POLITECHNIKA ŚLĄSKA ma serce do nauki

0
1226

Serce posiada bogatą symbolikę. Najczęściej identyfikowane jest jako symbol miłości i jako takie wydaje się mieć niewiele wspólnego z naukową, silnie techniczną atmosferą uczelni. Na Politechnice Śląskiej powstają jednak różnorodne projekty, które w centrum swojej idei stawiają właśnie na ten bogaty w interpretacyjne wyobrażenia atrybut.

Serce może stać się inspiracją dla zaawansowanych, nowoczesnych wynalazków. Politechnika Śląska jest instytucją, która wieloaspektowo spogląda na zagadnienie serca – nie tylko jako na emblemat ucieleśniający miłość, ale także jako na organ, o który warto dbać i z myślą o którym powstają innowacyjne technologie i rozwiązania.

Oto kilka projektów i wynalazków, które wykreowaliśmy na Politechnice Śląskiej z myślą o sercu.

Prosta definicja serca (w oparciu o analizę SWOT) Instytutu Badań nad Edukacją i Komunkacją .

…miłość ….miłość ….miłość ….miłość = EDUKACJA I KOMUNIKACJA Z SERCEM

Odpowiednio dobrane geometrycznie i wykonane z odpowiedniego materiału, najczęściej kute, serce znacząco wpływa na dźwięk dzwonu, ale także zapewnia mu długowieczność. „Grzmotem młota w nią walę w radosnej otusze, Bo wykonać mi trzeba dzieło wielkie, pilne Bo z tych kruszców dla siebie serce wykuć muszę, Serce hartowne, mężne, serce dumne, silne.”

Fr. wiersza Leopolda Staffa pt. Kowal

Trenażer do doskonalenia technik małoinwazyjnych w kardiologii interwencyjnej. Ponadto na stanowisku zamontowano zindywidualizowane naczynia doskonale odwzorowujące rzeczywiste, których technologia wytwarzania została opracowana jako autorska pracowników Katedry Biomechatroniki na wydz. Inżynierii Biomedycznej Pol . Sl.

Koncepcja ławki „BenchMan Serce” dla Śląskiego Centrum Chorób Serca SCCS w Zabrzu.

BenchMan to element innowacyjnego projektu badawczego aRt&DeSiGn in Public Space pod kierunkiem prof. Klaudiusza Fross, dziekana Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. BenchMan to aktywator przestrzeni jako nakładka na istniejące ławki lub w komplecie z nową ławką. Zwraca uwagę, zaprasza i zaciekawia oraz inspiruje do własnej kreatywności. Uaktywnia przestrzenie, nadaje indywidualny charakter, skłania do robienia foto i selfie, co może wpłynąć na większą rozpoznawalność danego miejsca. Nakładka BenchMan pokazuje siłę designu i sprawia, że miejsce staje się zapamiętane i częściej odwiedzane. Każdy BenchMan ma nadany indywidualny, trawiony kolejny numer realizacji. BenchMan to wspólna zabawa w przestrzeni publicznej. Pierwsze nakładki o nr 1 – 4 powstały w lutym 2020 roku na terenie kampusu Politechniki Śląskiej przy ul. Akademickiej w Gliwicach.

Projekt „Polskie sztuczne serce”

Projekt prowadzony przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. Prof. Zbigniewa Religi z Zabrza we współpracy m.in. z Politechniką Śląską. Na Wydziale Elektrycznym został opracowany, oryginalny w skali światowej, system do określania bieżącej objętości krwi w komorze sztucznego serca, z wykorzystaniem metod optycznych i akustycznych.

zdjęcie: Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii

„Najnowszy model koszulki diagnostycznej CardioGuard służącej do monitorowania i diagnostyki chorób serca przygotowany dzięki współpracy Politechniki Śląskiej i ŁUKASIEWICZ – ITAM.”

Kardiolodzy troszczą się o serca pacjentów, dlatego my możemy zatroszczyć się o kardiologów. Modele komputerowe umożliwiają wizualizację nie tylko serca, ale też układu mięśniowo- szkieletowego kardiologów, którzy to serce badają i leczą. Na Wydziale Organizacji i Zarządzania w Katedrze Inżynierii Systemów Technicznych realizowane są badania ergonomiczne, których celem jest diagnozowanie obciążeń posturalnych kardiologów. Badacze współpracując ze środowiskiem lekarzy starają się wspólnie wypracować rozwiązania, które zwiększą komfort pracy, a tym samym poczucie satysfakcji z trudnej i odpowiedzialnej pracy.

Prototyp robota kardiochirurgicznego Robin Heart W trakcie operacji chirurgicznych niezwykle istotna jest precyzja ruchu. W przypadku robotów medycznych wymagana jest duża dokładność pozycjonowania końcówki manipulacyjnej robota, znajdującej się wewnątrz organizmu pacjenta, a wykonującej wyjątkowo skomplikowane czynności. W związku z powyższym, koniecznością jest przeanalizowanie zachowania się robota wykonującego rutynowe zadanie. Prowadzi to do poznania niedokładności ruchów robota, a następnie ich optymalizacji.

Biuro Rzecznika Prasowego

ul. Akademicka 2A, pok. 47, 44-100 Gliwice

+48 / 32 237 11 80 / kom. 725 991 946

[email protected]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj