Fitch potwierdził rating Katowic na poziomie „A-„

0
1492

Fitch Ratings potwierdził ratingi Miasta Katowice (Issuer Default Rating; IDR) dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej na poziomie „A-” oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie „AA+(pol)”. Wszystkie ratingi mają perspektywę Stabilną.

To bardzo dobra wiadomość dla Katowic. Ocena niezależnych ekspertów potwierdza wiarygodność stolicy woj. śląskiego i metropolii – mówi prezydent Marcin Krupa. – Cieszę się, że pozytywnie oceniono m.in.: dużą zdolność do finansowania inwestycji, czy też fakt, że płynność finansowa Katowic już od lat jest na bardzo dobrym poziomie – dodaje prezydent.

W publikacji czytamy, że Katowice mimo finansowaniu inwestycji na dużo wyższym poziomie niż w latach poprzednich – kilka inwestycji zostało przesuniętych w związku z przedłużeniem się procedur przetargowych i/lub opóźnieniem dostępności dotacji unijnych – posiadają dużą zdolność ich finansowania ze środków własnych. Warto podkreślić, że uzyskana na koniec 2017 roku nadwyżka budżetowa zwiększyła stan gotówki, który teraz przeznaczany jest na inwestycje, które zostały przesunięte. Jest to szereg działań, które w perspektywie dwóch najbliższych lat zmienią transportowe oblicze miasta. Pojawią się centra przesiadkowe typu park&ride oraz przebudowane zostaną najważniejsze skrzyżowania na drodze krajowej nr 81. W 2018 roku w budżecie miasta Katowice zaplanowano inwestycje o wartości ponad 660 mln zł.

Autorzy ratingu podkreślają, że „płynność Katowic od lat jest bardzo dobra, co stanowi mocny czynnik ratingu”. – Utrzymanie oceny ratingowej na tym samym poziomie jest dla miasta niezwykle istotne – jesteśmy bowiem postrzegani jako wiarygodny, rzetelny partner. Dzięki temu możemy otrzymać tańszy pieniądz zwrotny, dla którego jedynym zabezpieczeniem jest nasze dobre imię wyrażone w ocenie ratingowej. Myśląc poważnie o rozwoju miasta musimy zawsze pamiętać o konieczności utrzymania wysokiej oceny ratingowej, bo tylko wtedy mamy szansę dokonać tego zarówno pod względem finansowym, jak i promocyjnym – mówi Danuta Kamińska, Skarbnik Miasta Katowice.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj