery Śląskiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj