Mieszkańcy Drogomyśla na scenie rozpoczną Jubileusz 550-lecia

0
2038

W 2017 roku sołectwo Drogomyśl obchodzi 550-lecie istnienia. Z tej też okazji odbędzie się wiele wydarzeń kulturalnych. Pierwsze przed nami – spektakl „Ojciec na wymowie” Jakuba Kornbluma, który będzie można zobaczyć już w najbliższą sobotę 7 stycznia o godz. 17.00 w Domu Zborowym w Drogomyślu.

koncert zespołu Dzień Dobry 2 1

To wyjątkowy rok dla Drogomyśla. W 2017 roku sołectwo obchodzi 550-lecie swojego istnienia. – Istnieje przypuszczenie, że Drogomyśl powstał już wcześniej, ale to z 1467 roku pochodzi pierwsza pisemna wzmianka na temat i tej daty się trzymamy. W związku z tym, w tym roku obchodzimy 550-lecie istnienia naszego sołectwa. Z tej tez okazji wszystkie imprezy odbywające się w roku jubileuszowym są pod szyldem tegoż jubileuszu. Rozpoczynamy obchody sztuką Jakuba Kornbluma – „Ojciec na wymowie”, na którą bardzo serdecznie zapraszam – mówi Zbigniew Podyma, sołtys Drogomysla.

Przygotowania do spektaklu trwają kilka miesięcy. W próby zaangażowanych jest kilkunastu aktorów – mieszkańców Drogomyśla i pobliskiej Pruchnej. Wszystkiego dogląda pani Anna Mazur, rodzima poetka, która czuwa nad prawidłowym odgrywaniem poszczególnych ról przez aktorów. Kilkanaście lat temu ta sztuka była już wystawiana. Jak mówi Anna Mazur, to miły powrót do tamtego czasu – Aktorzy już kilka miesięcy przygotowują się do spektaklu, a próby idą im bardzo dobrze. To godne podziwu, że po raz kolejny przywołujemy sztukę Jakuba Kornbluma pisarza z Pruchnej w tłumaczeniu Józefa Kornbluma i w przekładzie gwarowym Józefa Twardzika. – To już kolejny raz, kiedy tu ta sztuka będzie wystawiana, niektórzy aktorzy wrócili do swoich ról sprzed lat – mówi Anna Mazur.

Inicjatorami realizacji spektaklu byli Zbigniew Podyma i Jarosław Mazur. – Myślę, że w każdym z nas jest taka chęć podzielenia się czymś z innymi. Tylko nie zawsze są ku temu możliwości. My chcemy się podzielić właśnie tym spektaklem. To właśnie jest w tym piękne, że sami chcemy to zrobić. Nikt nas nie zmusza i nie nakazuje. W spektaklu występują nie tylko aktorzy z Drogomyśla. Udało nam się namówić do gry na scenie również mieszkańców Pruchnej, z czego bardzo się cieszymy, bo wspólnie realizujemy też od kilku lat Amatorski Teatrzyk Okazjonalny – mówi Jarosław Mazur.

Spektakl opowiada historię o stosunkach emocjonalnych pomiędzy rodzicami, a dziećmi, które nie zawsze okazują swoja wdzięczność rodzicom. Jedną z głównych ról – Johanki, niewdzięcznej córki gra Anna Głowinkowska –Sztuka „Ojciec na wymowie” to opowieść o czwartym przykazaniu i życiu, o stosunkach między dziećmi a rodzicami…Nie zawsze pięknych i kryształowych.- mówi aktorka i zachęca do udziału – 7 stycznia o godz. 17.00 w Domu Zborowym w Drogomyślu. Wstęp wolny.

 Dorota Kochman

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj