UNICEF: Po 7. latach wojny w Syrii nie widać końca konfliktu, a dzieci z niepełnosprawnościami są zagrożone wykluczeniem

0
2038

W 2017 r. na skutek przemocy zginęło o połowę więcej dzieci niż w 2016 r. To najwyższy wynik w historii konfliktu w Syrii.

 

Bejrut/Amman/Damaszek – Tylko w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2018 r., na skutek intensyfikacji konfliktu w Syrii 1000 dzieci zginęło lub zostało rannych. Obrażenia wojenne są obecnie główną przyczyną zgonów nastolatków w tym kraju, a dzieci z niepełnosprawnościami są zagrożone wykluczeniem.

Wyszedłem przed dom, aby pobawić się z kuzynami na śniegu. Uderzyła bomba. Zobaczyłem jak dłonie kuzyna przelatują przed moimi oczami. Straciłem obie nogi. Dwoje moich kuzynów zginęło, a jeden też stracił nogi, mówi pochodzący z Dary (na południu Syrii) 14-letni Sami, który teraz jest uchodźcą w Jordanii.

W czasie konfliktu dzieci z niepełnosprawnościami są jednymi z najbardziej poszkodowanych, mówi Geert Cappelaere, Dyrektor Regionalny UNICEF na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Często te dzieci potrzebują specjalistycznego leczenia. Ich potrzeby różnią się od potrzeb osób dorosłych. Bez dostępu do szkół i sprzętu takiego jak wózki inwalidzkie, wiele dzieci z niepełnosprawnościami stoi w obliczu ryzyka wykluczenia i stygmatyzacji.

Coraz więcej dzieci ginie na skutek ataków przeprowadzonych w gęsto zaludnionych obszarach. Obecnie co czwarta ofiara cywilna to dziecko. W 2017 r. ponad 360 dzieci zostało rannych. Choć Organizacja Narodów Zjednoczonych była w stanie zweryfikować wiele doniesień, rzeczywiste liczby są prawdopodobnie znacznie wyższe:

 • Około 3,3 mln dzieci w Syrii jest narażonych na eksplozję min i niewybuchów.
 • Na skutek wojny ponad 1,5 mln osób doznało trwałych obrażeń, w tym 86 000 osób straciło kończyny.
 • 80% obrażeń wśród syryjskich uchodźców w Libanie i Jordanii jest bezpośrednim następstwem wojny.
 • Brak dostępu do odpowiedniej opieki medycznej i psychologicznej pogorszył sytuację dzieci.
 • Dzieci z niepełnosprawnościami są narażone na większe ryzyko przemocy oraz mają trudności z dostępem do podstawowych usług, w tym opieki medycznej czy edukacji.
 • Ryzyko przemocy, wykorzystania i zaniedbania dzieci z niepełnosprawnościami rośnie wraz ze śmiercią opiekunów lub rozdzieleniem z nimi.
 • Rodziny dzieci z niepełnosprawnościami, które żyją na obszarach konfliktów, często nie mają środków ani możliwości, aby zapewnić im odpowiedni sprzęt.
 • Mimo niestabilności i ekonomicznej stagnacji, kraje sąsiadujące goszczą ponad 90% wszystkich uchodźców z Syrii. Tym samym dostęp do podstawowych usług, zwłaszcza dla rodzin dzieci z niepełnosprawnościami, jest utrudniony.

W 2017 r. ONZ potwierdziła 175 ataków na infrastrukturę edukacyjną i medyczną oraz na ich personel. Taka sytuacja najmocniej uderzyła w dzieci z niepełnosprawnościami, które utraciły dostęp do wyspecjalizowanej opieki i edukacji.

Pomimo obrażeń i przesiedlenia, determinacja syryjskich dzieci nie zna granic, mówi Cappelaere. Kiedy dzieci z niepełnosprawnościami i ich rodziny otrzymują dostęp do niezbędnych produktów i usług, przezwyciężają wyzwania i dokonują niesamowitych osiągnięć w walce o odzyskanie swojego dzieciństwa, godności i marzeń.

W imieniu dzieci z niepełnosprawnościami i wszystkich dzieci poszkodowanych na skutek konfliktu w Syrii, UNICEF apeluje do stron konfliktu, tych, którzy mają na nie wpływ oraz do społeczności międzynarodowej o podjęcie następujących działań na rzecz dzieci w Syrii i dzieci-uchodźców syryjskich w krajach ościennych:

 • Zapewnienie pomocy ratującej życie oraz rehabilitacji, w tym wsparcia psychologicznego dla dzieci;
 • Poprawę dostępu do podstawowych usług, w tym opieki medycznej, pomocy żywnościowej, edukacyjnej, ochronnej i wodnej;
 • Zwiększenie wsparcia finansowego dla rodzin dzieci z niepełnosprawnościami tak, aby mogły zakupić wózek inwalidzki czy protezy;
 • Współpracę ze społecznościami w zwalczaniu stygmatyzacji dzieci z niepełnosprawnościami;
 • Zapewnienie elastycznego, nieograniczonego i wieloletniego wsparcia finansowego, aby zaspokoić potrzeby dzieci, w tym dzieci z niepełnosprawnościami i ich rodzin. UNICEF apeluje o 1,3 mld dolarów, aby w 2018 r. dotrzeć z pomocą do dzieci poszkodowanych na skutek wojny w Syrii.
 • Wspieranie działań związanych z odbudową poprzez postawienie dobra dzieci na pierwszym miejscu, w tym dzieci z niepełnosprawnością.
 • Zakończenie przemocy wobec dzieci, w tym zabijania, okaleczania i rekrutowania najmłodszych, a także zaprzestanie ataków na szkoły i szpitale;
 • Polityczne rozwiązanie konfliktu i zniesienie wszystkich ograniczeń wobec dostarczania pomocy humanitarnej.

###

Więcej informacji

Rodziny w Syrii i krajach ościennych są wyczerpane 7-letnią wojną. Sytuacja zmusza je do ograniczenia wydatków do minimum niezbędnego, aby przeżyć. Wczesne małżeństwa, rekrutacja dzieci i zmuszanie do pracy są coraz bardziej powszechne. W 2017 r. wcielono do walk trzy razy więcej dzieci niż w 2015 r.

O UNICEF

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej – UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa.

UNICEF Polska cały czas prowadzi akcję pomocy dzieciom w Syrii. Więcej informacji na www.unicef.pl/syria

dr Monika Kacprzak

Rzecznik Prasowy

UNICEF Polska | Al. Wilanowska 317, Warszawa

Tel.: 48 22 56 80 381 | Kom.: 509 224 588

Znajdź nas na: FacebookTwitterInstagramunicef.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj