Kolejna zielona inwestycja oddana mieszkańcom Katowic

0
1793

Zakończyła się warta ponad 2,3 mln zł kompleksowa rewitalizacja skweru Fojkisa na Wełnowcu w Katowicach. Prace przy realizacji tej inwestycji ruszyły w czerwcu tego roku i objęły obszar liczący ponad 25 tys. m2 położony tuż przy Alei Korfantego.

W Katowicach kładziemy duży nacisk na tzw. przemysł czasu wolnego. Dzisiaj, żeby miasto było postrzegane jako atrakcyjne i przyciągało mieszkańców nie wystarczy już mieć interesujących ofert pracy i atrakcyjnych mieszkań. Ludzie chcą wiedzieć, co będą mogli robić po pracy. Jako Miasto Kreatywne Muzyki UNESCO mamy szeroką ofertę wydarzeń kulturalnych, sportowych. Natomiast dla wielu katowiczan bardzo ważna jest także możliwość rodzinnego wypoczynku wśród zieleni – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dlatego w ostatnim czasie koncentrujemy się na realizacji zielonych inwestycji w dzielnicach – to odpowiedź na zapotrzebowanie zgłaszane przez mieszkańców. Z jednej strony mówimy o dużych projektach, jak np. rewitalizacje Parków Boguckiego i Olimpijczyków warte blisko 8 mln zł, czy budowa tężni solankowej na Ligocie. Z drugiej strony, w ramach „akcji dzielnica” oraz budżetu obywatelskiego, realizujemy kilkadziesiąt drobnych projektów polegających na rewitalizacji zaniedbanych skwerów w osiedlach. Nasadzamy drzewa, krzewy, powstają elementy małej architektury. Tym samym tworzymy miejsca, w których mieszkańcy okolicznych budynków mogą na ławeczce wśród zieleni odpocząć i spotkać się z sąsiadami. Skwer Fojkisa to kolejny tego typu projekt, dedykowany głównie mieszkańcom Wełnowca i Koszutki. Na uwagę zwraca fakt, że dokonano tam bardzo dużo nasadzeń – drzew, krzewów i bylin. Wiemy, że już dziś to miejsce przyciąga nowych mieszkańców, co pokazuje, że warto takie projekty realizować – dodaje prezydent Marcin Krupa i podkreśla, że dla wielu osób, np. seniorów – takie nowopowstałe miejsca są równie ważne, jak duże miejskie parki, bo o wiele częściej z nich korzystają.

Zakres prac przy przebudowie skweru Fojkisa był szeroki. – Po pierwsze należało dokonać rozbiórki zniszczonych, istniejących nawierzchni oraz starego oświetlenia i wykonać prace związane z infrastrukturą wodną, kanalizacyjną oraz energetyczną. Następnie zmodernizowano istniejące schody, wykonano nowe alejki i oświetlenie – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach. – Oczywiście powstało wiele elementów małej architektury – jak ławki, siedziska, kosze, stojaki na rowery, słup ogłoszeniowy. Zmodernizowano także cokół pomnika „poległym i zmarłym weteranom powstań śląskich” oraz wykonano fontannę. Oczywiście do tego doszły nowe nasadzenia i kompleksowa aranżacja zieleni w tym miejscu – dodaje dyrektor Wołosz.

Na terenie zrewitalizowanego skweru zrealizowano następujące nasadzenia:

  • byliny: dąbrówka 4020 szt., bergenia sercowata  720 szt., tawułka chińska 58 szt.,
  • krzewy: tawuła japońska 407 szt., ognik szkarłatny 689 szt., dereń biały 53, kalina koralowa 24,  pęcherznica bordowa 63 szt., pęcherznica o żółtych liściach 26 szt., jaśminowiec wonny 30 szt., trzmielina 1308 szt., pięciornik krzewiasty 1825 szt., berberys 90 szt., jałowiec pospolity 106 szt., irga 832 szt.,
  • trawy: turzyca włosista 619,
  • pnącza: wiciokrzew japoński 13 szt., bluszcz 1590 szt.,
  • drzewa 15 grabów pospolitych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj