Powiedz Pani Premier, żeby zapewniła równe szanse dla wszystkich dzieci

0
2788

Szanowne Panie, Szanowni Państwo,

W przyszłym tygodniu odbędzie się ostatnie posiedzenie obecnego rządu. To ostatni moment, żeby jeszcze w tej kadencji rząd zajął się sprawiedliwszym dostępem do alimentów dla wszystkich dzieci. Dlatego apelujemy do Premier Ewy Kopacz, żeby Rada Ministrów podjęła ten temat.
 
Końcówka okresu przedwyborczego, to dobry moment, żeby Pani Premier przypomniała sobie o licznej grupie dzieci. Jeśli wiele osób podpisze apel, mamy szansę doprowadzić do tego, że Rada Ministrów podwyższy kryterium dochodowe z Funduszu Alimentacyjnego do wysokości minimalnej płacy.
 
W Polsce mamy ogromny problem ze ściągalnością alimentów. Jest ona najniższa w całej Europie W tej sytuacji, kiedy jeden rodzic uchyla się od płacenia alimentów, obowiązek utrzymania dziecka spada na drugiego rodzica, z którym mieszka dziecko. Przeważnie są to matki.

 
Receptą na ten stan rzeczy miał być Fundusz Alimentacyjny –  narzędzie, dzięki któremu Państwo wypłaca środki na dzieci, których rodzice uchylają od płacenia alimentów. Instytucja wypłacałaby środki na dziecko, po czym egzekwowała je od dłużników. Jednak dostęp do środków z Funduszu nie jest równy dla wszystkich. 
 
Od 2007 roku dostęp do środków z Funduszu Alimentacyjnego mają tylko dzieci z rodzin, gdzie dochód na głowę nie przekracza 725 złotych. Nie był on podwyższany od 9 lat, mimo iż o jego podwyższenie od lat apelują rodzice samotnie wychowujący dzieci! Rosła płaca minimalna, rosła średnia krajowa, rosły też ceny podstawowych produktów – mimo to kryterium dochodowe pozostawało na tym samym poziomie.
 
Kliknij tutaj i podpisz apel do Premier Ewy Kopacz
 
Mało tego. Wystarczy że dochód na osobę w rodzinie zostanie przekroczony o złotówkę, a dziecko traci prawo do alimentów z funduszu. To jawna niesprawiedliwość, która dzieli dzieci na dwie kategorie. Uważamy, że wszystkie dzieci powinny mieć prawo do godnego życia.
 
Dlatego apelujemy do Premier RP, Ewy Kopacz, o to, aby na ostatnim posiedzeniu rządu w tej kadencji podwyższyła kryterium dochodowe do poziomu płacy minimalnej oraz zmieniła sytuację, w której niewielkie przekroczenie dochodu powoduje utratę prawa do świadczenia. Proponujemy przelicznik, w którym przekroczenie kryterium o 1 zł oznaczałoby spadek świadczenia o 1 zł. To dużo sprawiedliwsza propozycja.
 
Skończmy z podziałem dzieci na dwie kategorie. Podpiszmy apel do Pani Premier!

PODPISZ APEL 

Z pozdrowieniami,
Stowarzyszenie Kongresu Kobiet i Akcja Demokracja
 

„Równe szanse dla wszystkich dzieci” to inicjatywa Akcji Demokracji, wspierana przez Stowarzyszenie Kongres Kobiet (temat słabej ściągalności alimentów poruszany był na niedawnym VII Kongresie Kobiet)  i Stowarzyszenie Poprawy Spraw Alimentacyjnych DLA NASZYCH DZIECI 

Czy wiesz, że Kongres Kobiet jest organizowany w czynie społecznym? Zachęcamy do wsparcia tej inicjatywy, poprzez wykupienie cegiełki-darowizny na rzecz działalności Stowarzyszenia Kongres Kobiet – WESPRZYJ NASZE DZIAŁANIA

Bądź na bieżąco z VII Kongresem Kobiet i naszymi działaniami!

więcej na www.kongreskobiet.pl 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj