Pobij rekord Guinnessa z Orkiestrą

0
1580

Pierwsza pomoc w cenie

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od lat zajmuje się popularyzacją umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Dzięki realizowanemu przez Orkiestrę Programowi Edukacyjnemu „Ratujemy i Uczymy Ratować” ponad 90% szkół podstawowych w Polsce otrzymało sprzęt i wiedzę niezbędną do uczenia pierwszej pomocy najmłodszych. W poniedziałek 17 października Fundacja WOŚP, wraz z zaangażowanymi w naukę pierwszej pomocy szkołami i zaprzyjaźnionymi instytucjami, organizuje próbę pobicia Rekordu Guinnessa w kategorii największa lekcja resuscytacji krążeniowo-oddechowej w wielu miejscach jednocześnie (Guinness World Record Attempt: Largest CPR training).

Już po raz czwarty z okazji Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca organizujemy bicie rekordu. Tym razem będzie to niezwykły rekord – Rekord Guinnessa (Guinness World Record Attempt: Largest CPR training). Chcemy w ten sposób popularyzować pierwszą pomoc. Od 2006 roku dzięki naszemu programowi edukacyjnemu przeszkolonych zostało już ponad 2 i pół miliona dzieci. Dzięki Rekordowi Guinnessa chcemy jeszcze głośniej powiedzieć o tym jak ważna jest umiejętność ratowania ludzkiego życia od najmłodszych lat – mówi Jerzy Owsiak prezes zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Każdy może wziąć udział w akcji. Wystarczy wejść na stronę http://www.wosp.org.pl/uczymy_ratowac/cala_polska_uczy_ratowac/rekord_zgloszenie wypełnić zgłoszenie, spełnić warunki i przyczynić się do próby bicia istniejącego rekordu. 

W wydarzeniu mogą wziąć udział nie tylko szkoły podstawowe, ale także każda osoba czy instytucja, która posiada dostęp do fantoma. Wystarczy zarejestrować się jako uczestnik na stronie internetowej organizatora  i wspólnie z Orkiestrą rozpocząć półgodzinną resuscytację.

Do tej pory, do próby bicia rekordu zgłosiło się 44 855 osób z ponad 420 instytucji. Lokalne „sztaby” akcji powstają w całej Polsce, a ich wykaz lokalizacja jest na bieżąco zaznaczana na mapie umieszczonej na stronie http://rekord.wosp.org.pl. 

To już czwarta akcja bicia rekordy organizowana przez WOŚP z okazji Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca. W 2013 roku w półgodzinnym ustanawianiu rekordu na terenie całego kraju wzięło udział aż 83 111 osób z 1132 instytucji. W 2014 było z nami 67 396 osób. W 2015 roku w biciu rekordu wzięło udział 980 instytucji oraz 92 049 osób, które korzystały z 5 411 fantomów! 

Program prowadzony jest nieprzerwanie od kwietnia 2006 roku. Poznanie zasad pierwszej pomocy to nie wszystko – na podjęcie działań ratujących życie przez świadków zdarzenia ogromny wpływ ma również ich postawa, pewność co do swoich umiejętności, a także obawy, które często im towarzyszą. Program RUR polega na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie powszechnie już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Dzieci oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami, kształtowane są właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym.

 

Krzysztof Dobies

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj