Wczoraj w wielu miejscach w Polsce wybiła godzina „W”

0
1998
Warszawa, 01.08.2019. Godzina "W" na rondzie Dmowskiego w Warszawie, 1 bm. W godzinê rozpoczêcia powstania warszawskiego, o 17:00 w ca³ym mieœcie oddano ho³d jego uczestnikom. W stolicy trwaj¹ obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. (mr/sko) PAP/Radek Pietruszka

1 sierpnia 1944 roku o godz. 17:00 w Warszawie rozpoczęło się jedno z najważniejszych powstań w wojennej historii nie tylko Warszawy, ale i całej Polski. Wtedy to niezłomni mieszkańcy stolicy: mężczyźni, kobiety i dzieci stawili opór nazistowskim Niemcom.

dzieje.pl

Wczoraj punktualnie o godzinie 17:00 w wielu miastach i punktach Polski zawyły syreny ku pamięci dzielnym powstańcom. Mieszkańcy stolicy zatrzymali się by wspomnieć i oddać cześć bohaterom Powstania Warszawskiego. Na wielu ulicach stanęły w tym czasie samochody, autobusy i tramwaje. Była to już 75 rocznica tego niezwykłego wydarzenia.

W chwili wybuchu Powstania Siły Armii Krajowej liczyły od 40 do 45 tys. żołnierzy, zorganizowanych w ośmiu obwodach Komendy Okręgu Warszawskiego AK. Planowane na kilka dni Powstanie pomimo zwycięstwa III Rzeszy trwało aż dwa miesiące.

Tomasz Czarnecki, zdj. gł PAP Radek Pietruszka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj