Po Industriadzie

0
1854

Na ziemi, pod ziemią, nad ziemią, na wodzie, pod wodą, a nawet na wodzie pod ziemią – 11 czerwca w czasie Industriady, święta Szlaku Zabytków Techniki, mogliśmy się przekonać, że przemysłowe historie kryją się dosłownie wszędzie.

Na szlaku tegorocznej Industriady znalazło się 27 śląskich miejscowości i 44 zabytki. Tego dnia połączyły je nie tylko przemysłowe historie, ale i bezpłatny transport.

W tym roku dzięki KZK GOP mogliśmy skorzystać z bezpłatnego dojazdu do zabytków techniki nie tylko pociągami Kolei Śląskich, ale i autobusami oraz tramwajami KZK GOP, a także specjalnymi INDUbusami przygotowanymi przez Górnośląski Związek Metropolitalny.

W ramach tegorocznej Industriady wyjątkowe atrakcje, jak zawsze przygotowały zabrzańskie obiekty Szlaku Zabytków Techniki.

Otwarcie Parku 12C

11 czerwca nastapiło otwarcie Parku 12C Sztolni Królowa Luiza! W podziemnym parku maszyn górniczych, mogliśmy przejechać się kolejką spągową Karlik, zobaczyć pokaz pracy ogromnego kombajnu ścianowego, struga, wrębiarki i innych fascynujących urządzeń. Na powierzchni mogliśmy poznać działanie słonecznej zapalniczki, śruby Archimedesa i systemu zapór wodnych, nadać pozdrowienia alfabetem Morse’a oraz „zgubić się” w gigantycznym labiryncie Minotaura!

Podczas wydarzenia odbyły się również występy śląskich zespołów, bicie rekordu w grze na akordeonie i koncert Marcina Wyrostka, na który mogliśmy wejść za darmo! Bardziej wymagający mogli skorzystać z przedpremierowych zjazdów szybem Wilhelmina na poziom Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej i przejścia chodnikiem w pokładzie węgla 510, a także lotu balonem i podziwiać panoramę Śląska z dużej wysokości!

Kopalnia Guido

Atrakcji nie zabrakło także w Kopalni Guido. Od godz. 8 do godz. 22 trwało zwiedzanie poziomu 320 pod hasłem „Śląsk: kreatywność”, czyli specjalnie przygotowaną trasą z narracją skupioną wokół tematu eksperymentów i wynalazków, które stosowano pod ziemią, aby ułatwić pracę albo zapobiec zagrożeniom. Mogliśmy zobaczyć Tamę Wodną oddzielającą Kopalnię Guido od Kopalni Makoszowy i przjchać się podwieszaną kolejką. Zwiedzanie zakończyło się w Komorze Badawczej nr 8, gdzie czekały na nas eksperymenty muzyczne.

Królowa Luiza

Podczas INDUSTRIADY po raz pierwszy zostały udostępnione nowe trasy kopalni „Królowa Luiza”. W dawnych wyrobiskach „Królowej Luizy” mogliśmy zobaczyć pokaz pracy maszyn górniczych oraz przejechać się górniczą kolejką szynową typu Karlik.

Część naziemną tworzy park edukacyjno-rozrywkowy dla dzieci i młodzieży. Odwiedzający mogli poznać zagadnienia związane z żywiołami ziemskimi, technikami wydobywania węgla i energią w przyrodzie.

Ponadto na wszystkich, którzy nie boją się ekstremalnych doznań czekał lot balonem na uwięzi!

Wśród postindustrialnych zabytków odbyła się seria koncertów z akordeonem w roli głównej. Wystąpili Paweł A. Nowak, Symetrio i Krzikopa. Do Zabrza przybył też najpopularniejszy akordeonista w Polsce, czyli Marcin Wyrostek.

Szyb Maciej

Zwiedzanie szybu połączone z prezentacją pracy maszyny wyciągowej zrobiło ogromne wrażenie. Oprócz budynku z czynną, dwubębnową maszyną wyciągową o napędzie elektrycznym, zwiedzający zobaczyli również budynek nadszybia, wieżę wyciągową oraz szyb z głębinowym ujęciem wody pitnej. Jedną z atrakcji była także gra terenowa Tajemnica Utopca i Sztygara, obejmująca Szyb Maciej oraz Szyb Prezydent w Chorzowie.

 Karolina Krzyżankiewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj