Ogólnoświatowa akcja społecznej profilaktyki raka jąder i prostaty oraz szeroko pojętego zdrowia mężczyzn

0
2319

Serdecznie zapraszamy na konferencję prasową poświęconą rozpoczęciu ogólnopolskiej akcji MOVEMBER. Konferencja odbędzie się w najbliższy wtorek – 3 listopada br. o godz. 10:00 w Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (ul. Bogucicka 5, hol na 4. poziomie).

1

MOVEMBER Polska to krajowa edycja ogólnoświatowej akcji społecznej profilaktyki raka jąder i prostaty oraz szeroko pojętego zdrowia mężczyzn. O tym mówi się w mediach zdecydowanie mniej niż o profilaktyce nowotworów u kobiet. Cel jest prosty – ratowanie życia poprzez edukowanie mężczyzn, m.in. o grupach ryzyka, jak badać się samemu i kiedy zgłosić się do lekarza (wcześnie zdiagnozowany rak jądra ma wyleczalność na poziomie 99%).

Symbolem akcji jest wąs, który mężczyźni zapuszczają cały listopad po to, by prowokować do dyskusji nt. zdrowia mężczyzn. Kobiety zaś często wspierają mężczyzn w podejmowaniu decyzji o wybraniu się do lekarza, dlatego też akcja kierowana jest również do kobiet.

Akcja w pigułce:
– Zapuszczamy wąsy, by prowokować do dyskusji,
– Piszemy, rozmawiamy o męskim zdrowiu,
– Pozyskujemy środki na badania nad rakiem jąder i prostaty,
– Motywujemy do aktywności i badań.

W akcję włączają się barbershopy w całej Polsce. Ponieważ mężczyźni często nie są chętni do rozmawiania o swoich problemach natury intymnej, spotykamy się z nimi w tym typowo męskim otoczeniu, by zachęcać do nauki samobadania, edukować w zakresie profilaktyki nowotworowej.

  • Podczas konferencji zaprezentowany zostanie m.in. ogólnopolski spot promujący akcję i profilaktykę nowotworów dotykających mężczyzn. Głosu na potrzeby spotu użyczyła Krystyna Czubówna.
  • Goleniu brzytwą (i pozostawieniu wąsa) na mobilnym stanowisku fryzjerskim podczas konferencji podda się jeden z ambasadorów akcji – Prorektor UE Katowice, prof. Sławomir Smyczek.
  • W czasie konferencji poznamy także szczegóły nt. biegu na 10km, który w ramach akcji odbędzie się w listopadzie w samym centrum Katowic. Pobiegną wąsacze, brodacze, panowie bez zarostu, a także panie wspierające akcję.

pan1

W konferencji prasowej udział wezmą:

  • Prof. Sergiusz Nawrocki (Oddział Radioterapii, Uniwersyteckie Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach),
  • Jakub Kajdaniuk (prezes Fundacji „Kapitan Światełko”, organizatora MOVEMBER Polska),
  • Prof. dr hab. Sławomir Smyczek (Prorektor ds. Internacjonalizacji i Marketingu, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach),
  • Marta Pokutycka–Mądrala (Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej Nationale-Nederlanden – darczyńcy).

pan2

2

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj