Katowice przeciwko faszyzmowi i nacjonalizmowi.

0
1685

Briefing prasowy „Katowice przeciwko faszyzmowi i nacjonalizmowi” z udziałem prezydenta Marcina Krupa oraz radnych i członków „Forum Samorządowe i Marcin Krupa” odbył się 6 maja na katowickim rynku – na placu Kwiatowym.

– Dziś głośno i wyraźnie chcemy powiedzieć, że Katowice są przeciwne faszyzmowi, że Katowice są przeciwne nacjonalizmowi. Zdecydowanie potępiam takie działania, by pod przykrywką „promowania patriotyzmu” propagować tak naprawdę rasistowskie hasła. W Katowicach nie ma miejsca na występ takich zespołów jak Nordica, których członkowie znani są z rasistowskich wypowiedzi. Nie możemy dopuścić do tego, by w Katowicach ponownie dochodziło do skandalicznych działań – takich jak wieszanie wizerunków europosłów. Dlatego podjąłem decyzję, że nie zgodzimy się na organizację pikniku i koncertu po zakończeniu dzisiejszego przemarszu. Katowice nie będą areną propagandy faszystów i nacjonalistów – powiedział prezydent Marcin Krupa i dodał, że organy stojące na straży prawa powinny stanowczo interweniować w takich sytuacjach i surowo karać sprawców.

Przypomnijmy, że 6 maja o 15.00 w Katowicach miał odbyć się marsz organizowany przez Młodzież Wszechpolską. Marsz miał się zakończyć piknikiem oraz występem zespołu Nordica – na co nie wyraził zgody prezydent Marcin Krupa. Urząd Miasta Katowice 2 maja zarejestrował zawiadomienie o organizacji zgromadzenia publicznego w celu „Upamiętnienie Poległych w Powstaniach Śląskich oraz krzewienie Patriotyzmu wśród najmłodszych” [pisownia oryginalna]. W pozycji „program” organizator wskazał przemarsz, przemówienia gry i zabawy dla dzieci. Zgłoszenie zostało podpisane przez osobę fizyczną. W zgłoszeniu nie było zawartych informacji o podmiotach organizujących wydarzenie. Urząd Miasta, zgodnie z obowiązującymi zapisami prawa o zgromadzeniach, przyjął takie zgłoszenie.

– Po nawiązaniu telefonicznego kontaktu organizator poinformował, że w okolicy Parku Powstańców Śląskich, będzie realizowana „część artystyczna” imprezy – nie podając żadnych szczegółów. W związku z wcześniejszym zgłoszeniem w dniu 27 kwietnia tego roku w tym samym miejscu imprezy „Pożegnanie Majówki”, na której organizator zaplanował emisje muzyki na żywo – organizator marszu planowanego na 6 maja – otrzymał od nas informację, że nie ma możliwości realizowania pikniku z częścią artystyczną. Dodatkowo otrzymaliśmy informację od mieszkańców, że na plakatach reklamujących to wydarzenie pojawia się organizator – Młodzież Wszechpolska, a także, że w ramach pikniku ma wystąpić zespół Nordica, na co zdecydowanie nie zgodził się prezydent Marcin Krupa. W związku z tym faktem ponownie poinformowaliśmy organizatora o „kategorycznym podtrzymaniu stanowiska dotyczącego braku możliwości przeprowadzenia części artystycznej i pikniku w obrębie Pomnika i Parku Powstańców Śl.” – powiedział Maciej Stachura, naczelnik wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta Katowice. – Dodatkowo chcemy zdementować informacje, które pojawiły się w piątek, że prezydent Marcin Krupa wydał zgodę na występ grupy Nordica i piknik, a dopiero później się z tego wycofał. To są nieprawdziwe informacje – dodał Maciej Stachura.

Dodatkowo do Urzędu Miasta Katowice wpłynęły 4 maja dwa zawiadomienia o zgromadzeniu publicznym w zakresie organizacji marszów antyfaszystowskich. W obu przypadkach Urząd Miasta Katowice, zgodnie z zapisami Prawa o zgromadzeniach, wydał decyzje zakazujące zgromadzeń. W jednym przypadku mając na uwadze nie zachowanie odpowiedniego terminu dokonania zgłoszenia, w drugim –  kolizję ze wspomnianym przemarszem.

– Sytuacja wygląda tak, że jako Urząd mamy przestrzegać obowiązującego prawa. W związku z powyższym podjąłem decyzję, że nie wezmę udział w marszu przeciwko faszyzmowi – mimo, że podpisuję się pod zdaniem protestujących mieszkańców. Jako prezydent nie mogę jednak wziąć udziału w zgromadzeniu, które nie jest zgodne z prawem. Katowice zawsze były i są platformą dialogu i wymiany różnych poglądów. Jedną z podstawowych zasad demokracji – o ile nie naruszają one obowiązującego prawa i dobrych obyczajów – jest możliwość manifestowania swoich poglądów. Oczywiście w naszym mieście nie ma miejsca dla osób, które łamią prawo nawołując do nienawiści na tle rasowym, etnicznym czy też ze względu na poglądy religijne czy polityczne – powiedział Marcin Krupa.

Prezydent podczas briefingu zapowiedział również podjęcie szeregu działań mających na celu zwalczanie faszyzmu i nacjonalizmu. – Podjąłem decyzję, że będziemy intensyfikować nasze działania w zakresie edukacji dzieci i młodzieży. W szkołach pojawią się dodatkowe zajęcia pokazujące szkodliwość tych ideologii. Pod roboczym hasłem „Katowice przeciwko faszyzmowi i nacjonalizmowi” – zorganizujemy zawody sportowe oraz koncert, z którego dochód zostanie przekazany na rzecz organizacji działających na rzecz praw człowieka. Powołam też w urzędzie zespół roboczy, którego celem będzie koordynacja podejmowanych działań w zakresie walki z faszyzmem i nacjonalizmem. O szczegółach w tym zakresie będę informował – dodał prezydent.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj