FUNDACJA TAUBE PHILANTHROPIES PRZYZNAŁA NAGRODY IM. IRENY SENDLEROWEJ 2019 KATOLICKIEJ MYŚLICIELCE ZUZANNIE RADZIK I ETNOGRAFOWI ADAMOWI BARTOSZOWI

0
1180
źródła: www.taubephilanthropies.org
SAN FRANCISCO — Fundacja Taube Philanthropies przyznała tegoroczne Nagrody im. Ireny Sendlerowej katolickiej myślicielce i etnografowi.
Zuzanna Radzik
Fot. Wolfgang Schmidt
Zuzanna Radzik, działająca w sferze publicznej myślicielka i działaczka, została nagrodzona za swoje badania, publikacje, działalność edukacyjną i wypowiedzi w kwestiach takich jak relacje katolicko-żydowskie czy katolicyzm i feminizm. Od 15 lat zasiada w radzie nadzorczej Forum Dialogu, największej i najstarszej polskiej organizacji pozarządowej zajmującej się dialogiem polsko-żydowskim.
Adam Bartosz
Fot. N. Gancarz
Adam Bartosz to etnograf i muzealnik, który 30 lat temu założył w Tarnowie Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. W latach 1980-2012 był dyrektorem Muzeum Okręgowego w Tarnowie, gdzie w 1982 roku zorganizował pierwszą powojenną wystawę poświęconą Żydom niezwiązaną z Żydowskim Instytutem Historycznym. W 2011r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wkład w ochronę, utrzymanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych, w szczególności Żydów i Romów.

Nagroda im. Ireny Sendlerowej, polskiej działaczki społecznej, która uratowała setki dzieci z warszawskiego getta podczas nazistowskiej okupacji, zostanie wręczona Zuzannie Radzik i Adamowi Bartoszowi podczas ceremonii 26 czerwca 2019 r. o godzinie 19:00 w Synagodze Tempel w Krakowie. Ceremonia poprzedzi koncert będący częścią 29-tego dorocznego Festiwalu Kultury Żydowskiej.

„Niezależnie od tego czy chodzi o pogłębiane relacji polsko – żydowskich czy też o zabezpieczanie żydowskiego dziedzictwa materialnego w Tarnowie, laureaci z 2019 r. łączą ludzi z wszystkich grup wiekowych i środowisk z żydowskim dziedzictwem Polski jako integralną częścią polskiej historii i tożsamości kulturowej”, mówi Tad Taube, Przewodniczący Fundacji Taube Philanthropies i Konsul Honorowy RP w San Francisco.

O Fundacji Taube Philanthropies

Fundacja Taube Philanthropies od ponad 30 lat wspiera działalność różnorodnych organizacji edukacyjnych, badawczych, kulturalnych, społecznych i młodzieżowych w rejonie zatoki San Francisco, Polsce i Izraelu. Została założona w 1981 roku przez Tada Taube, który prowadzi ją do dziś wraz z żoną Dianne Taube. Organizacja dokłada wszelkich starań, by zapewnić obywatelom wolność i możliwość osiągania swoich celów i spełniania marzeń.

O Nagrodzie im. Ireny Sendlerowej

Nagroda im. Ireny Sendlerowej została ustanowiona w 2008 roku przez Fundację Taube Philanthropies, aby upamiętnić odwagę Ireny Sendlerowej – kobiety, której instytut Jad Waszem przyznał tytuł „Sprawiedliwej wśród Narodów Świata”. Co roku 12 maja, w rocznicę śmierci Sendlerowej, nagroda jest przyznawana obywatelom Polski, którzy przyczynili się do zachowania i odrodzenia żydowskiego dziedzictwa w swoim kraju. Kandydatury rozpatruje rada nadzorcza Taube Philanthropies w porozumieniu z liderami społeczności żydowskiej w Polsce.

Poprzedni laureaci: 2008: Janusz Makuch, dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie; 2009: Jan Jagielski, archiwista, Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma; 2010: były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski; 2011: Magda Grodzka-Gużkowska, która ryzykując życiem pomagała Irenie Sendlerowej ratować dzieci z warszawskiego getta; 2012: wybitne uczone prof. dr Maria Janion i dr Jolanta Ambrosewicz-Jacobs; 2013: Bogdan Zdrojewski, były Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Hanna Gronkiewicz-Waltz, była prezydent Warszawy; 2014: Małgorzata Niezabitowska, pisarka i dziennikarka; Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”; 2015: Krzysztof Czyżewski, dyrektor Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”; dr. Jan Kulczyk, Znamienity Darczyńca Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN; 2016: prof. dr hab. Monika Adamczyk-Garbowska, wykładowca literatury żydowskiej i jidysz na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie; Maria Piechotkowa, wybitny architekt i badaczka architektury polskich synagog; 2017: Stefan Wilkanowicz, pisarz, redaktor, edukator i aktywista katolicki; Bogdan Białek, założyciel Stowarzyszenia im. Jana Karskiego oraz Instytutu Kultury Spotkania i Dialogu; 2018: Norman Conard, amerykański edukator i dramatopisarz, który rozsławił Irenę Sendlerową na świecie; Ola Bilińska, badaczka, kompozytorka i wykonawczyni muzyki i kultury języka jidysz.

Więcej informacji o nagrodzie pod adresem: [email protected].

Małgorzata Stanowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj