Poszerzenie strefy tempo 30, parklet i inne działania Katowic w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

0
994
źródło: https://www.katowice.eu/urzad-miasta

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to inicjatywa Komisji Europejskiej. Kampania trwa od 16 do 22 września. Tematyka tegorocznej akcji to: „Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy”, a oficjalny slogan brzmi „Chodź z nami”. Tegoroczna kampania kładzie nacisk na aktywne środki transportu indywidualnego oraz korzyści, jakie mogą one przynieść naszemu zdrowiu i środowisku.

W Katowicach stawiamy na budowanie transportu zrównoważonego – czyli takiego, który jest przyjazny dla pieszych, rowerzystów, kierowców i osób korzystających z komunikacji publicznej. Transport zrównoważony oznacza także dawanie mieszkańcom wyboru środka transportu, którym można komfortowo przemieszczać się po mieście – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – W Katowicach aktualnie realizujemy wiele inwestycji w obszarze transportu – trwa budowa trzech centrów przesiadkowych i nowych dróg rowerowych, przebudowa dwóch węzłów drogowych drogi krajowej nr 81, rozwój sieci rowerów miejskich czy zakup nowych autobusów. Te wszystkie inwestycje są bardzo ważne i zmienią transportowe oblicze naszego miasta – natomiast równie ważne są działania na mniejsza skalę, które pozwalają zachęcać mieszkańców do korzystania z komunikacji publicznej. Od 2015 roku w naszym mieście działa strefa tempo 30 w Śródmieściu, a od dwóch lat podobne strefy wprowadziliśmy w dzielnicach. Dzisiaj w ramach ETZT poszerzamy Strefę Tempo 30 w Śródmieściu także o ulicę Grundmanna – dodaje prezydent Marcin Krupa.

W ramach ETZT Urząd Miasta Katowice, przy współpracy z partnerami, przygotował szereg działań, których celem jest promowanie transportu publicznego i chronić pieszego oraz rowerzystów

Parklet Teatralna 4
Przy ulicy Teatralnej powstał pierwszy parklet w Katowicach, miejsce do odpoczynku wśród zieleni. Jego projekt wykonali studenci Politechniki Śląskiej. Jednocześnie to kontynuacja działań Urzędu Miasta i Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach podjętych w 2018 roku kiedy w trakcie zeszłorocznej kampanii ETZT, na ulicy zostało przeprowadzone prototypowanie zmian pod nazwą “Woonerf na Teatralnej”. Dzisiaj mamy parklet, z którego możemy już korzystać. Dodatkowo w ramach inauguracji, w sobotę 21 września możemy skorzystać w tym miejscu z oferty kulturalnej, o którą zadbał Regionalny Instytut Kultury w Katowicach.

9.30 – 10.30 – czytanie bajek po śląsku wraz z premierą publikacji „Czytej bajtlom kożdy dziyń” UWAGA! Bajki będą tłumaczone na język migowy (w ramach Międzynarodowego Festiwalu Open The Door organizowanego przez Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach). Każda grupa/rodzina otrzyma nieodpłatnie publikację bajek po śląsku.
10.00 – 12.00 fotobudka – przyjdź i zrób sobie zdjęcie wśród zieleni parkletu, wykonana je profesjonalna fotografka – Zuza Bernacka z Kawiarni Fotograficznej (zdjęcie oczywiście zostanie wysłane do Ciebie, żebyś mógł je wykorzystać).
10.30 – 11.30 pokoloruj Teatralną – wspólna zabawa z kolorowanką „Odrarium” i opowieści Joanny Star-Czupryniak oraz Janka Janowskiego – autorów kolorowanki o Odrze, która powstała w ramach projektu „ODRAzu widać kulturę!”.
11.30 – 12.30 II śniadanie na Teatralnej i koncert Krzysztofa Kulbickiego unplugged. Spędź miło przedpołudnie przy dobrej kawie z Kawiarni Fotograficznej i relaksujących dźwiękach gitary akustycznej i głosu Krzysztofa Kulbickiego.
12.30 – 14.00 wspólne przygotowanie deserów – przyjdź i przygotuj razem z nami deser w Kawiarni Fotograficznej.
9.30 – 14.00 Odwiedź nasz parklet, zdobądź pieczątkę i odbierz darmowy deser do zamówienia z karty w BistrOficyna – zapraszamy na drugą stronę ulicy Teatralnej – tam też tętni życie!

Wymiana roślin: jeśli masz ich za dużo, przynieś, niech znajdą nowy dom.
Wymiana książek: pozwól innym wejść w świat Twoich książek.
Czyszczenie magazynów: Regionalny Instytut Kultury w Katowicach oraz Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego przygotują nieodpłatne publikacje, plakaty spektakli, gadżety, które będzie można zabrać ze sobą do domu.

Strefa Tempo 30 rośnie
Zmniejszenie prędkości ma wymierny wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, w szczególności pieszych i rowerzystów. Przypomnijmy, że strefa Tempo 30, czyli strefa uspokojonego ruchu decyzją prezydenta Marcina Krupy zaczęła obowiązywać w Katowicach w 2015 rok.
Strefa uspokojonego ruchu oznacza:
⦁ większe bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu w związku z obniżeniem maksymalnej prędkości na drogach w ścisłej zabudowie miejskiej;
⦁ poprawę płynności ruchu samochodów, rowerzystów i pieszych;
⦁ zmniejszenie stężenia spalin w centrum miasta i redukcję zużycia paliwa przez samochody;
⦁ obniżenie poziomu hałasu;
⦁ przywrócenie mieszkańcom centrum miasta dzięki ułatwieniu poruszania się po nim niechronionych uczestników ruchu drogowego.
W ramach ETZT Strefę Tempo 30 poszerzono o ul. Grundmanna.

ETZT dla uczniów i spotkania dla mieszkańców
16 września zostaną przeprowadzone lekcje w szkołach podstawowych na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym przy wsparciu Zarządu Transportu Metropolitalnego, a w Miejskim Centrum Energii (MCE) o godzinie 15.00 odbędzie się otwarte spotkanie dla mieszkańców z przedstawicielami GZM. Tematem spotkania będzie Rozwój Kolei na terenie Metropolii.

Dzień później, we wtorek 17 września zostanie zorganizowane miasteczko rowerowe na terenie Szkoły Podstawowej nr 10. Natomiast w kolejnych dniach uczniowie katowickich szkół podstawowych dowiedzą się więcej na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym podczas lekcji prowadzonych przez Zespół Prewencji i Profilaktyki Społecznej Straży Miejskiej w Katowicach.

Dodatkowo 18 września w godzinach popołudniowych na trasie rolkostrady w Dolinie Trzech Stawów będzie można bezpłatnie skorzystać z przejazdu na kolobeżce i wziąć udział w zorganizowanych atrakcjach. Natomiast 19 września odbędzie się wycieczka terenowa po zespole przyrodniczo-krajobrazowym Szopienice-Borki z uprzednią prelekcją przyrodniczą w MDK w Szopienicach oraz onownie w MCE zostanie zorganizowane o godzinie 15.00 otwarte spotkanie dla mieszkańców z przedstawicielami GZM. Tematem spotkania będzie Rozwój transportu zbiorowego na terenie Metropolii. W ten sam dzień odbędzie się również dzień otwarty siedziby ZTM.

19 oraz 20 września odbędą się spacery historyczne po wybranych dzielnicach miasta.

Piątek, 20 września poświęcony będzie elektromobilności. Na Placu Kwiatowym w godzinach popołudniowych odbędzie się wydarzenie promujące elektromobilność przy udziale zewnętrznych firm związanych z elektromobilnością, car-sharingiem i usługami towarzyszącymi.

Wydarzeniem towarzyszącym kampanii ETZT będzie Sprzątanie Świata realizowane w pobliżu katowickich szkół.

Dni Energii
21 września odbędą się V Dni Energii na Placu Sejmu Śląskiego podczas których pojawi się dużo atrakcji również związanych z transportem zbiorowym przy udziale Straży Miejskiej i Policji, a także dzień otwarty zajezdni tramwajowej poprzedzony tramwajową paradą. W programie:

Od godziny 11.00 do 17.00 swoją ofertę zaprezentują przedsiębiorstwa energetyczne działające w Katowicach. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się co charakteryzuje paliwa dobrej jakości, a także poznać zasady bezpiecznego użytkowania urządzeń grzewczych, które przekazywać będą nasi zaprzyjaźnieni kominiarze.

Działając ekologicznie, działamy na rzecz naszych dzieci, dlatego w czasie Dni Energi nie może zabraknąć atrakcji dla najmłodszych uczestników imprezy. Fundacja Arka zaprezentuje Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej, kino rowerowe, eko puzle i specjalne warsztaty upcyklingowe. O starszych i młodszych dzieciach pomyślało także Muzeum Energetyki z Łazisk Górnych, które zaprezentuje między innymi: cewkę Tesli, panel fotowoltaiczny oraz urządzenie do grania na nosie za pomocą energii elektrycznej. Na stanowisku Komela będzie można z bliska zobaczyć małe elektryczne pojazdy, a PKM Katowice zaprezentuje działania związane z niskoemisyjnym transportem miejskim. Kto będzie chciał wiedzieć ile można wyczytać z popiołu i co robić, gdy ktoś nas truje paleniem odpadów, musi koniecznie odwiedzić stoisko Straży Miejskiej w Katowicach. Jak co roku nie zabraknie także katowickich szkół średnich promujących kierunki związane z energetyką i odnawialnymi źródłami energii.

Dni Energii 2019 to także okazja do posłuchania dobrej i różnorodnej muzyki. Fanów instrumentów dętych na pewno ucieszy występ orkiestry górniczej. Na koniec wydarzenia na scenie zaprezentuje się gitarzysta MARIUSZ GOLI z swoim najnowszym repertuarem z krążka „ pt. ” Orchestra In My Mind”. Jak co roku, częścią Dni Energii są także bezpłatne wycieczki, na które zabierzemy się ze specjalnego przystanku przy Placu Sejmu Śląskiego. Zobaczymy między innymi ścieżkę edukacyjną w Oczyszczalni Gigablok, energooszczędny kompleks biurowy GPP Business Park, dostrzegalnię przeciwpożarową Lasów Państwowych w Lesie Murckowskim oraz Centrum Czystych Technologii Węglowych Głównego instytutu Górnictwa. W pakiecie wycieczek, Tauron Ciepło Sp. z o. o. zaprasza na dzień otwarty Zakładu Wytwarzania Katowice – największej elektrociepłowni w Katowicach. Będzie się tam można dostać z Placu Sejmu Śląskiego specjalnym busem od 11.30 co godzinę.

Plenerowe spotkanie na katowickim placu Sejmu Śląskiego to tylko część tegorocznych Dni Energii Miasta Katowice, które rozpoczynają się w piątek 20 września od warsztatów dla uczniów katowickich szkół średnich organizowanych w Centrum Edukacji Ekologicznej w Katowicach przy Zespole Szkół nr 2.

Dzień bez samochodu
Dzień Bez Samochodu przypada na 22 wrześnie – podczas tego dnia szczególnie mocno zachęca się kierowców do rezygnacji z użytkowania samochodów na rzecz korzystania z komunikacji miejskiej czy rowerów. Kierowcy zwolnieni są z opłat za bilety pod warunkiem posiadania przy sobie ważnego dowodu rejestracyjnego. Dodatkowo z propozycją aktywnego spędzenia Dnia Bez Samochodu wyszła firma NextBike oferując w ramach systemu City By Bike, że zamiast pierwszych 15 minut – darmowa będzie cała godzina.

Projekt MUV
Przez cały tydzień promowany będzie również projekt MUV. Jego celem jest zwiększanie świadomości mieszkańców w zakresie zrównoważonego transportu oraz zmiana przyzwyczajeń mobilnościowych, prowadząca przede wszystkim do ograniczenia lub całkowitej rezygnacji z indywidualnego transportu samochodowego na rzecz komunikacji miejskiej, roweru lub podróży pieszych. Jednym z obszarów pilotażu będzie katowicka dzielnica Zawodzie i okolice. Narzędzie wypracowane w ramach projektu MUV ma formę bardzo ciekawej dla użytkownika grywalizacji, w której dana dzielnica staje się areną sportową, a mieszkaniec sportowcem. Poprzez aplikację MUV – Mobility Urban Values – na każdym z etapów, za poruszanie się w sposób zrównoważony i intermodalny przyznawane są punkty. Na koniec gry uczestnicy otrzymają ciekawe nagrody. Pilotaż będzie prowadzony również m. in. w wybranych dzielnicach Rzymu, Amsterdamu, Barcelony oraz Helsinek. Oprócz Katowic w naszej metropolii pilotaż będzie realizowany także w Sosnowcu (Pogoń) i Gliwicach (Osiedle Politechnika). Projekt MUV został finansowany ze środków unijnych w ramach programu Horyzont2020. Partnerem stowarzyszeniowym w Polsce jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Więcej informacji o rozwiązaniu MUV znajduje się na portalu www.muv2020.eu
Szczegóły dotyczące pilotażu projektu MUV na terenie Katowic, Sosnowca i Gliwic na stronie internetowej i Facebook’u Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj