Święto Wojska Polskiego w Katowicach – nowe informacje dot. zmian w organizacji ruchu – pod kątem widzów i ruchu pieszego

0
1241

Katowice 15 sierpnia będą gospodarzem Święta Wojska Polskiego. Uroczysta defilada „Wierni Polsce”, która jest głównym punktem obchodów Święta, przejdzie ulicami Katowic dla upamiętnienia 100. rocznicy wybuchu Powstań Śląskich. W defiladzie weźmie udział 2600 żołnierzy, 185 jednostek sprzętu wojskowego oraz 60 statków powietrznych. – Przeniesienie w tym roku uroczystej defilady z Warszawy do Katowic traktujemy jako wyraz szczególnego uhonorowania zarówno naszego regionu, ale przede wszystkim uczczenia pamięci dziesiątek tysięcy osób, które niejednokrotnie poświęciły życie, by nasza część Górnego Śląska została włączona do Polski – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Już dziś serdecznie zapraszam wszystkich katowiczan i naszych gości do obejrzenia defilady na ulicach naszego miasta. Będzie to wyjątkowa okazja do spotkania maszerujących pancerniaków, „specjalsów”, spadochroniarzy, marynarzy i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Defilada w Katowicach jest też znakomitym pretekstem, by pokazać młodym pokoleniom dokonania naszych przodków, opowiadać o historii naszego kraju i regionu, a także zastanowić się nad współczesnym znaczeniem słowa patriotyzm – dodaje prezydent Marcin Krupa.

NOWE INFORMACJE

INFOLINIA URZĘDOWA

Za organizację uroczystości państwowych odpowiada Ministerstwo Obrony Narodowej. W związku z trwającymi ustaleniami bieżące informacje o zmianach w organizacji ruchu, przebiegu wydarzenia publikowane są na stronie www.katowice.eu w zakładce „Święto Wojska Polskiego”. Osoby, które chcą otrzymywać bieżące informacje mogą zapisać się do dedykowanego newslettera wysyłając e-mail (bez treści) na adres: [email protected]. Na wspomnianego maila można także wysyłać pytania. Urząd Miasta Katowice uruchamia także infolinię dedykowaną wydarzeniu. Pracownicy Wydziału Komunikacji Społecznej będą udzielać informacji w dniach: poniedziałek, wtorek i środa w godzinach 8.00 – 18.00 oraz w czwartek (dzień wydarzenia) w godzinach 8.00 – 14.00. Numery infolinii to: 32 259 39 88 i 32 259 30 85.

RUCH PIESZY

Organizatorzy wydarzenia spodziewają się co najmniej kilkudziesięciu tysięcy osób, które będą oglądać defiladę. Gdzie najlepiej oglądać defiladę? Rekomendujemy mieszkańcom i gościom ustawiać się na trasie przemarszu defilady (poza wyłączonymi strefami – tj. m.in. trasa przemarszu oraz rondo włącznie z przejściami podziemnymi) – a więc:

 • Chodnik wzdłuż ulicy Roździeńskiego (od strony północnej – tj. od strony Strefy Kultury) – na długości od skrzyżowania z ul. Markiefki – do skrzyżowania z ul. Olimpijską;
 • Plac pod Spodkiem;
 • Aleja Korfantego – chodniki z dwóch stron – od ronda gen. J. Ziętka (samo rondo będzie wyłączone z ruchu pieszych) – aż do Pętli Słonecznej.

Ze względu na strefy całkowicie wyłączone z ruchu osoby przemieszczające się na kierunkach np. od/do dworzec PKP <-> plac pod Spodkiem powinny skorzystać z rekomendowanych obejść. Dla ruchu pieszego będą dopuszczone przejścia przez zamknięte dla ruchu ulice (tj. Al. Korfantego i Al. Rozdzieńskiego):

 • Kładka nad Al. Roździeńskiego na wysokości NOSPR
 • Przejście podziemne pod Al. Roździeńskiego łączące os. Gwiazdy i ul. Markiefki
 • Przejście podziemne pod Al. Korfantego łączące ul. Morcinka ze Spodkiem
 • Przejście dla pieszych łączące ul. Misjonarzy Oblatów i ul. Katowicką (15 sierpnia to przejście będzie utrzymane do godz. 12.00).

Uwaga – wyżej wymienione przejścia mogą być czasowo (na ok. 30 minut) zamykane. Jednocześnie opisane przejścia (w tym kładka nad Al. Roździeńskiego) – będą służyły wyłącznie do przechodzenia – nie będzie można się na nich zatrzymywać.

KOMUNIKACJA PUBLICZNA – INFORMACJA OD PRZEWOŹNIKÓW

Zachęcamy katowiczan i naszych gości do dojazdu na defiladę środkami komunikacji publicznej – tramwajem, autobusem lub koleją. Dodatkowe połączenia uruchomi zarówno ZTM, jak i Koleje Śląskie.

Koleje Śląskie wprowadziły dodatkowe, bezpłatne przewozy na defiladę – szczegółowa informacja: https://www.kolejeslaskie.com/dojedz-bezplatnie-na-defilade-15-sierpnia/

Zarząd Transportu Metropolitalnego opracował szczegółowe informacje dot. zmian w kursowaniu komunikacji publicznej oraz informację dot. dodatkowych, bezpłatnych kursów linii autobusowych: https://rj.metropoliaztm.pl/news/i/1290/. Zarząd Transportu Metropolitalnego wprowadza zwiększenie oferty komunikacji publicznej (dodatkowe kursy), realizowanej liniami tramwajowymi nr: 7, 15, 20 oraz liniami autobusowymi nr: 297, 632, 820, 840. Uruchomione zostaną specjalne bezpłatne linie autobusowe oznaczone symbolem S1 i S2 zapewniające dojazd i powrót:

 • S1 relacja: „Katowice Szkolna” – „Dąbrówka Mała Nowosam”
 • S2 relacja: „Dąb Silesia City Center” – „Katowice Chorzowska” – „Katowice Plac Wolności”

INFORMACJE PRZEKAZANE W ZESZŁYM TYGODNIU

DEFILADA

Defilada wojskowa przejdzie ulicami Katowic 15 sierpnia. Kolumna wojska będzie ustawiona od skrzyżowania ul. Bagiennej z ul. Lwowską (tył kolumny) w kierunku na centrum miasta. Przemarsz wojsk rozpocznie się o godz. 14.00. Żołnierze z ul. Bagiennej, przez al. Roździeńskiego przejdą na Rondo im. Jerzego Ziętka, a następnie na północ aleją W. Korfantego. Rozformowanie wojsk nastąpi na wysokości Pętli Słonecznej.

W związku z defiladą od środy 14 sierpnia od godz. 20.00 do czwartku 15 sierpnia do godz. 17.00 dla ruchu zostaną zamknięte:

 • ul. Bagienna od skrzyżowania z ulicy Lwowską do węzła z ul. Murckowską
 • Aleja Roździeńskiego od węzła z ul. Murckowską do Ronda im. gen. Jerzego Ziętka
 • Rondo im. gen. Jerzego Ziętka
 • ul. Chorzowska od ul. Sokolskiej do Ronda im. gen. Jerzego Ziętka
 • Aleja Korfantego od ulicy Moniuszki do Placu Alfreda
 • Strefa Kultury (w której odbędzie się piknik wojskowy)
 • Tunel pod Rondem (w dwie strony)

Jednocześnie na wyżej wskazanych odcinkach dróg obowiązywać będzie w opisanym okresie zakaz parkowania. Tym samym apelujemy do kierowców o zwracanie uwagi na oznakowanie ulic. Z kolei osoby planujące urlop prosimy o nie pozostawianie zaparkowanych pojazdów w opisanych miejscach.

PRÓBA DEFILADY

W nocy z 9 na 10 sierpnia (tj. z piątku na sobotę) odbędzie się próbna defilada. Wszystkie wskazane powyżej miejsca (poza Strefą Kultury) zostaną także wyłączona z ruchu od godz. 20.00 w piątek 9 sierpnia – do godziny 7.00 w sobotę 10 sierpnia. Analogicznie do właściwej defilady – podczas próby na wyżej wskazanych odcinkach dróg także obowiązywać będzie zakaz parkowania.

OBJAZDY DLA RUCHU TRANZYTOWEGO

Ze względu na opisane zamknięcia osobom podróżującym na kierunkach od/do Sosnowiec/Mysłowice-Chorzów – rekomendujemy objechanie obszaru wyłączonego z ruchu poprzez autostradę. Jadąc z Sosnowca – należy wjechać na Drogę Krajową nr 86 (wzdłuż ul. Murckowskiej), a następnie skręcić w prawo na autostradę A4, trzymając się prawego pasa – wybrać zjazd na „Os. Tysiąclecia” – i poprzez ul. Bocheńskiego skierować się na Drogową Trasę Średnicową (DTŚ). Z kierunku Chorzów na Sosnowiec – zjeżdżamy z DTŚ na ul. Bocheńskiego, wjeżdżamy na autostradę w kierunku na Kraków, a następnie zjeżdżamy z autostrady na DK86 w kierunku na Sosnowiec. Natomiast osoby jadące z/do Siemianowic Śląskim powinny skorzystać z ul. Sokolskiej. Osobom dojeżdżającym do obszarów Śródmieścia, które nie są wyłączone z ruchu, rekomendujemy skorzystanie z autostrady A4, a następnie wybranie odpowiedniego zjazdu – w zależności od docelowej lokalizacji.

KOMUNIKACJA PUBLICZNA

Ze względu na zamknięcie ulic (w tym ronda) – nie będą kursować w tym obszarze linie tramwajowe. Ruch tramwajowy będzie utrzymany na kierunkach od Zawodzia do pl. Wolności oraz od Brynowa w kierunku Zawodzia. Tramwaje jadące ze strony Chorzowa będą zawracały do Chorzowa na pętli na wysokości Stadionu Śląskiego. Zmiany będą dotyczyły także komunikacji autobusowej (dla linii, których trasa przebiega przez wspomniane powyżej ulice). Wszystkich użytkowników komunikacji publicznej, a także osoby, które chcą dojechać na defiladę – zachęcamy do sprawdzania rozkładów na stronach Zarządu Transportu Metropolitalnego (ZTM) – https://rj.metropoliaztm.pl/news/i/1290/

INNE ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU

W związku z uroczystościami wręczenia odznaczeń wojskowych 15 sierpnia zostaną wprowadzone następujące zmiany w organizacji ruchu:

 • Od wtorku 13 sierpnia od godziny 17.00 do soboty 17 sierpnia do godziny 6.00 zostaną zamknięte: Plac Sejmu Śląskiego oraz Plac Chrobrego. Apelujemy do kierowców o wcześniejsze przeparkowanie pozostawionych tam pojazdów.
 • 15 sierpnia (środa) przez cały dzień mogą pojawiać się czasowe wyłączenia na ulicach: Jagiellońska, Lompy, Kopernika, Plac Miarki.

Ponadto 15 sierpnia do godziny 21.00 wyłączona zostanie Strefa Kultury, gdzie będzie odbywał się piknik wojskowy.

Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj