Nowa ścieżka rowerowa i wiele atrakcji w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Katowicach

0
1760

Nowe połączenie rowerowe

Katowice już od kilku lat stawiają na transport zrównoważony. O czym świadczą rozpoczęte inwestycje węzłów przesiadkowych, wymiana taboru, realizacja tramwaju na południe oraz rozbudowa infrastruktury rowerowej. – Na kwestię komunikacji patrzymy kompleksowo i kładziemy nacisk na tzw. transport zrównoważony, którego zasadą jest dbanie o interesy wszystkich uczestników ruchu – pieszych, rowerzystów, osób korzystających z komunikacji publicznej, ale także kierowców. Zrealizowanie zaplanowanych działań w perspektywie najbliższych kilku lat przyniesie odczuwalną poprawę jakości życia poprzez możliwość bezpiecznego i sprawnego przemieszczania się po mieście z wykorzystaniem różnych rodzajów transportu, wzajemnie zintegrowanych i tworzących jednolity zrównoważony system. – zapowiada Marcin Krupa, prezydent Katowic. Jednym z istotnych elementów dla Katowic jest rower, który traktowany jest zarówno jako forma rekreacji, jak również doskonały środek transportu. – Katowice to miasto z każdym rokiem coraz bardziej przyjazne dla rowerzystów. Inwestujemy znaczne środki w rozbudowę infrastruktury rowerowej – w tym roku zaplanowaliśmy inwestycje warte ok. 6 mln zł. Ścieżka rowerowa, która łączy Osiedle Witosa z centrum to jedna z najważniejszych inwestycji w tym roku warta ponad 1 mln zł. Bardzo się cieszę, że sprawdza się nasza strategia, by rowery pełniły w Katowicach funkcję zarówno rekreacyjną, ale też transportową. – dodaje prezydent.

 

W związku z obchodami Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Katowicach otwarto ścieżkę rowerową, która połączyła istniejącą trasę wzdłuż ulicy Chorzowskiej z Osiedlem Witosa wzdłuż ulic: Bocheńskiego, Pukowca, Kolońska i Rataja. Łącznie trasa ma ponad 1,5 km długości. Koszt inwestycji wyniósł 1,1 mln zł.

Ponadto w Katowicach  w ostatnich tygodniach otwarto inne ważne połączenie rowerowe – ul. Bohaterów Monte Cassino wzdłuż ulic: Leopolda, Wiertnicza Techników aż do ul. Popiełuszki, a obecnie trwają prace przygotowawcze realizacji tej ścieżki aż do Alei Niepodległości. Łącznie ta inwestycja będzie miała ok. 2 km długości. Jednocześnie trwają procedury przetargowe nad połączeniem infrastruktury w biegu ul. Bohaterów Monte Cassino z Bulwarami Rawy o długości ok. 800m. Obecnie w tej części zakończono prace na odcinku ul. BMC od ul. Leopolda do wysokości ul. Burowieckiej. Ogłoszony przetarg dotyczy pozostałego odcinka, tj. od ul. Burowieckiej do Bulwarów Rawy.

Rozrost strefy Tempo 30

W Katowicach od 2015 roku działa strefa Tempo 30, która jest udogodnieniem
dla rowerzystów. Dobrym rozwiązaniem są kontraruch i kontrapasy, a także umożliwienie jazdy szerokim chodnikiem, np. po północnej stronie ul. Młyńskiej. Działania te z jednej strony usprawniają poruszanie się rowerem, z drugiej dbają o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. W związku z ETZT, w Katowicach wprowadzono strefy ograniczonej prędkości w kolejnych lokalizacjach, tj. Osiedle Tysiąclecia (strefa tempo 40) oraz w dzielnicy Ochojec (rejon os. Odrodzenia u ul. Szenwalda – strefa tempo 30). Dzięki temu poruszanie się rowerem jest jeszcze łatwiejsze oraz bezpieczniejsze w kolejnych dzielnicach Katowic.

Darmowa 1h roweru miejskiego

Rower miejski w Katowicach cieszy się ogromną popularnością, tylko w tym sezonie wypożyczono go już blisko 100 tysięcy razy. – Strzałem w dziesiątkę okazała się inwestycja w sieć wypożyczalni rowerów – mieszkańcy chętnie z nich korzystają, zarówno jako ze środka rekreacji, jak i transportu – np. dojeżdżając do pracy. Cieszę się, że moda na rowery opanowuje miasto. – podsumowuje Marcin Krupa, prezydent Katowic. W tym roku system powiększony został o kolejne stacje, które tworzą obecnie sieć 35 stacji. W sieci znajdują się stacje miejskie, ale także te, które zgłosili sami mieszkańcy w ramach Budżetu Obywatelskiego oraz aż 10 stacji sponsorskich.

Darmowe przejazdy komunikacją miejską

 • darmowe przejazdy środkami komunikacji miejskiej – właściciele samochodu, w dniu 22 września (Dzień bez samochodu), na podstawie dowodu rejestracyjnego tego samochodu oraz dokumentu umożliwiającego ustalenie tożsamości zawierającego zdjęcie uprawnieni są do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską KZK GOP
 • darmowy przejazd zabytkowym tramwajem

Wydarzenia towarzyszące

 • Wystawa na Rynku związana z najważniejszymi inwestycjami dotyczącymi zrównoważonego transportu.
 • Aplikacja mobilna – sprawdzsie.katowice.eu – darmowa aplikacja, w której znajdziemy test z wiedzy o ruchu drogowym skierowany do dzieci ze szkół podstawowych
  (16 pytań). Możliwość otrzymania certyfikatu „Znam przepisy ruchu drogowego” po uzyskaniu 12 poprawnych odpowiedzi.
 • Prezentacja służb mundurowych – m. in. rowerowe patrole Straży Miejskiej i Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.
 • Prezentacja firmy car sharingowej na katowickim Rynku w dniu 22 września od 8:00 do 18:00, jako alternatywy dla wszystkich tych, którzy w dniu bez samochodu nie mogą całkowicie zrezygnować z pojazdu – może warto zamienić go na pojazd elektryczny, który jest ekologiczną alternatywą?
 • Happening zachęcający do korzystania z komunikacji miejskiej – akcja zachęcająca do rezygnacji z jazdy samochodem w dniu 22 września zostanie przeprowadzona na skrzyżowaniach Katowic w dniu 21 września. Zabawne hasła będą zachęcały kierowców do obchodzenia Dnia bez samochodu. Akcja odbędzie się w rejonie ulic Mikołowska, Sądowa, Słowackiego.
 • „NightBiking Katowice” rusza w dniu 22 września o godz. 18:00 z Placu Kwiatowego
  w Katowicach.
 • III Dni Energii w dniu 23 września na katowickim Rynku, szczegóły: http://www.katowice.energiaisrodowisko.pl
 • Podczas ETZT w Katowicach w szkołach zlokalizowanych w dzielnicach: Murcki, Szopienice, Piotrowice, os. Witosa, będą przeprowadzane Lekcje Komunikacyjne zorganizowane przez KZK GOP.
 • 9 września Tramwaje Śląskie S.A  zorganizowały bieg „15tka z Sosnowca do Katowic” promujący komunikacje tramwajową.

Ponadto w ramach ETZT Miasto Katowice będzie się ubiegać o Nagrodę Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj