Miejski Inkubator Przedsiębiorczości Rawa.Ink w Katowicach z pierwszymi najemcami

0
1160

Miejski Inkubator Przedsiębiorczości Rawa.Ink w Katowicach jest miejscem, w którym mogą powstawać projekty w wielu dziedzinach, gdzie nauka, technologia będą kluczem do poszukiwania nowych rozwiązań  i udoskonaleń przydatnych w codziennym życiu. Przestrzeń ma już swoich pierwszych najemców, a także organizację szkoleń i spotkań. Dzisiaj rozpoczęły się dni otwarte, w których sami możemy się przekonać jak zmienił się lokal przy ul. Teatralnej 17a.

Katowice to miasto, które opiera swój rozwój na lokalnej przedsiębiorczości poprzez wspieranie sektora MŚP. Aby miasto rozwijało się w sposób zrównoważony, powinno być magnesem zarówno dla dużych inwestycji, jak i dla mniejszych firm lokalnych, często rodzinnych, doceniając ich wkład w rozwój miasta i w tworzenie marek będących ikoną regionu. W Katowicach kładziemy duży nacisk na współpracę właśnie z tym sektorem, stąd w Urzędzie Miasta w Wydziale Obsługi Inwestorów działa Referat Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Dzisiaj oficjalnie uruchamiamy także Miejski Inkubator Przedsiębiorczości Rawa.Ink, w którym oferowane są do wynajmu przyjazne przestrzenie do pracy i spotkań – coworking, strefa pracy indywidualnej, strefa biur, fab-lab, pakiet usług dla przedsiębiorców m.in. doradztwo prawne, marketingowe oraz liczne wydarzenia szkoleniowo-networkingowe – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Idea stworzenie Miejskiego Inkubatora wzięła się z potrzeby budowania trwałego ekosystemu i sieci kontaktów,  to wynik synergii pomiędzy wieloma instytucjami i osobami, od których czujemy pozytywną energię i widzimy w nich dużą motywację i zaangażowanie do współpracy. Miejski Inkubator będzie otwarty dla wszystkich zainteresowanych założeniem własnej działalności gospodarczej i oferować będzie pełny pakiet wsparcia w tym zakresie – głównie poprzez dostęp do sieci kontaktów, szkoleń, mentorów, którzy służyć będą swoim doświadczeniem – dodaje prezydent.

Miejski Inkubator Przedsiębiorczości Rawa.Ink to nowoczesna, coworkingowa przestrzeń umożliwiająca rozwój mieszkańcom Katowic w obszarach przedsiębiorczości i innowacyjności. Do dyspozycji gości jest pięć stref: coworkingowa – otwarte miejsce pracy i spotkań, wyposażone w dwa pokoje ciszy i pokój rozmów, pracy indywidualnej – wyposażona jest w 16 funkcjonalnych biurek typu open space do wynajęcia na minimum miesięczny okres, strefa business – składająca się z 12 komfortowych dwuosobowych pokoi i jednego czteroosobowego przeznaczona dla firm funkcjonujących maksymalnie trzy lata od momentu ich rejestracji, strefa fab-lab składająca się z trzech pracowni: projektowej, design i krawieckiej oraz strefa networkingowa – miejsce spotkań i odpoczynku.

Podpisaliśmy listy intencyjne w zakresie promocji i wsparcia przedsiębiorczości z dwudziestoma czterema partnerami tj. instytucjami otoczenia biznesu, uczelniami wyższymi, organizacjami pozarządowymi. Na chwilę obecną najemcami Miejskiego Inkubatora Przedsiębiorczości są m.in. firmy z branż: gamingowej, fotowoltaicznej, elektromobilności, kreatywnej, doradczej, consultingowej – mówi Barbara Miś, kierownik referatu małych i średnich przedsiębiorstw w wydziale obsługi inwestorów.

W Inkubatorze organizowane są  cykliczne, bezpłatne szkolenia, warsztaty i wydarzenia  o tematyce skupionej wokół przedsiębiorczości i innowacyjności. Projekt adresowany jest do osób zainteresowanych otwarciem działalności gospodarczej oraz przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą nie dłużej niż trzy lata. Nabór na najemców Miejskiego Inkubatora Przedsiębiorczości jest otwarty i ciągły, do tzw. ostatniego miejsca, szczegóły znajdują się na stronie https://www.katowice.eu/biznes/aktualnosci

Aby przekonać się jak wygląda i działa Miejski Inkubator Przedsiębiorczości Rawa.Ink w Katowicach można przyjść na dni otwarte w dniach 17-18 grudnia.

W pierwszym dniu odbędą się m.in. warsztaty pn.:

  • Open Innovation z Tauron,
  • „Jak uczyć przedsiębiorczości i innowacji”  organizowane we współpracy z Fajną Spółdzielnią Socjalną,
  • „I cóż, że ze Szwecji. Dlaczego warto rozwijać biznes za granicą?”  z CSHARK,
  • Wprowadzenie do design thinking z IBM.

Z kolei w drugim dniu odbędą się następujące wydarzenia:

  • szkolenie pn. „ABC podejmowania działalności gospodarczej” we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Katowicach,
  • konferencja ITILove oraz spotkanie pn. „Coffee break with Lady ITILove” organizowane we współpracy z firmą DAXON Solutions,
  • spotkanie z cyklu Business Lab pn. „Kliencie kup – czyli sprzedaż nieantagonizująca” organizowane we współpracy z firmą Flip Mind.

Podczas otwarcia przewidziano również wiele innych, interesujących wydarzeń m.in. do dyspozycji gości będą samochody elektryczne z kierowcami. Pełna agenda dostępna jest na stronie https://rawaink.katowice.eu/ . Wszystkie organizowane wydarzenia są bezpłatne.

Partnerzy i najemcy Miejskiego Inkubatora Przedsiębiorczości Rawa.Ink:

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG jest instytutem sieci, specjalizującym się w informatyce stosowanej, informatyce technicznej oraz technologiach informacyjnych. Zajmujemy się m.in. szeroko rozumianym cyberbezpieczeństwem, sztuczną inteligencją, analizą danych (systemami wspomagania decyzji), IoT (Przemysł 4.0, Smart Cities), cyfrowymi usługami publicznymi oraz badaniami laboratoryjnymi. Chętnie pomożemy firmom z Miejskiego Inkubatora Przedsiębiorczości Rawa.Ink w realizacji ich pomysłów – mówi dr inż. Artur Kozłowski, Profesor Instytutu – Dyrektor Łukasiewicz-EMAG.

Jesteśmy trójką praktyków biznesu, których łączy fascynacja współczesnymi technikami zarządzania. Naszą misją jest dzielenie się praktyczną wiedzą biznesową. Z Miastem Katowice i Rawa.Ink współpracujemy przy tworzeniu cyklicznych warsztatów, których tematyka przyciąga lokalnych przedsiębiorców oraz specjalistów z sektora biznesowego – mówi Igor Ginalski, właściciel Flip Mind.

Śląski Regionalny Fundusz Poręczeniowy specjalizuje się w udzielaniu poręczeń dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw mających siedzibę na terenie województwa śląskiego. ŚRFP jest największym tego typu podmiotem w województwie, jedynym o zasięgu regionalnym. W ramach podstawowej działalności Funduszu udzielane są poręczenia kredytów, pożyczek, leasingów oraz wadia do przetargów. Od niemal 3 lat Fundusz współpracuje z Wydziałem Obsługi Inwestorów w Urzędzie Miasta Katowice w zakresie organizacji seminariów dla śląskich przedsiębiorców z sektora MŚP – mówi Anna Caban, Z-ca Dyrektora Śląskiego Regionalnego Funduszu Poręczeniowego.

Twarda Oprawa wspiera niezależnych autorów, którzy chcą wydać swoją książkę. Doradzamy, szkolimy, konsultujemy, redagujemy. Jest to mój autorski projekt, który wspiera pisarzy i transformuje rynek książki. Podjęłam współpracę z Inkubatorem Rawa.Ink, żeby wznieść swój biznes na wyższy poziom. Wierzę w ideę coworkingu – możemy dużo nauczyć się od innych, a sprzyjające warunku pracy mocno wpływają na nasze projekty – mówi Kinga Rak, najemca przestrzeni w Rawa.Ink.

Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj