Szyb Maciej

0
2675

 

Szyb Maciej to zespół obiektów dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Concordia” (później KWK „Pstrowski”) położony w dzielnicy Zabrza – Maciejowie. Nazwa szybu pochodzi od imienia Macieja Wilczka, właściciela zabrzańskich dóbr. Historia tych obiektów z początku XX w. powinna zakończyć się wraz z wyczerpaniem złóż węgla kamiennego na tym terenie. Na szczęście nowy właściciel – Przedsiębiorstwo Górnicze DEMEX Sp. z o. o. przekształciło szyb w studnię głębinową, a budynki, budowle, urządzenia i wyposażenie oraz otoczenie związane z dawnym zakładem górniczym udostępniło do zwiedzania w ramach Szlaku Zabytków Techniki.

Obecnie turyści mogą zwiedzać: budynek maszynowni z czynną dwubębnową maszyną wyciągową o napędzie elektrycznym, budynek nadszybia z wejściem na wieżę wyciągową oraz szyb z głębinowym ujęciem wody pitnej. We wnętrzach zaadaptowanych budynków oraz w plenerze Szybu Maciej można oglądać oryginalne maszyny, które kiedyś pracowały na potrzeby kopalni – poznać ich piękno, konstrukcję i przeznaczenie.

Szyb Maciej w Zabrzu jest obiektem o wielkim potencjale.Obecnie działa tu unikatowa restauracja z kuchnia autorską, wykorzystująca własne ujecie wody oraz bistro Maciej o mniej formalnym charakterze. Dysponujemy także salą na poziomie 9.60, która służy jako niezwukła, industrialna przestrzeń do organizacji wszelkiego rodzaju imprez integracyjnych, okolicznościowych czy kulturalnych. Wzbogacana jest intensywnie ekspozycja, aby każdy odwiedzający mógł poczuć magię dawnego technicznego kunsztu, będącego podwaliną rozwoju całego regionu i źródłem naszej śląskiej tożsamości.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj