PODARUJ WIĘCEJ ŻYCIA – UNICEF W POLSCE

0
4053
Fot. UNICEF_Colfs

Marek Krupiński od dwunastu lat pełni funkcję Dyrektora Generalnego Stowarzyszenia UNICEF Polska. Dyrektor został nagrodzony tytułem Lider z powołania za pełną zaangażowania koordynację działań tej organizacji humanitarnej, zgodnie z zasadą, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa.

POMOC DZIECIOM

UNICEF, organizacja, którą założył Polak – dr Ludwik Rajchman, niósł pomoc w Polsce od momentu swojego powstania. Pierwsze transporty pomocy humanitarnej dotarły do nas już 1947 roku. Tuż po zakończeniu II wojny światowej polskie dzieci dzięki wsparciu Darczyńców UNICEF z innych krajów, otrzymały odzież czy lekarstwa. Teraz sytuacja się

zmieniła. W 2002 roku Polska została zaliczona przez Organizację Narodów Zjednoczonych do grupy państw wysokorozwiniętych. Dziś, dzięki temu, że w przeszłości otrzymaliśmy pomoc, sami jesteśmy w stanie pomagać innym.

Obecnie głównym celem polskiego Komitetu Narodowego UNICEF jest pozyskiwanie funduszy na realizację planów i programów pomocowych na rzecz dzieci w krajach rozwijających się oraz udział we wszystkich kampaniach pomocowych w sytuacjach katastrof wywołanych siłami natury, jak tsunami, trzęsienia ziemi, susze, powodzie, a także tymi wywołanymi przez człowieka, jak wojny np. w Syrii.

Nasza działalność rozdzielona jest na trzy działy – wyjaśnia Marek Krupiński. – Pierwszy – Advocacy, to ochrona praw dziecka, współpraca ze szkołami i uczelniami w Polsce, a także edukacja rozwojowa. Drugi – Fundraising indywidualny i biznesowy, zajmujący się zbieraniem funduszy na programy pomocy realizowane na świecie. Trzeci dział zajmuje się komunikacją i marketingiem.

AMBASADORZY

UNICEF jest twórcą idei wspierania działań charytatywnych przez osobistości świata kultury i sportu. Jako pierwsza organizacja na świecie, już w latach 50., zaprosił sławne osoby do wspierania działań na rzecz dzieci. UNICEF Polska zaprosił do współpracy Ambasadorów Dobrej Woli: Majkę Jeżowską, Małgorzatę Foremniak, Magdalenę Różczkę, Artura Żmijewskiego, Roberta Lewandowskiego, Roberta Korzeniowskiego i Łukasza Nowickiego. Ambasadorowie Dobrej Woli UNICEF z poświęceniem wykorzystują swój talent i sławę, by walczyć o prawa najmłodszych i wspierać misję UNICEF w zapewnieniu każdemu dziecku prawa do zdrowia, edukacji, równości i ochrony przed przemocą. Ambasadorowie Dobrej Woli zawsze działają pro-bono. W Polsce Ambasadorowie Dobrej Woli wspierają wiele akcji i programów UNICEF, np. od 2003 r. akcje szkolne wspiera Majka Jeżowska.M.in. dzięki jej zaangażowaniu współpracujemy obecnie z 5000 placówek edukacyjnych. W tym zakresie jesteśmy fenomenem na skalę światową – mówi Marek Krupiński.

Obecnie najważniejszym problemem jest wojna w Syrii, a także trudna sytuacja w obozach dla uchodźców, głównie w Jordanii i Turcji. Byliśmy z Robertem Lewandowskim w obozie dla uchodźców syryjskich w Zaatari w Jordanii – relacjonuje Marek Krupiński. – W Jordanii wspierali nas także Robert Korzeniowski, Łukasz Nowicki i Artur Żmijewski. Dzięki sile ich przekazu pokazaliśmy w Polsce, jak duże są potrzeby dzieci-uchodźców.

POTRZEBNA POMOC

Drugą ścieżką naszej działalności jest współpraca z biznesem – tłumaczy Dyrektor Generalny UNICEF Polska. „Przyjaciel UNICEF” to nowy, wyjątkowy program skierowany do średnich i dużych przedsiębiorstw. To szyta na miarę przedsiębiorców propozycja współpracy z jedną z najbardziej rozpoznawalnych organizacji niosących pomoc dzieciom. UNICEF Polska prowadzi także program dedykowany dla stałych Darczyńców UNICEF365. Dzięki stałym darowiznom pomoc dotrze wszędzie tam, gdzie dzieci będą jej najbardziej potrzebowały. Regularna pomoc sprawia, że najmłodsi otrzymają nie tylko niezbędne wsparcie, ale i szansę na lepszą przyszłość.

Fot. UNICEF_Rich

Obecnie UNICEF Polska prowadzi akcję „Więcej niż dzień” wspieraną przez Ambasadorkę Dobrej Woli UNIECF, Magdalenę Różczkę. Celem akcji jest zebranie środków na ratowanie zdrowia i życia noworodków oraz zapewnienie matkom odpowiedniej opieki okołoporodowej. Pomóc można na stronie unicef.pl/ratujedziecko. Ponadto UNICEF przygotowuje raporty i informacje o sytuacji dzieci na świecie, aby skłonić do refleksji na temat nierówności społecznych i zachęcić do pomagania najmłodszym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj