Ostatnie Pożegnanie wybitnego artysty malarza – Mariana Murawskiego

0
530

Marian Murawski, herbu Dąbrowa, zasłużony artysta malarz, grafik, ilustrator m.in. Baśni braci Grimm, projektant opakowań i plakatów. Mąż Elżbiety Murawskiej oraz ojciec dwóch córek, również malarek, dziadek i pradziadek. W dniu 17 października 2022 roku odszedł w wieku lat 90. Za całokształt swojej twórczości został odznaczony złotym medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artist oraz tytułem Lidera z powołania w kategorii: Lider XXI wieku.

Artysta urodził się w 1932 roku w Podleszczewie na Pojezierzu Suwalskim. W 1960r. ukończył Akademie Sztuk Pięknych w Warszawie. Był wykładowcą w dziedzinie ilustracji i grafiki książkowej Instituto Tsubano del Libro w Hawanie. Prace Mariana Murawskiego gościły na wystawach malarskich m.in. w Paryżu, Moskwie, Tokio, Sao Paulo i Nowym Yorku. Nagrodzony wieloma międzynarodowymi wyróżnieniami za swoją twórczość, w tym złotym medalem – Międzynarodowe Bienalle w Sao Paulo, czy Grand Prix – XII Bienalle Ilustracji w Bratysławie. Należał do Grupy Charyzma i Powołanie, założonej przez WHY Media Group Sp. z o. o.. Często gościł w swojej Galerii Członków tej Grupy.

Członkowie Grupy Charyzma i Powołanie brali udział w ważnych wydarzeniach artysty, w tym w uroczystości wręczenia medalu przez Ministerstwo Kultury Sztuki i Dziedzictwa Narodowego.

W dniu 25 października 2022 o godzinie 11 odbyła się pogrzebowa msza w kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach. Po czym nastąpiło odprowadzenie na cmentarz miejscowy do grobu rodzinnego.

Marian Murawski pozostanie w naszych wspomnieniach i sercach na zawsze jako wybitny artysta i nasz Przyjaciel!

red. Beata Sekuła

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj