UNICEF: Setki dzieci uwolnione z szeregów grup zbrojnych w Sudanie Południowym

0
2263

 

Yambio, Sudan Południowy – Ponad 300 dzieci, w tym 87 dziewcząt zostało uwolnionych z szeregów grup zbrojnych w Sudanie Południowym. Tym samym rozpoczęło się uwalnianie co najmniej 700 dzieci, informuje UNICEF w Międzynarodowym Dniu przeciwko Wykorzystywaniu Dzieci jako Żołnierzy.

To pierwszy przypadek przeprowadzenia tego typu operacji w Sudanie Południowym w ostatnich kilkunastu miesiącach.

 

To bardzo istotny krok naprzód w realizacji naszego celu, jakim jest uwolnienie wszystkich dzieci należących do grup zbrojnych i ich reintegracja z rodziną, mówi Mahimbo Mdoe, Przedstawiciel UNICEF w Sudanie Południowym. To największa liczba uwolnionych dzieci-żołnierzy w ciągu ostatnich trzech lat. Negocjacje wciąż trwają, dzięki czemu możemy liczyć na jeszcze więcej takich pozytywnych zakończeń.

 

Około 215 dzieci zostało uwolnionych z szeregów Ruchu Wyzwolenia Narodowego Sudanu Południowego (SSNLM), który w 2016 roku podpisał porozumienie z Rządem. Na jego podstawie żołnierze SSNLM są obecnie włączani do państwowych sił zbrojnych. W dodatku, 96 dzieci zostało uwolnionych z Opozycyjnej Ludowej Armii Wyzwolenia Sudanu (SPLA-IO). Intensyfikacja walk w regionie w lipcu 2016 roku zatrzymała postęp w uwalnianiu dzieci-żołnierzy, dlatego tak ważne stają się ostatnie dokonania.

 

Dzieci zostały oficjalnie pozbawione broni oraz zaopatrzone w ubrania cywilne. Teraz zostaną poddane badaniom medycznym i otrzymają wsparcie psychologiczne w ramach programu reintegracji, który jest prowadzony przez UNICEF przy wsparciu partnerów.

 

Dzieci, których krewni mieszkają w okolicy, powrócą do swoich rodzin. Pozostałe zostaną umieszczone w tymczasowym ośrodku pomocy aż do czasu odnalezienia ich najbliższych. Po powrocie do domu, rodziny otrzymają wsparcie w postaci 3-miesięcznego zapasu żywności. Byłym dzieciom-żołnierzom zostanie zapewniony dostęp do edukacji lub kształcenie zawodowe, które w przyszłości pomoże im w poprawie sytuacji finansowej całej rodziny oraz zapewni bezpieczeństwo żywnościowe.

 

Nie wszystkie dzieci są rekrutowane przymusowo. Wiele z nich dobrowolnie dołączyło do grup zbrojnych, ponieważ czuły, że nie mają innych możliwości, mówi Mahimbo Mdoe. Priorytetem dla tej grupy – i dla wszystkich dzieci w Sudanie Południowym – jest zapewnienie wsparcia, jakiego potrzebują. Chcemy, aby zobaczyły, że lepsza przyszłość jest możliwa.

 

Po ponad czterech latach od wybuchu konfliktu w grudniu 2013 r. około 19 000 dzieci nadal służy w szeregach sił i grup zbrojnych. UNICEF będzie kontynuował działania ze wszystkimi stronami konfliktu oraz Misją Narodów Zjednoczonych w tym kraju (UNMISS), aby zabezpieczyć uwolnienie i reintegrację każdego dziecka-żołnierza. Działania te będą podejmowane w procesie negocjacji, weryfikacji i rejestracji. UNICEF szacuje, że w 2018 r. uwolnienie i reintegracja dzieci-żołnierzy w Sudanie Południowym pochłoną 45 mln dolarów.

 

Międzynarodowy Dzień przeciwko Wykorzystywaniu Dzieci jako Żołnierzy obchodzony jest 12 lutego każdego roku. Został on ustanowiony na pamiątkę wejścia w życie w 2002 r. protokołu fakultatywnego do Konwencji o prawach dziecka dotyczącego włączania dzieci w konflikt zbrojny. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi na los dzieci-żołnierzy, wsparcie ich reintegracji oraz apel do liderów politycznych na świecie o podjęcie działań przeciwko tej brutalnej praktyce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj