Jubileuszowy Europejski Kongres Gospodarczy w nowo powstałej i jedynej w Polsce metropolii

0
2081

Jubileuszowy Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) już dziś. To największe w Europie Centralnej spotkanie gospodarcze po raz pierwszy wybrzmi w nowo powstałej i jedynej w Polsce metropolii. 10. edycja Kongresu odbędzie się w dniach 14-16 maja br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Hali Widowiskowo-Sportowej Spodek w Katowicach – stolicy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Zbliżające się, jubileuszowe wydanie Europejskiego Kongresu Gospodarczego, będzie ze wszech miar wyjątkowe. Po raz pierwszy odbędzie się ono w nowo powstałej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Kontekst metropolitalny pozwala nam z bliska i jeszcze dokładniej analizować i rozwiązywać problemy mieszkańców aglomeracji śląskiej, stając się tym samym inspiracją i generatorem tematów w zbliżającej się kongresowej debacie. Fakt, że jest to pierwsza taka struktura i instytucja w skali całego kraju, podnosi rangę zbliżającego się wydarzenia – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

W skład Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wchodzi 41 miast i gmin centralnej części województwa śląskiego ze stolicą w Katowicach. Żyje w nich prawie 2,3 mln mieszkańców, na ich terenie działa ponad 240 tys. firm i przedsiębiorstw, które wytwarzają ok. 8 proc. PKB naszego kraju. To nie tylko tradycyjny przemysł wydobywczy czy stalowy, ale również nowoczesne technologie związane m.in. z branżą automotive, IT czy medycyną. Od lipca 2017 roku obszar ten połączono w pierwszy w Polsce, powołany na podstawie specjalnie przygotowanej ustawy, związek metropolitalny.

Obszary metropolitalne na całym świecie służą do tego, by poprawiać komfort życia mieszkańców, również poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Naszym celem i wyzwaniem jest budowanie inteligentnej metropolii, korzystającej z potencjału znajdującego się tutaj zaplecza naukowego i biznesowego oraz kreatywności i zaangażowania mieszkańców. We współpracy na linii biznes-nauka-samorząd poszukujemy efektu synergii. Zwiększa ona szanse na zainteresowanie inwestorów ofertą miast i gmin Metropolii, podnosząc jakość życia jej mieszkańców – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. – Dzięki takim wydarzeniom jak Europejski Kongres Gospodarczy, możemy w jednym miejscu i w jednym czasie, spotkać się z wieloma światowej klasy specjalistami, by wymieniać się doświadczeniami, nie tylko w obszarze metropolii. Nowoczesna mobilność to jedno z kluczowych dla miast zagadnień, dlatego też już dziś zapraszam do wzięcia udziału w panelu dotyczącym dronów, którego – jako Metropolia – jesteśmy współgospodarzem. Razem z zaproszonymi gośćmi podejmiemy dyskusję o tym, jak między innymi systemy bezzałogowe mogą wspomóc transport cargo w miastach – dodaje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj