Tradycje i nowoczesność warszawskiej Pragi-Południe

0
1791

Tomasz Kucharski od 12 lat z ogromnym zaangażowaniem piastuje urząd burmistrza warszawskiej dzielnicy Praga-Południe. Chętnie rozmawia z mieszkańcami oraz konstruktywnie reaguje na ich potrzeby. Za osiągnięcia na rzecz rozwoju dzielnicy oraz dbanie o jej tradycję został nominowany do tytułu Lider z powołania.

 

W drodze do funkcji burmistrza

Tomasz Kucharski, po ukończeniu Akademii Wychowania Fizycznego, został specjalistą rehabilitacji ruchowej. Jako czynny zawodnik, a później trener podnoszenia ciężarów nauczył się jak dążyć do zwycięstwa oraz radzić sobie z trudnościami. Kolejne kompetencje zdobywał studiując podyplomowo na Uniwersytecie Warszawskim oraz na Akademii Leona Koźmińskiego.

Pełnił też wiele funkcji społecznych i samorządowych. W latach 90. był przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Józefowie, następnie został Członkiem Zarządu Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” na Pradze-Południe. Współtworzył także Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Rembertowie. W latach 1995-1999 został pełnomocnikiem Burmistrza ds. bezrobocia, a następnie Kierownikiem Referatu Zdrowia i Pomocy Społecznej w Urzędzie Warszawa-Rembertów. Do 2006 pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Wawrze. W 2006 r. został po raz pierwszy wybrany na stanowisko Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe.

 

Praga tętniąca życiem

– Moja praca to niekończące się wyzwania. Jeśli ktoś uważa, że pracuję od 8 do 16, to bardzo się myli. Ja takim burmistrzem nie jestem i nigdy nie będę – zauważa Tomasz Kucharski. Praga-Południe w ostatnich lat przeszła okres wielkich przemian; od poprawy stanu kanalizacji, powierzchni dróg, rewitalizacji budynków po rozpoczęcie budowy nowych obiektów, jak np. siedziby Orkiestry Sinfonia Varsovia przy ulicy Grochowskiej 272. Jednak, jak zauważa burmistrz, drobne sukcesy nie przesłaniają władzom dzielnicy ogromu potrzeb i mnóstwa pracy do wykonania.

 

Zależy nam na podkreślaniu zarówno tradycji Pragi-Południe, jak i jej współczesnego oblicza – podkreśla burmistrz. Dba się więc tutaj o podtrzymanie tradycji charakterystycznych dla tej dzielnicy zawodów rzemieślniczych, jak i o rozwój kultury. Organizowane są biesiady poetyckie, warsztaty literackie, np. Turniej Jednego Wiersza im. Miśka z Męcińskiej, konkurs piosenki francuskiej, konkurs im. Jonasz Kofty, czy koncerty piosenek Agnieszki Osieckiej. Tradycją ogólnopolską jest doroczne majowe Święto Saskiej Kępy, ale odbywają się tu także imprezy o charakterze lokalnym, jak choćby uroczystości rocznicowe poszczególnych osiedli. Co roku władze organizują uroczystości poświęcone polskim grenadierom spod Lagarde w 1941 roku, czy ofiar terrorystycznego ataku na WTC 11 września. Burmistrz pamięta też o seniorach. Ostatnio uczczono 10 lat istnienia Grochowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z uroczystym wręczeniem wyróżnienia za wybitne osiągnięcia i sukcesy.

Urząd organizuje liczne akcje edukacyjne w przedszkolach i szkołach, akcje pomocowe dla najbardziej potrzebujących czy promujące profilaktykę przeciwnowotworową jak np. badania cytologiczne czy mammografię dla kobiet.

– Dwunastoletnia praca na stanowisku burmistrza Pragi-Południe to dla mnie wielki zaszczyt. Jestem zobowiązany za zaufanie, którym mnie obdarzono. Czuję się spełniony, bo codziennie widzę efekty swojej pracy – podkreśla Tomasz Kucharski. – Cieszę się, że mam wpływ na zmianę wizerunku Dzielnicy. Tutaj naprawdę dużo się dzieje, a dziać się będzie jeszcze więcej!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj