Politechnika Warszawska – nowe zadania i wyzwania w nowym roku akademickim

0
1737

Zmiany strukturalne konieczne w wyniku nowej ustawy dają uczelniom dużo autonomii, zmuszają także do dostosowania się do zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej. Prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej podkreśla, że interdyscyplinarna oraz międzyobszarowa działalność techniczna to poważne zadania, przed którymi między innymi stoi dzisiaj Uczelnia.

unnamed 

Nowa ustawa a zmiany

Zmiany strukturalne muszą zaistnieć, bowiem świat się zmienia. Ostateczna wersja nowej ustawy dotyczącej uczelni akademickich pojawi się 19 września 2017 roku. – Na podstawie fragmentów, które czytałem i rozmów, które prowadziłem, sądzę, że ta ustawa zapewni autonomię uczelniom i w niewielkim stopniu będzie ingerowała w ich strukturę – zauważa prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej. W zawiązku z tymi zmianami przed uczelniami akademickimi stoi wielkie wyzwanie – dostosowanie ich struktury wewnętrznej do wymogów współczesności. W przypadku uczelni technicznych to przede wszystkim konieczność nadążania za zmieniającą się rzeczywistością technologiczną i gospodarczą.

Jednym z głównych obszarów, na które przeznaczane są poważne środki to start upy. – Działalność np. samych informatyków czy też automatyków nie wystarczy, jeżeli ich pomysły nie będą to realizowane pod kątem szczegółowych potrzeb i rozwiązań praktycznych dla różnych obszarów. – dodaje profesor Szmidt. W chwili obecnej, a także w przyszłości, wszystkie działania wymagają poziomu interdyscyplinarnego, a wręcz międzyobszarowego. Dlatego też, jak podkreśla rektor, struktura jaka funkcjonuje na większości uczelni jest przestarzała, ponieważ powoduje zamykanie się komórek wewnętrznych, czyli wydziałów. Nowa ustawa ma wymóc odchodzenie od tych struktur. Na przykład w ustawie ma nie funkcjonować pojęcie wydziału jako jednostki uczelni.

Współpraca z korporacjami

prof

Również korporacje wymagają innego podejścia. Problemy, które napotykane są na polu tej współpracy to łączenie w ramach jednego organizmu gospodarczego różnych dziedzin. Są to również bardzo interdyscyplinarne wyzwania. Z jednej strony muszą być zastosowane urządzenia elektroniczne, ale z drugiej – muszą być one dostosowane do celów różnego rodzaju działalności technicznej. To wymaga wielu zmian i sprostania wyzwaniom, przed którymi stoją zespoły badawcze i całe jednostki uczelni.. Od ośmiu miesięcy w Politechnice Warszawskiej działa komisja rektorska, która przygotowuje propozycje zmian w strukturze uczelni. Pierwsze prace już zostały zakończone. – Kadra uczelniana jest przyzwyczajona do pewnych struktur i systemu organizacyjnego, a jak wiadomo nikt nie lubi jak się je zaburza. Natomiast kiedyś trzeba wprowadzić zmiany, a to będzie wymagało przekonania środowiska akademickiego do tego, że jest to potrzebne i że zmierzamy w odpowiednim kierunku. – zauważa rektor.

Nowa ustawa wejdzie w życie 1 października 2018 roku, dopiero wtedy możliwe będzie dostosowanie statutów do jej wymogów, w związku z tym zapewne zacznie realnie funkcjonować dopiero w pierwszej połowie 2019 roku. Jest więc jeszcze dużo czasu na dyskusje i przygotowania.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj