Żeby czytać, trzeba być otwartym – dwudziesta jubileuszowa edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie

0
1623

Przed nami jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych tego roku. Już dziś miłośnicy książek powinni zarezerwować sobie czas, by w dniach 27-30 października wziąć udział w wielkim święcie literatury. Po raz kolejny wszystkie drogi pasjonatów czytania będą prowadzić do Krakowa! Tegoroczna, jubileuszowa edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie zapowiada się wyjątkowo!

Izrael – Gość Honorowy

Tegoroczne hasło Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie – „Żeby czytać, trzeba być otwartym” – nie zostało wybrane przypadkowo. Zaczerpnięto je z twórczości Etgara Kereta, którego ojczyzna – Izrael – jest tegorocznym Gościem Honorowym jesiennych Targów Książki w Krakowie. Literatura z Izraelem w roli głównej cieszy się w Polsce sporą popularnością. Co roku do księgarń trafia wiele tytułów, których autorami są zarówno hebrajscy pisarze, jak i zafascynowani kulturą i tradycją twórcy spoza Izraela. Nie ma się czemu dziwić, albowiem ojczyzna Kereta w kontekście literatury jest niezwykle interesująca, a sami pisarze są ważnymi uczestnikami debaty publicznej na palące tematy społeczne. Między innymi ten aspekt izraelskiego życia kulturalnego organizatorzy Targów chcą przybliżyć polskim czytelnikom odwiedzającym EXPO Kraków.

Podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie czytelnicy będą mieli okazję nie tylko osobiście poznać pisarzy izraelskich, ale również spojrzeć na życie codzienne Izraelczyków przedstawione w ich literaturze. Umożliwią to liczne dyskusje, wystawy, projekcje filmów i warsztaty dla dzieci. Nie zabraknie także spotkań twarzą w twarz
z izraelskimi pisarzami: m.in. z najczęściej obecnie tłumaczoną z hebrajskiego na pozostałe języki Zeruyą Shalev oraz wnukiem byłego premiera Izraela Eszkolem Nevo.
Swoją obecność potwierdziła także Litwinka Nida Degutienė, która po kilku latach spędzonych w Izraelu wydała niezwykły przewodnik po kulinarnych obyczajach tamtejszej kuchni. Swoją obecność zapowiedzieli również: Dror A. Mishani, Yishai Sarid oraz Meir Shalev.

Okrągła rocznica – niezwykła akcja

„Jesienny, mglisty poranek w Galicji… czyli 20 autorów na 20. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie” to tytuł specjalnego wydawnictwa, przygotowanego we współpracy z portalem smakksiazki.pl z okazji jubileuszowej edycji krakowskiego święta literatury. W czym tkwi jego fenomen? Do współpracy zaproszono 20 pisarzy, reprezentujących odmienne style pisarskie. Zadaniem literatów było napisanie krótkiego opowiadania w oparciu o kontekst związany z nadchodzącą edycją Targów i słowa kluczowe: „Jesień, mglisty poranek w Galicji – Autograf – Malinowa Królowa – Prezent.” Wstęp do jubileuszowego wydawnictwa napisał prof. Jerzy Bralczyk.

Wśród autorów, którzy włączyli się w ten niezwykły projekt literacki, znaleźli się: Bartłomiej Basiura, Marek Bobakowski, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Waldemar Cichoń, Jakub Ćwiek, Marta Guzowska, Małgorzata Kalicińska, Magdalena Kordel, Włodzimierz Kowalewski, Tomasz Kowalski, Janusz Majewski, Beata Pawlikowska, Wioletta Piasecka, Marcin Podlewski, Katarzyna Puzyńska, Żanna Słoniowska, Agnieszka Wojdowicz, Krzysztof Zajas oraz Magdalena Zimny-Louis.

Wspólne dzieło autorów zostanie wydane w limitowanym nakładzie 1000 egzemplarzy i wręczone Wystawcom oraz autorom opowiadań. Część nakładu trafi do sprzedaży, z której zysk zostanie przekazany na cel charytatywny. Za zebrane pieniądze zostaną zakupione książki dla podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Kobiet, które prowadzone jest przez Caritas w krakowskiej Dzielnicy XIV (Czyżyny), gdzie mieści się siedziba Targów w Krakowie Sp. z o.o.

Kogo spotkamy na Targach?

Czytanie nie jest modą ani formą towarzyskiej nobilitacji. Czytanie jest przeżywaniem życia wielokrotnie. Jest wzbogacaniem naszych doświadczeń na bazie literackiej fikcji. Chwała bohaterom – w tym przypadku autorom dzieł, przenoszących nas do innego wymiaru. Czytając ich książki każdy z nas tworzy sobie w głowie obraz tych niezwykłych ludzi. Teraz, odwiedzając Targi, będziemy mieli szansę skonfrontować wyobrażenia z rzeczywistością – wielu wybitnych twórców spotkamy osobiście podczas zbliżających się dużymi krokami Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

Spośród autorów, którzy pojawią się na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie wymienić należy m.in. Michaela Cunninghama, Raymonda Khoury’ego, Davida van Reybroucka, prof. Jerzego Bralczyka, Katarzynę Bondę, Sylwię Chutnik, Kingę Piekarską, Jacka Hugo-Badera, Adama Wajraka, Katarzynę Grocholę, Małgorzatę Kalicińską, Grzegorza Kasdepke, o. Leona Knabita OSB, Marka Krajewskiego, Roberta Makłowicza, Wojciecha Kuczoka, prof. Jana Miodka, Andrzeja Pilipiuka, Katarzynę Puzyńską, Elżbietę Dzikowską, Józefa Hena, Filipa Springera, Tomasza Raczka, Barbarę Toruńczyk, Andrzeja Stasiuka, Mariusza Szczygła, Olgę Tokarczuk, Joannę Chmielewską, Mariusza Wollnego, Szczepana Twardocha oraz Janusza L. Wiśniewskiego. Miłośnicy strony wizualnej książek będą mogli się spotkać z wybitnymi ilustratorami – Guido van Genechtenem oraz Danielem de Latour.

Nie zabraknie również znanych i lubianych przedstawicieli świata sportu, polityki i muzyki. Podczas jubileuszowej edycji Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie z uczestnikami spotkają się m.in. Adam Michnik, Aleksander Doba, Krzysztof Gojdź, Monika Jaruzelska, Andrzej Krzywy, Czesław Lang, Leszek Miller, Michel Moran, Martyna Wojciechowska oraz Tomasz Zimoch.

Konkurs goni konkurs

Co roku podczas Targów odbywa się szereg konkursów, w tym m.in. na książkę edytorsko doskonałą, najlepszą książkę na jesień, najlepszy podręcznik i skrypt akademicki. Podczas tegorocznej edycji po raz pierwszy wyłonione zostanie również najlepsze wydawnictwo o górach. Wydarzeniem o najwyższej randze jest prestiżowy Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza. Jego celem jest nagrodzenie dzieła o wybitnych wartościach poznawczo-naukowych z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki. Konkurs promuje publikacje wnoszące istotny wkład w rozwój polskiej nauki i kultury, które jednak z racji swojego charakteru mają niewielkie szanse, aby stać się bestsellerami w rozumieniu stricte marketingowym.

Spośród zgłoszonych do Konkursu publikacji Jury pod przewodnictwem prof. dra hab. Władysława Stróżewskiego wyłoniło grono 10 nominowanych:

Andrzej Brzeziecki, Tadeusz Mazowiecki. Biografia naszego premiera,

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Kraków 2015.

Paweł Dybel, Dylematy demokracji. Kontekst polski,

Universitas Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych, Kraków 2015.

Adam Dziadek, Jan Zieliński, Aleksander Wat. Notatniki,

Wydawnictwo Instytutu Badań Literackich PAN, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Warszawa, Katowice 2015.

Wojciech Dziedziak, O prawie słusznym. Perspektywa systemu prawa stanowionego,

Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin 2015.

Danuta Kisielewicz, Niewola w cieniu Alp. Oflag VII A Murnau,

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, Opole 2015.

Lidia Kośka, Lec. Autobiografia Słowa,

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma, Warszawa 2015.

Anna Machcewicz, Bunt. Strajki w Trójmieście. Sierpień 1980,

Europejskie Centrum Solidarności, Gdańsk 2015.

Marcin M. Wiszowaty, Zasada monarchiczna i jej przejawy we współczesnych ustrojach europejskich i pozaeuropejskich monarchii mieszanych,

Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2015.

Dorota Wojda, Polska Szeherezada. Swoje i obce z perspektywy postkolonialnej,

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2015.

Wioletta Zawitkowska, Walka polityczno-prawna o następstwo tronu po Władysławie Jagielle w latach 1424-1434,

Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszów 2015.

Laureat otrzyma 30 000 zł i statuetkę dłuta prof. Bronisława Chromego. Rozstrzygnięcie Konkursu tradycyjnie odbędzie się pierwszego dnia Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie podczas uroczystej Gali, organizowanej w tym roku w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza jest jedną z najważniejszych inicjatyw w Polsce, która popularyzuje i nagradza dzieła wnoszące istotny wkład w rozwój nauki i kultury. Organizatorem Konkursu są Targi w Krakowie Sp. z o.o. Strategicznym celem  inicjatywy jest wzrost czytelnictwa w Polsce i popularyzacja książki humanistycznej.

Salony Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie dbają o uczestników w każdym aspekcie. Słyną z tego, że dzięki bogatemu programowi imprez towarzyszących nie pozwalają Gościom na nudę. Tak samo będzie i w tym roku. Po raz kolejny w ramach Targów zorganizowane zostaną:

Salon Wydawców Akademickich i Naukowych, na którym zaprezentowane zostaną publikacje wnoszące istoty wkład w rozwój polskiej nauki i kultury;

Salon Wydawców Religijnych z ofertą dzieł nie tylko z zakresu teologii, filozofii, ale także pedagogiki, psychologii, historii oraz podręczników, programów multimedialnych i faksymiliów;

Salon Nowych Mediów z prezentacją oferty czytników książek elektronicznych, e-booków, audiobooków;

Salon Książki Dziecięcej i Młodzieżowej, który przybliża najmłodszym świat literatury, rodzicom pokazuje jak barwny i bogaty w wartościowe treści jest polski rynek książki dla dzieci;

Salon Komiksu – zorganizowany po raz drugi –łączy cechy festiwalu i klasycznych Targów. Z tej okazji niemal wszystkie polskie wydawnictwa komiksowe zaprezentują swoje nowości w jednym miejscu.

Salonik Literacki, który po raz pierwszy zrealizowany został w ubiegłym roku i wzbudził ogromne zainteresowanie. Podczas 20. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie znów otworzy się dla wszystkich, chcących wziąć udział w spotkaniu face to face z ulubionym autorem.

Bezpłatna komunikacja miejska dla miłośników książek

Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę uprawniającą do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej w Krakowie uczestników Międzynarodowych Targów Książki i Festiwalu Conrada. Z ideą wprowadzenia tej wyjątkowej ulgi dla czytelników wystąpił Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski, przychylając się do wspólnej inicjatywy Targów w Krakowie Sp. z o.o., Krakowskiego Biura Festiwalowego – Operatora Programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Radnych Komisji Kultury i Ochrony Zabytków. Udogodnienie będzie obowiązywać w dniach 27-30 października. Do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej w Krakowie uprawnieni będą pasażerowie legitymujący się biletem wstępu na Targi Książki. – Cieszy nas to, że wspólna inicjatywa Krakowskiego Biura Festiwalowego i Targów w Krakowie Sp. z o.o. została pozytywnie przyjęta przez Pana Prezydenta i Radę. Uchwała Rady Miasta o bezpłatnym przejeździe środkami komunikacji miejskiej w Krakowie dla posiadaczy biletu wstępu na nasze Targi to bardzo ważny przekaz dla mieszkańców miasta i czytelników z całej Polski, pokazujący troskę Radnych o poziom czytelnictwa i dbanie o promocję literatury. Ułatwienie uczestnikom jubileuszowej, 20. odsłony Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie® udziału w najciekawszych wydarzeniach podczas kulminacyjnych dni Festiwalu Conrada jest gestem na miarę Miasta Literatury UNESCO – dodaje Grażyna Grabowska, Prezes Zarządu Targów w Krakowie Sp. z o.o.

Targi rosną w siłę

Historia Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie® zaczęła się w 1997 r. Przed pierwszą edycją optymiści twierdzili, że będzie dobrze, jeżeli do wzięcia udziału uda się nakłonić 70 wydawców. Pozyskano 140! Z roku na rok Targi rosły w siłę, a ubiegłoroczna edycja pod każdym względem była wyjątkowa! Liczby robią wrażenie: swoją ofertę zaprezentowało ponad 700 wystawców z 27 krajów, ponad 700 autorów z Polski i zagranicy spotkało się ze swoimi fanami. 19. edycję Targów Książki odwiedziło 68 tysięcy osób! – Zainteresowanie Targami Książki pokazuje, że kryzys czytelnictwa nie dotyczy Krakowa. Zgodnie z naszymi statystykami z roku na rok zwiększa się liczba Wystawców, prezentujących coraz bogatszą ofertę. Przybywa również Zwiedzających. Polacy mało czytają? Być może, ale na pewno nie w Krakowie. Stolica małopolski od lat uznawana jest za centrum kulturalne naszego kraju. Niezmiernie się cieszymy, że mamy w tym swój udział. – podsumowuje Grażyna Grabowska, Prezes Zarządu Targów w Krakowie Sp. z o.o.

 

Małgorzata Koziej

Targi w Krakowie Sp. z o.o.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj