Jerzy i Lidia Owsiakowie odwiedzą Domowy Szpital w Białej Podlaskiej

0
2111

W dn. 12 października 2017 (czwartek) w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej (WSzS) odbędzie się wizyta przedstawicieli Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – Jerzego i Lidii Owsiaków. wosp

Fot. Fundacja WOŚP

Wizyta rozpocznie się od spotkania z pracownikami WSzS w Białej Podlaskiej, które odbędzie się w auli Centrum Dydaktyczno-Administracyjnego (godz. 11.00). Następnie przedstawiciele Fundacji odwiedzą oddziały neonatologiczny oraz chorób wewnętrznych i geriatrii. Najważniejszym punktem wizyty będzie jednak nadanie imienia Fundacji Wielka Orkiestry Świątecznej Pomocy Ośrodkowi Opieki Medycznej „Domowy Szpital”.

PROGRAM WIZYTY: 
– 11.00 – 11.30 spotkanie z pracownikami WSzS w auli – budynek CDA 
– 11.30 – 12.00 Wizyta w szpitalu ul. Terebelska (Oddział Chorób Wewnętrznych i Geriatrii oraz Oddział Neonatologiczny) 
– 12.00 przejazd do Domowego Szpitala 
– 12.10 – 12.50 – wizyta w Domowym Szpitalu, nadanie placówce imienia WOŚP 
– 12.50 – 13.05 – Konferencja prasowa
Liczymy na Państwa obecność od samego początku spotkania (od godz. 11.00)
 
W Białej Podlaskiej powstał pierwszy w tej części kraju innowacyjny Ośrodek Opieki Medycznej „Domowy Szpital”, w którym świadczona jest opieka stacjonarna i domowa dla osób starszych i przewlekle chorych. Nazwa projektu – „Domowy Szpital” ma podwójne znaczenie. Po pierwsze – oprócz fachowej opieki medycznej nasi pacjenci znajdą w tym miejscu warunki zbliżone do warunków domowych. Po drugie – pacjenci objęci są opieką medyczną w ich domach.
 
Oprócz Zespołu Opieki Paliatywnej i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w placówce funkcjonuje DDOM – Dzienny Dom Opieki Medycznej. Jest to miejsce w Ośrodku, gdzie w ciągu dnia bliscy mogą pozostawić swoich rodziców, czy dziadków pod troskliwą opieką pielęgniarską oraz terapeutyczną. Na podopiecznych czekają terapeuci zajęciowi, psycholog, czy dietetyk.
 
Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak problem starzejącego się społeczeństwa dotyka nas wszystkich – powiedział Dariusz Oleński, dyrektor naczelny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej – Opieka nad tymi osobami wymaga specjalistycznych zabiegów i szczególnej uwagi. Takie miejsce, jak „Domowy Szpital” nie tylko daje nadzieję osobom chorym, ale również ich rodzinom. Pozostawiając pacjentów w tak innowacyjnym miejscu pod opieką wykwalifikowanego personelu to dla rodziny szansa na bezpłatną i wysokiej jakości opiekę.
 
„Domowy Szpital” został oddany do użytku w kwietniu 2017 roku. Został on wybudowany wyłącznie ze środków własnych szpitala, a wartość całej inwestycji wyniosłą blisko 17 mnl zł.
 
Od pierwszych dni otwarcia Ośrodka widać potrzebę i zasadność jego powstania.Ogromnym wsparciem dla placówki były dary przekazane przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, takie jak m.in. łóżka szpitalne z materacami i szafkami, materace przeciwodleżynowe, fotele kąpielowe, wanny, podnośniki, ssaki elektryczne, inhalatory i aparaty do mierzenia ciśnienia. Ponadto szpital zyskał rotor do ćwiczeń kończyn dolnych i górnych, pompy infuzyjne, aparaty EKG, kardiomonitory, wagi krzesełkowe oraz wózki do przewożenia pacjentów. Wartość przekazanego sprzętu osiągnęła blisko 1 400 000 zł.
„Domowy Szpital” przy ul. Spółdzielczej w Białej Podlaskiej to:

• 1 543,00 m2 powierzchni zabudowy projektowanej,
• 3 442,5 m2 powierzchni użytkowej,
• 14 563 m3 kubatury o wyjątkowej architekturze.

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to ciesząca się największym zaufaniem społecznym organizacja pozarządowa w Polsce. Założona została w 1993 roku i od tego czasu co roku, w drugą niedzielę stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy, która nazywa się Finałem WOŚP. Za zebrane środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze szpitalom dziecięcym w Polsce najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Dziś sprzęt zakupiony przez WOŚP jest podstawą nowoczesnego wyposażenia wszystkich szpitali, w których leczy się dzieci w Polsce. W ciągu poprzednich 25. Finałów WOŚP Orkiestra zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 825 mln PLN. 

Krzysztof Dobies

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj