Święta sierpniowe

0
2542

Sierpień – czas refleksji, radości i wypoczynku

 

O tej porze roku w polskiej strefie klimatycznej pogoda nastraja wyjątkowo rozleniwiająco. Nie zapominajmy jednak, że podczas urlopu możemy poświęcić choć trochę swojego czasu nieco poważniejszym refleksjom i przemyśleniom.

W ósmym miesiącu roku państwowe święta w Polsce podporządkowane są trzem niezwykle istotnym, historycznym datom. Już pierwszego sierpnia, w stolicy (a także w miastach całej Polski), wspominany jest moment wybuchu Powstania Warszawskiego. Punktualnie o 17:00, o godzinie „W” (chwili rozpoczęcia walk) wszyscy mieszkańcy uroczyście zatrzymują się i przez minutę oddają cześć bohaterom zrywu żołnierzy AK. Obecnie dzień ten nazywany jest Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego.

 

Dwa tygodnie później, 15 sierpnia, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Tego dnia w 1920 roku udało się zatrzymać wojska Armii Czerwonej nacierające w stronę stolicy. Sukces militarny obecnie przypisuje się wybitnym zdolnościom strategicznym Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wielu historyków uważa tę bitwę za przełomową w procesie powstrzymywania politycznego zagrożenia ze strony ZSRR, dążącego wtedy do bezwzględnego podporządkowania sobie całej Europy Zachodniej.

Ostatniego dnia sierpnia polscy związkowcy wspominają rocznicę podpisania w 1980 roku porozumienia z ówczesnymi władzami PRL. Powstał wtedy pierwszy niekomunistyczny związek zawodowy „Solidarność” pod przewodnictwem Lecha Wałęsy. To przełomowe wydarzenie w historii świata rozpoczęło proces demontażu całego obozu państw socjalistycznych, zakończony upadkiem muru berlińskiego w 1989 roku i likwidacją ZSRR. Dzień Solidarności i Wolności wyznaczono więc na 31 sierpnia. Tego dnia w Gdańsku organizowane są liczne koncerty na terenie Stoczni Remontowej.

Gdyby nie polski Sierpień 80’ nie powstałoby wiele niepodległych państw: Ukraina (27 VIII 1991), Mołdawia (27 VIII 1991) czy Kirgistan (31 VIII 1991), które niezwykłym zbiegiem okoliczności właśnie tego samego miesiąca obchodzą swoje ważne narodowe święta.

W Boliwii 6 sierpnia 1825 roku ogłoszono Deklarację Niepodległości. Po 16 latach nieustannej walki, kraj wcześniej znany jako Górne Peru przyjął nową nazwę. Od tego momentu zaistniała Republika Boliwara. Przywódca ruchu wyzwoleńczego, dzięki swoim bohaterskim czynom, unieśmiertelnił swoje nazwisko. Szymon Boliwar, co warto przypomnieć, brał udział w odzyskiwaniu niepodległości również przez inne państwa. Do tej grupy należą: Kolumbia, Wenezuela, Ekwador i Peru. Święto w Boliwii obchodzone jest przez dwa dni. W pierwszym dniu uczestniczą wyłącznie dzieci i młodzież poprzebierane w różnego typu historyczne stroje i mundury.

Piętnastego sierpnia Indie, jedno z największych pod względem ludności państw, obchodzą Rocznicę Proklamowania Niepodległości. W 1947 roku kolejne nowe, olbrzymie obszarowo państwo przestało być brytyjską kolonią. Przy okazji warto przypomnieć, iż dzień wcześniej (14 VIII) Pakistan obchodzi identyczne święto. W Delhi, w Czerwonym Forcie (Red Fort) premier Indii dokonuje uroczystego wciągnięcia flagi narodowej i wygłasza oficjalne przemówienie.

Dwa tygodnie wcześniej swój ważny dzień obchodzi Szwajcaria. Nad jeziorem Czterech Kantonów 1 sierpnia, w 1291 roku spotkali się przedstawiciele trzech miejsc: Uri, Schwyz i Unterwalden, aby uzgodnić działania przeciw wspólnym najeźdźcom. Święto to ustanowione zostało w 1891 roku, w 600 rocznicę założenia Konfederacji Szwajcarskiej. Nie we wszystkich kantonach był to dzień wolny od pracy. Tak się stało dopiero od 1994 roku. Wieczorem zapala się ogniska na zboczach gór. Jest to symboliczny akt radości i dumy z faktu zjednoczenia. W całym kraju można wtedy oglądać pokazy sztucznych ogni.

Niezwykle atrakcyjnym dniem może okazać się także 28 sierpnia, to wtedy obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego (decyzją ministerstwa obrony narodowej z 1993 roku). Tego właśnie dnia kapitan pilot Franciszek Żwirko wraz z inżynierem Stanisławem Wigurą zwyciężyli w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge 1932.

Służby mundurowe nie narzekają na brak swoich branżowych świąt. Już 22 sierpnia mogą się cieszyć ze swojego dnia Pracownicy Ochrony. Bez nich nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania masowych imprez sportowych i artystycznych, podróży polityków, działalności firm, sklepów, hurtowni etc.

Święto Strażnika Miejskiego przypada dokładnie 29 sierpnia. Tego dnia wiele gmin w Polsce organizuje huczne pikniki. Pracownicy tego właśnie zawodu pomagają nam w codziennych kłopotach, dbają o czystość miejskich skwerów, pilnują porządku publicznego, nie raz zastępując przy tym policję.

Bez dostaw prądu nie będzie funkcjonowała współczesna cywilizacja. A w Polsce data 14 sierpnia poświęcona jest pracownikom wszystkich elektrowni. To właśnie wtedy obchodzimy Dzień Energetyka.

Od 1992 roku 13 sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych. Celem święta jest przypomnienie społeczeństwu niedogodności, z jakimi zazwyczaj spotykają się mańkuci. Co dziesiąta osoba na świecie jest leworęczna. Wielu spośród tych ludzi musi korzystać z urządzeń wymyślonych przez praworęcznych użytkowników. Dzieci leworęczne wymagają specjalnej uwagi. Mańkuci, z nieznanych przyczyn, częściej zapadają na schizofrenię, ale za są niezwykle uzdolnieni literacko (Jerzy Pilch).

Dnia 12 sierpnia obchodzony jest Dzień Młodzieży. Tę datę wyznaczyła ONZ w 2000 roku. Obchody święta są inicjatywą należącą do Światowego Programu na Rzecz Młodzieży. Ludzie w wieku pomiędzy 15 a 24 rokiem życia stanowią 12% ogółu ludności w Europie. Celem święta jest uaktywnienie młodzieży, zachęcenie jej do działań na rzecz rówieśników.

Wakacyjny, urlopowy sierpień zachęca do radosnej zabawy na łonie natury. Pamiętajmy 10 sierpnia o Dniu Przewodnika i Ratownika Górskiego – ci ludzie nie mogą sobie pozwolić na zbyt wiele dni urlopu. Ratują życie zabłąkanym, rannym turystom, a w środku lata mają najwięcej pracy. Tydzień później, 18 sierpnia, jeśli ktoś nad morzem będzie zwiedzał latarnię morską, niech pamięta o jej święcie, dokładnie wypadającym właśnie tego dnia. Dwadzieścia cztery godziny wcześniej, swój ważny moment w roku będą mieli wieczni optymiści. 17 sierpnia wypadnie nam Dzień Pozytywnie Zakręconych (DPZ). Ci ludzie na pewno obchodzą jeszcze dwa inne święta.

Dzień Komara (20 sierpnia) przypomina, każdemu turyście, spędzającemu swój wolny czas nad mazurskimi jeziorami, o nieuchronnym, uciążliwym towarzyszu nocnych zabaw pod namiotem.

Dzień musztardy (6 sierpnia) może skojarzyć się licznie wędrującym globtroterom, obciążonym ciężkimi plecakami, z niezbędną piknikową przyprawą, bez której nic wieczorem przy ognisku dobrze nie smakuje.

Pod koniec wakacji warto wspomnieć o bardzo ważnej sprawie związanej z pozornie tylko niewinnymi wycieczkami po morzach i górach naszego pięknego świata. Oto 30 sierpnia obchodzony jest Dzień Pamięci o Osobach Zaginionych. W sezonie letnim wielu młodych ludzi, często nieświadomie, rani swoich bliskich nie dając znaku życia z miejsca, w którym postanowili trochę dłużej przebywać. Ta data przypomina nam również o istotnych problemach społecznych, związanych z nielegalną emigracją, niewolniczą pracą, porwaniom ludzi dla okupu.

Wszystkim korzystającym z komputerów w domu i pracy musimy przypomnieć o dacie upamiętniającej najsłynniejszy na świecie program operacyjny. Dzień Windowsa wypada dokładnie 24 sierpnia. Dlaczego właśnie taka data? W 1995 roku, w tym konkretnym momencie wprowadzono na rynek program Windows 95’. Wszyscy informatycy pracujący w tym dniu mogą wziąć sobie wtedy wolne w pracy.

Paweł Hohmann

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj