Pospolite ruszenie dla pacjentów onkologicznych

0
949

W dniu 22 grudnia 2020 w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach odbyła się niecodzienna, świąteczna akcja wsparcia i pomocy dla pacjentów, którzy w te święta nie będą mieli okazji spotkania się z najbliższymi, ponieważ spędzą je w szpitalu.

Lista osób, które włączyły się w akcję „Bombka dla Fundacji – rozświetl szpitalną choinkę” i stworzyły autorskie bombki, jest bardzo długa. A cel szczytny: wsparcie fundacji „Znajdź Pomoc” oraz jej Podopiecznych – osób chorych onkologicznie. Wielki Finał akcji odbył się 22.12.2020 o godz. 12:00 na terenie Uniwersyteckiego Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach pod okiem koordynatorek Pani Magdaleny Sekuły oraz  Pani Magdaleny Sincewicz oraz przy zachowaniu przepisów reżimu sanitarnego związanego z pandemią. Finał zgromadził wokół choinki min; Prezydenta Katowic dr Marcina Krupę, samorządowców, radnych, personel medyczny, Stowarzyszenie Kobieta Charyzmatyczna, przedstawicieli Uczelni Korczaka, WhyStory, Miss Polski Nastolatek, strażaków i wolontariuszy.

W czasach pandemii i społecznej izolacji, istotne staje sie wsparcie dla pacjentów, którzy nie opuszczą murów szpitala. Samotność w chorobie jest bardzo trudna. Choć finał akcji odbył się w Katowicach, choinki zostały także ubrane na terenie Szpitala Miejskiego w Knurowie i Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie. Lokalne społeczności oraz wiele organizacji i instytucji publicznych zaangażowało się w tworzenie własnoręcznie zdobionych stroików i przygotowywanie podarunków. Znani i lubiani dziennikarze, artyści, wykładowcy, społecznicy wybrali książki, które zmieniły ich życie i obdarowali nimi pacjentów. Każda książka zawiera dedykację osoby, która ją przekazała. Akcję aktywnie wsparło Miasto Katowice. 

Jak stwierdził Marcin Krupa, prezydent Katowic, jest to wyjątkowe przesłanie dla osób chorych, mówiące, że jesteśmy z nimi, że kibicujemy im w walce z chorobą i życzymy wiele sił każdego dnia.

Joanna Chłądzyńska, Rzecznik Prasowy Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach powiedziala: Okres okołoświąteczny jest wyjątkowy i chcemy by był równie wyjątkowy dla naszych pacjentów onkologicznych. Diagnoza, choroba i pobyt w szpitalu zawsze wiąże się ze stresem i dzięki takim miłym gestom, ten stres jest zmniejszony. Mamy nadzieje, że prezenty, pięknie udekorowana choinka i koncert pod oknami były radosną odskocznią i wywołają uśmiech na twarzach pacjentów. Niech zadziała magia Świąt!

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję, zwłaszcza Kobietom Charyzmatycznym oraz Liderom z Powołania, którzy przekazali ulubione lektury pacjentom.

Red. Iwona Wolańska – Stachurska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj