„Misja: Bobas” oswaja młodociane rodzicielstwo!

0
2171

Dla młodych dziewcząt ciąża jest najczęściej zaskoczeniem. Nie planowały jej, są osamotnione i zagubione. Nie wiedzą kogo i gdzie poprosić o pomoc. Podobne odczucia towarzyszą młodym ojcom. W Katowicach rocznie rodzi dzieci około 100 niepełnoletnich kobiet. Program „Misja: Bobas” pomaga tym z nich, które wraz z najbliższymi mają największy problem w odnalezieniu się w nowej roli życiowej.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach w ramach Projektu „Włącz się! Program aktywizacji zawodowej i społecznej w Katowicach”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, realizuje Program dla potrzebujących w tym zakresie wsparcia,(w szczególności) nastoletnich mieszkańców Katowic, oczekujących narodzin pierwszego dziecka oraz ich najbliższego otoczenia. Udział w Programie jest bezpłatny, a skorzystać z niego mogą zarówno przyszłe mamy jak i ojcowie – mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Katowice.

Dla przyszłych rodziców organizowane są warsztaty podzielone na 16 spotkań. Warsztaty prowadzą: położna, psycholog, dietetyk, fizjoterapeuta i specjalista, ds. świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych. Na zajęciach uczestnicy dowiadują się o ciąży i o połogu, uczą się jak pielęgnować noworodki. Dzięki dodatkowym wizytom na oddziałach położniczych uczestnicy przezwyciężają lęk przed porodem. Uzupełnieniem warsztatów są spotkania i wyjścia integracyjne z opiekunem grupy, który zawsze służy wsparciem. Program daje także możliwość otrzymania wsparcia w postaci środków na zakup artykułów do wyprawki dla dziecka i przyszłej mamy.

„Świeżo upieczeni” rodzice będą mogli korzystać z Klubiku „MIŚ Rodzic” (Młody i Świadomy Rodzic), gdzie podczas cyklicznych spotkań edukacyjnych m.in. z psychologiem, będą nabywać umiejętności rodzicielskich, a zaplanowany czas będzie poświęcony głównie dziecku i pogłębianiu z nim więzi oraz uczeniu się sposobów na wspólne spędzanie czasu. Ponadto zaplanowano wspólne wyjścia do atrakcyjnych miejsc dla rodziców z dziećmi.

Rekrutacja do kolejnej edycji Programu trwa do połowy lutego 2016 roku. W bieżącym roku odbędą się jeszcze dwie edycje Programu.

Rekrutację do Programu prowadzi i wszelkich informacji udziela:

Klaudia Waliszak- pracownik ds. współpracy z rodziną w ramach projektu „Włącz się!…”

Kontakt: tel.: 885-444-555 lub (32) 251 00 87 wew. 180 oraz adres email: [email protected]

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj