Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach Akademickim Mistrzem Polski w Szachach!

0
1388

  Zawodnicy Klubu Uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach zostali Akademickimi Mistrzami Polski 2017. Zawody zostały rozegrane w Lublinie w dniach 20-22 stycznia 2017 r., a do rywalizacji zgłosiło swój udział ponad 300 studentów i pracowników naukowych z 44 uczelni z całej Polski.

   Po raz pierwszy w historii drużyna UE Katowice pokonała wszystkie inne zespoły i znalazła się na pierwszym miejscu w klasyfikacji generalnej. Dzięki temu zwycięstwu, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach wyszedł również na prowadzenie w punktacji ogólnej Akademickich Mistrzostw Polski we wszystkich dyscyplinach. – To wysoki awans. Przypomnijmy, że poprzedni sezon Akademickich Mistrzostw Polski UE Katowice zakończył na pierwszym miejscu wśród Uczelni Ekonomicznych i Społeczno-Przyrodniczych, natomiast na 18 miejscu wśród wszystkich polskich Szkół Wyższych. – mówi Łukasz Turlej z AZS UE Katowice.

   Drużyna grająca w składzie: Hanna Leks, Dagmara Szurek, Maciej Klekowski, Piotr Sabuk, Piotr Piesik, Eneasz Wiewióra, Kacper Polok, Paweł Rydzewski, kapitan Łukasz Turlej, w turnieju drużynowym osiągnęła wynik niespotykany na tym poziomie rozgrywek, wygrywając wszystkie 9 meczy i zdobywając 18/18 punktów meczowych. Na uwagę zasługują wysokie zwycięstwa z poprzednimi zwycięzcami AMP. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach pokonał Uniwersytet Warszawski 5,5-0,5 i Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu    4-2. Właśnie te drużyny zajęły dwa pozostałe miejsca na podium. Najlepiej punktującymi zawodnikami drużyny UE Katowice byli Eneasz Wiewióra (8,5/9) i Kacper Polok (8/9).

   W turniejach indywidualnych też nie zabrakło sukcesów. Wśród kobiet zwyciężyła arcymistrzyni Klaudia Kulon (UE Poznań), a Hanna Leks (UE Katowice) zajęła trzecie miejsce wśród uczelni Społeczno-Przyrodniczych. Wśród mężczyzn najlepszy wśród 234 grających okazał się mistrz międzynarodowy Maciej Klekowski (UE Katowice), a trzecie miejsce w klasyfikacji studentów USP zajął Piotr Piesik (UE Katowice). Wyniki zostały osiągnięte w bardzo silnej stawce konkurentów, na listach startowych nie brakowało arcymistrzów, a także zawodników Olimpijskiej Reprezentacji Polski.

Pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej AMP, najwyższy wynik w historii startów AZS UE Katowice w Akademickich Mistrzostwach Polski, osiągnięty został m.in.: dzięki prowadzonemu od kilku lat programowi stypendialnemu dla studentów i Turniejom o Puchar JM Rektora UE Katowice, w których rywalizują najlepsi uczniowie i absolwenci szkół ponadgimnazjalnych. Często wybierają oni później studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.

   UE Katowice wpisał się tym samym ponownie w bardzo znaczącą rolę, jaką Katowice odgrywają w ostatnim czasie w świecie polskich i międzynarodowych szachów. W mieście organizowane były poprzednie edycje Akademickich Mistrzostw Polski, Akademickie Mistrzostwa Świata 2014 czy Ekstraliga Seniorów. Siedzibę mają zarówno Drużynowi Mistrzowie Polski – Wasko Hetman Katowice oraz Akademiccy – AZS UE Katowice. W grudniu 2017 roku w Katowicach odbędzie się największa i najważniejsza szachowa impreza roku – Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych, gdzie w katowickim Spodku grać będzie 1000 osób.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj