Opera Śląska wraca do gry! Premiera spektaklu baletowego „Makbet”

0
604

Opera Śląska w Bytomiu ma zaszczyt zaprosić na pierwszą po-renowacyjną premierę spektaklu baletowego na podstawie dramatu Williama Szekspira „Makbet”! Spektakl zostanie wystawiony już 25 lutego.

Ta polska prapremiera zrealizowana z niezwykłym rozmachem zaskakuje niezapomnianymi efektami wizualnymi i dźwiękowymi. W wykonaniu bytomskiego teatru jest to interpretacja siedemnastowiecznej tragedii zawierająca elementy pociągające i jak najbardziej aktualne dla teatru współczesnego takie jak balet, przygotowane z wielkim kunsztem choreografie w grupach, w duetach, a także solo.

Ta jakże porywająca historia opowiedziana tańcem jest uniwersalną opowieścią o potędze namiętności związanej
z pragnieniem władzy. Szekspirowski dramat odwołuje się do przeróżnych archetypów, nawiązuje do fatum kierującego ludzkim losem, które stawia głównego bohatera wobec tragicznych dylematów i konsekwencji dokonanych wyborów. Dramaturgia tego widowiska koncentruje się na parze głównych bohaterów, którzy będąc wspólnikami we zbrodni, mierzą się z konsekwencjami swoich czynów.

O jak najlepsze odwzorowanie warstwy muzycznej widowiska, której w oryginale podjął się Giuseppe Verdi, zadba Tomasz Tokarczyk- kierownik muzyczny Opery Śląskiej. W warstwie tanecznej wydarzenia nacisk kładzie się przede wszystkim na walory ekspresyjne i nawiązanie do tradycji baletowych. Kostiumografem spektaklu jest natomiast Pani Joanna Jaśko-Sroka ceniona scenografka i autorka kostiumów do kilkudziesięciu przedstawień teatralnych, realizowanych na deskach teatrów zarówno dramatycznych jak i lalkowych. Zadbała ona niewątpliwie o możliwość łatwego zindentyfikowania postaci grających na scenie. W spektaklu wystąpi Zespół Baletu i Orkiestra Opery Śląskiej w Bytomiu pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

Jednak jeżeli na tamten dzień mają Państwo już plany, nic straconego! Kolejne spektakle „Makbeta” odbędą się 25.02, 29.03, 1.03, 2.03, 3.03 oraz 30.04.2024 r w Teatrze Śląskim w Katowicach. Po więcej szczegółowych informacji na temat spektaklu, zapraszamy na stronę internetową Opery Śląskiej w Bytomiu; www.opera-slaska.pl. Poniżej znajdziecie również Państwo link do zwiastunu przedstawienia.

 https://youtu.be/fUIsZQ89mzI

Serdecznie zapraszamy!

Red. Marta Woszczyńska


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj