Eric Guo zagra na zakończenie „Wieczorów u Telemanna”.

0
911

Zwycięzca 2. Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, Eric Guo wystąpi wraz z {oh!} Orkiestrą pod kierownictwem Martyny Pastuszki podczas koncertu wieńczącego 44. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Wieczory u Telemanna”.

Artysta 19 października br. rozpoczął światowe tournée, podczas którego dziesięciokrotnie wystąpi w prestiżowych salach koncertowych w Europie i Azji. Zagra także w Polsce – w Muzeum Zamkowym Pszczynie.

Pianista wykona Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina na fortepianie historycznym marki Erard z roku 1839, który po raz pierwszy zabrzmi w Muzeum od czasu przyjęcia instrumentu w depozyt.

W drugiej części wieczoru usłyszymy Requiem W. A. Mozarta w wersji opracowanej przez H. R. von Spengela na potrzeby mniejszych zgromadzeń i wszelakich aktywności chóralnych. Ponieważ to opracowanie nie istnieje w formie nagranej, wykonanie tego dzieła owiane jest mgiełką tajemniczości. Soliście i śpiewakom towarzyszyć będzie {oh!} Orkiestra pod kierownictwem artystycznym Martyny Pastuszki. Koncert poprowadzi Jacek Hawryluk, muzykolog i dziennikarz muzyczny.

Dodajmy, że wczoraj, 23.10, Martyna Pastuszka, która jest także dyrektor artystyczną tegorocznej edycji „Wieczorów u Telemanna”, otrzymała nagrodę Koryfeusz Muzyki Polskiej 2023 w kategorii „Osobowość roku”.

„Wieczory u Telemanna” po raz pierwszy odbyły się w 1979 roku, początkowo jako festiwal

muzyki barokowej. Z czasem formuła festiwalu rozszerzała się, ukazując twórczość

kompozytora w szerokich kontekstach muzycznych i wykonawczych, sięgających daleko poza ramy muzyki dawnej. Dodajmy, że jest to jedyne takie wydarzenie w Polsce i jedno

z nielicznych w Europie, gdyż koncerty odbywają się we wnętrzach, w których przebywał Telemann.

Organizatorzy: Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Śląskie. Pozytywna energia

Partnerzy: Oh Orkiestra

Partner Strategiczny: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Patroni medialni: TVP3 Katowice, Radio Katowice, Głos Pszczyński, Why Story Polska

______________________________________

Dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Mecenasem Festiwalu „Wieczory u Telemanna” jest PKO Bank Polski

44. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Wieczory u Telemanna”

15-19 października 2023, godz. 18:00

Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Sala Lustrzana

Brama Wybrańców 1, 43-200 Pszczyna

Pełen program festiwalu: https://zamek-pszczyna.pl/festiwal_telemanny/

Kontakt: Mariola Wojtkiewicz, tel. 695 585 769, email: [email protected]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj