UNICEF: od 2013 r. ponad 1000 dzieci zostało porwanych przez Boko Haram w północnowschodniej Nigerii

0
1816

Cztery lata po porwaniu dziewcząt w Chibok, UNICEF apeluje o uwolnienie dzieci i natychmiastowe zakończenie ataków na szkoły

 

Abudża/Dakar/Nowy Jork, 13 kwietnia 2018 r. – Od 2013 r. ponad 1000 dzieci zostało porwanych przez Boko Haram w północnowschodniej Nigerii. Mijają właśnie 4 lata od uprowadzenia 276 dziewcząt ze szkoły w Chibok. Sto z nich jest nadal przetrzymywanych przez Boko Haram. UNICEF apeluje o ich uwolnienie i powrót do swoich rodzin.

Czwarta rocznica porwania dziewcząt w Chibok przypomina nam, że dzieci w północnowschodniej Nigerii wciąż są atakowane na ogromną skalę, powiedział Mohamed Malick Fall, przedstawiciel UNICEF w Nigerii. Najmłodsi są regularnie atakowani i narażeni na przemoc w swoich domach, szkołach i miejscach publicznych.

Ostatni atak na szkołę w Dapchi, w którym zginęło 5 dziewcząt jest przykładem na to, że w północnowschodniej części kraju dzieciom pozostało już niewiele bezpiecznych miejsc. Nawet szkoły nie są wolne od przemocy.

Te powtarzające się ataki na dzieci w szkołach są nie do przyjęcia, powiedział Fall. Dzieci mają prawo do edukacji i ochrony, a szkolna klasa musi być miejscem, gdzie są bezpiecznie.

Od początku konfliktu w północnowschodniej Nigerii (niemal dziewięć lat temu), co najmniej 2295 nauczycieli zostało zabitych, a ponad 1400 szkół zniszczonych. Większość z tych szkół nie została ponownie otwarta z powodu rozległych zniszczeń lub braku bezpieczeństwa.

Władze Nigerii zobowiązały się, aby uczynić szkoły bardziej bezpiecznymi i odpornymi na ataki. UNICEF wspiera władze we wprowadzeniu w życie „Deklaracji Bezpiecznych Szkół”. W Deklaracji Nigeria zobowiązuje się chronić szkoły i uniwersytety przed przemocą i wykorzystaniem militarnym w czasie konfliktu zbrojnego.

UNICEF apeluje o zakończenie ataków na szkoły i łamania praw dzieci.

dr Monika Kacprzak

Rzecznik Prasowy

UNICEF Polska | ul. Rolna 175 D, Warszawa

Tel.: 48 22 56 80 381 | Kom.: 509 224 588

Znajdź nas na: FacebookTwitterInstagramunicef.pl

Przekaż 1% podatku UNICEF, razem z nami ratuj życie dzieci!

KRS:  0000 107 957, szczegóły: unicef.pl/1procent

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj