Polska umacnia pozycję lidera w Europie środkowo-wschodniej

0
2497

Amerykański politolog George Friedman, założyciel prywatnej agencji wywiadu Stratfor stwierdził w rozmowie z dziennikarzem Polskiej Agencji Prasowej, że Polska w perspektywie najbliższych kilkudziesięcioleci stanie się potęgą w regionie.

Agencja Stratfor, która nazywana jest cieniem CIA przygotowuje dla klientów prywatnych i publicznych raporty i analizy z wybranych zagadnień. Na podstawie jednego z takich raportów Friedman stwierdza, że stać się tak może dzięki postępującemu osłabieniu pozycji Rosji na arenie międzynarodowejj oraz problemom niemieckiej gospodarki coraz bardziej uzależnionej od eksportowanych towarów. Niemcy, które są czwartą największą gospodarką świata są zmuszone do eksportu około 50% procent swojego PKB. Rosja natomiast popada w swego rodzaju gospodarczą ruinę i izolację na arenie światowej ze względu na swoje działania na Ukrainie i utworzenie baz w Syrii.

Friedman w udzielonym wywiadzie wskazuje także, że od 2005 roku Polska umocniła się w regionie w roli pańśtwa wiodącego w polityce międzynarodowej i gospodarce. Polska jest krajem stabilnym ekonomicznie oraz dużym rynkiem zbytu dla niemieckiej gospodarki, która potrzebuje by wyprodukowane przez siebie towary docierały do nowych konsumentów. Na obecną siłę Polski składa się wg. Friedmana rola Donalda Tuska w strukturach unijnych oraz doświadczenie wywiadowcze i polityczne w kontekście Ukrainy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj