Wybieram co wspieram – WOŚP prosi o podpisanie apelu!

0
2641

Cztery lata temu, 14 marca 2014 roku została uchwalona Ustawa o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych. Zastąpiła ona przedwojenne przepisy, które w żaden sposób nie odpowiadały już współczesnej rzeczywistości. Nowa Ustawa była przygotowywana we wzorcowym modelu konsultacji społecznych, z udziałem wielu organizacji i z poparciem obywateli. Proces jej powstania to dwa lata pracy ekspertów, to wynik wielu spotkań i doświadczeń. Powstało prawo przemyślane i nowoczesne.

Dziś, po czterech latach obowiązywania tych przepisów, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiedziało zmiany w Ustawie. Zmiany, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla ponad 10 000 organizacji prowadzących zbiórki publiczne, w tym również i dla WOŚP. Na mocy przepisów prawa minister spraw wewnętrznych, a więc polityk, otrzyma uprawnienie do tego, by samodzielnie, pod pretekstem swobodnej oceny działalności i celów organizacji, zbiórkę zablokować. Ten sam polityk będzie miał możliwość „przejęcia” zebranych w zbiórce środków i będzie mógł wskazać wybrany przez siebie bez żadnych konsultacji cel, na który organizacja będzie musiała wydatkować zebrane pieniądze. Decyzje ministra, a więc polityka, będą wykonywane przez polskie państwo i jego urzędowy aparat natychmiastowo.

Sprzeciwiamy się temu! Chcemy Polski, w której mamy możliwość działania społecznie oraz angażowania się w pomoc słabszym. W takiej Polsce państwo wspiera aktywność obywatelską, a nie ją ogranicza.

Szereg organizacji pozarządowych, w tym Fundacja WOŚP, zainicjowało obywatelski apel o pozostawienie obecnie obowiązujących przepisów bez zmian. Apel można podpisać na stronie: http://wybieramcowspieram.pl. W ciągu 6 dni podpisało go już ponad 52 000 osób – to ewenement!

Podpisz apel ›

 

Moi Drodzy, nie zwalniamy – mówi Jurek Owsiak, Prezes Zarządu WOŚP – Dostaliśmy od Was takiego wiatru w żagle, że nie chcemy, aby choćby cząstka tych bardzo dobrych emocji, a mam na myśli polskie organizacje pozarządowe, nam umknęła. Podpisz się pod obywatelskim apelem w obronie zbiórek publicznych! To będzie nasz bufor bezpieczeństwa, gdyby pod osłoną nocy komuś przyszła do głowy zmiana prawa dotycząca zbiórek publicznych. Z całą stanowczością chcę powiedzieć, że nie ma w tym ani grama, jak to sugeruje minister spraw wewnętrznych, lewicowej histerii i straszenia ludzi pomysłami MSWiA. Za to jest w tym apelu i mojej prośbie suma moich doświadczeń obywatela tego kraju, który widzi, w jaki sposób władza może ograniczyć nasze obywatelskie prawa. Liczymy na Waszą pomoc!

Apel jest wspólną inicjatywą Akcji Demokracji, Forum Darczyńców w Polsce, Fundacji im. Stefana Batorego, Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, Fundacji Greenpeace Polska, Fundacji Anny Dymnej “Mimo Wszystko”, Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Regionalnego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, UNICEF Polska, Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to ciesząca się największym zaufaniem społecznym organizacja pozarządowa w Polsce. Założona została w 1993 roku i od tego czasu co roku, w drugą niedzielę stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy, która nazywa się Finałem WOŚP. Za zebrane środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze szpitalom dziecięcym w Polsce najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Dziś sprzęt zakupiony przez WOŚP jest podstawą nowoczesnego wyposażenia wszystkich szpitali, w których leczy się dzieci w Polsce. W ciągu poprzednich 25. Finałów WOŚP Orkiestra zebrała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 825 mln PLN.

Kontakt:

Krzysztof Dobies
Rzecznik prasowy Fundacji WOŚP
e-mail: [email protected]

Biuro Prasowe Fundacji WOŚP
tel. 695 870 020

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj