Duma z zarządzania Kołobrzegiem – Prezydent Janusz Gromek Liderem z powołania

0
2484

Umiejętność pracy w zespole w połączeniu z odpowiedzialnością za podjęte decyzje

 

Kołobrzeg to miejska gmina uzdrowiskowa o największym obszarze w Polsce. Po Warszawie i Krakowie, miasto zajmuje trzecie miejsce pod względem liczby odwiedzających je turystów. Od dziesięciu lat jest zarządzane przez prezydenta Janusza Gromka, członka zarządu Związku Miast Polskich oraz wiceprezesa Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych Rzeczypospolitej Polskiej, byłego sportowca i nauczyciela, który został nominowany do tytułu Lider z powołania.

 

Bogate doświadczenie zawodowe

Swoją drogę zawodową Janusz Gromek rozpoczął od stanowiska ślusarza, następnie pracował m.in. jako zaopatrzeniowiec, kierowca czy nauczyciel wychowania fizycznego (ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Gorzowie). W tym ostatnim zawodzie realizował się przez dwadzieścia pięć lat, nazywano go wuefistą „z krwi i kości”. Kiedy poproszono go o objęcie stanowiska dyrektora szkoły kombinatu budowlanego, ówczesne władze zastanawiały się nad likwidacją tej placówki.W ciągu dekady Zespół Szkół nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Kołobrzegu stał się jednym z najlepszych miejsc w Polsce edukujących znakomitych informatyków.

Gdy zarządzałem tą szkołą (szesnaście lat) kształciliśmy ponad 1300 uczniów i zatrudnialiśmy ponad stu nauczycieli. Zajęcia lekcyjne odbywały się do godziny dwudziestej pierwszej. W ramach tej szkoły prowadzono także działalność edukacyjną w trybie zaocznym, dla dorosłych. Było tam technikum, OHP, szkoła zawodowa oraz internat dla 180 osób -wspomina Janusz Gromek. – Problemów mieliśmymnóstwo, ale satysfakcji z pracy z młodzieżą o wiele więcej. To był dla mnie wspaniały czas. Uwielbiał obserwować postępy w nauce i w sporcie dokonywane przez młodych ludzi. Nadal uważa, że młodzież jest wyjątkowa, tylko trzeba ją odpowiednio kształtować nie tylko w szkole, ale i w domu, również w kwestiach moralnych i duchowych. Z czasem kołobrzeskie liceum zaczęto je potocznie nazywać „szkołą Gromka”.

 W 1990 roku został wybrany po raz pierwszy w skład Rady Miejskiej Kołobrzegu i obejmował funkcję przewodniczącego różnych jej komisji. W latach 1998–2000 i 2002- 2004 pełnił obowiązki wiceprzewodniczącego Rady, a następnie jej przewodniczącego (2004–2006). Wieloletnia praca w Radzie Miejskiej była solidnym fundamentem, na którym Janusz Gromek zbudował swoje doświadczenie w pracy samorządowej. Dziś pełni swoją trzecią kadencję i zasiada na fotelu prezydenta Kołobrzegu już od dziesięciu lat. Jest pierwszym od czasów zakończenia II wojny światowej włodarzem Kołobrzegu, który urodził się w tym mieście.Poprzednicy pochodzili z innych miejscowości.

Cechy lidera: decyzyjność, wiarygodność, praca z pasją

 Dla prezydenta Kołobrzegu podstawową zaletą prawdziwego przełożonego jest jego zdolność do szybkiego podejmowania ważnych decyzji. Często powtarza, że przez wiele lat był nauczycielem wychowania fizycznego w szkole średniej, co znalazło bezpośredni przełożenie na dzisiejszy sposób wykonywania codziennych obowiązków – Sportowiec musi zawszereagować błyskawicznie – zauważa prezydent Gromek.

Janusz Gromek twierdzi, iż istotną zaletą w pracy prezydenta miasta jest także umiejętność współpracy w zespole. Jednak później, po konsultacjach, trzeba wziąć osobistą odpowiedzialność za ostatecznie podjętą uchwałę. Wsłuchiwanie się w odmienne opinie nie wyklucza cierpliwego, partnerskiego przekonywania do własnych racji opozycji zasiadającej w Radzie Miasta.

Janusz Gromek chętnie dzieli się z młodymi ludźmi swoimi spostrzeżeniami na temat zarządzania – uważa, że początkujący liderzy przede wszystkim powinni wyznaczyć sobie wartościowe cele w życiu oraz pomimo wrodzonych cech przywódczych powinni pamiętać, że należy ciągle się uczyć i rozwijać umiejętności zarządzania. Ponadto zauważa, że gdy pracuje się w dziedzinie, która jest prawdziwą pasją podnosi się poziom satysfakcji ze swojego życia. Twierdzi także, że wysokiej jakość pracy powinno towarzyszyć adekwatne wynagrodzenie. – Dobrze mieć też szczęśliwą rodzinę, to bardzo pomaga w osiąganiu celów również na polu zawodowym – podsumowuje włodarz Kołobrzegu, szczęśliwy mąż Elżbiety, ojciec dwojga dzieci, dziadek zafascynowany swoją pięcioletnią wnuczką Nelą.

Turystyka, ekologia, sprawy społeczne

Prezydent Janusz Gromek jest Zastępcą Prezesa Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych, dlatego doskonale orientuje się w potrzebach miejsc kojarzonych przez turystów z szeroko rozumianym wypoczynkiem. Na przykład, trzeba było poddać gruntownej rewitalizacji plażę w Kołobrzegu. Ten projekt udało się sfinalizować. – Naszym głównym przemysłem jest właśnie turystyka. Piękno tego miasta zbudowane zostało dzięki ludziom, którzy tu przyjeżdżają odpocząć i siępodleczyć – analizuje sytuację ekonomiczną Kołobrzegu prezydent Gromek. – Chciałbym też podziękować tym mieszkańcom mojego miasta, którzy przyczyniają się do jego rozwoju i rozumieją, że okres poświęcony renowacji budynków i dróg nie jest łatwy, ale z czasem przynosi zamierzone efekty.

Wyremontowano wejście do portu, co automatycznie zwiększyło atrakcyjność tego miejsca dla turystów i biznesu. Następną ważną inwestycją okazało się całkowite skanalizowanie gminy. Potem przyszła kolej na odnowę parków, lasów i zaprojektowanie zupełnie nowych ścieżek rowerowych. Nie mniej ważnym problemem jest jakość powietrza w uzdrowisku. Surowe normy wymagają nadzwyczajnej staranności w tej sprawie. Kołobrzeg praktycznie całkowicie wyeliminował problem kotłów węglowych. Dziś w mieście korzysta się prawie wyłącznie z gazowych instalacji centralnego ogrzewania.

Kołobrzeg stał się jednym z najbardziej atrakcyjnych miast w naszym kraju dla turystów z Polski i z zagranicy. Dojazd ze Szczecina i Gdańska ułatwia zbudowana w ostatnich latach wewnętrzna obwodnica drogi krajowej S-6. Zbudowano m.in skomplikowaną windę prowadzącą na podest mola, powstało tu też 45 basenów krytych! Przebudowano również stadion sportowy – Klubu Kotwica Kołobrzeg.

Ponadto Regionalne Centrum Kultury organizuje w ciągu roku rekordową ilość imprez artystycznych (ponad 300 w całym roku!). Turyści mogą tu przyjechać i wziąć udział w licznych, różnorodnych stylistyczniefestiwalach muzycznych. Tylko w trzeciej dekadzie sierpnia odbędą się tu kolejno: Finał Międzynarodowego Spotkania z Folklorem „Interfolk” (20 VIII), Występ Orkiestry Zdrojowej (22 VIII), Koncert poświęcony Annie German (23 VIII), XVI Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Katedrze” (25 VIII), RoCK Festiwal (27 VIII), a już na samym początku września – RCK Rap Fest (3 IX). Prezydent w swoim gabinecie przechowuje album z listą aktorów i twórców zaprzyjaźnionych z miastem.

Bliskie sercu prezydenta są sprawy grup najsłabszych, czyli dzieci oraz seniorów. Kołobrzeg na swoim obszarze subwencjonuje działalność wszystkich szkół, przedszkoli i żłobków, co szczególnie pomaga matkom w ich aktywizacji zawodowej. Powstała także w Centrum Spraw Społecznych okazała świetlica dla osób starszych, które mogą spędzić tu cały dzień. Działa stołówka, w której serwowane są trzy posiłki dziennie, organizowane są koła zainteresowań, można wspólnie pooglądać telewizję, wypić herbatę czy poczytać bieżącą prasę.- Ludzie ci lubią się tu, po prostu, spotykać ze sobą – zaznacza Janusz Gromek. Starsze osoby mają także do dyspozycji darmową komunikację publiczną oraz mogą korzystać z rekreacji na basenach za symboliczną złotówkę.

Plany, wyzwania oraz prywatne pasje

Zarządzam miastem turystycznym, co nie oznacza, że przebywam na nieustannych wakacjach – zauważa żartobliwie prezydent Kołobrzegu. – Przed nami sporo pracy, planów i wyzwań. Najważniejszym zadaniem będzie powstrzymywanie odpływu młodych ludzi z lokalnego rynku pracy. Z wyjątkiem Warszawy, wszystkie gminy w całej Polsce muszą zmagać się z tym problemem – podkreśla Janusz Gromek. Lekarstwem na tę bolączkę jest dalsze pozyskiwanie inwestorów.

Gmina turystyczna musi, w ciągłej konkurencji do innych ośrodków wypoczynkowych, nieustannie unowocześniać swoją infrastrukturę. Rozbudowa miasta będzie kontynuowana głównie dzięki pozyskiwaniu kolejnych środków z budżetu Unii Europejskiej.- Zawsze trzeba uważnie wsłuchiwać się w opinie kołobrzeżan i turystów. To oczywista zasada podporządkowująca wszystkie prace władz gminy – przyznaje prezydent.

Na co dzień Janusz Gromek lubi sport i rekreację. Kiedyś uprawiał piłkę nożną, siatkówkę i lekkoatletykę. Jazda motocyklem to pasja sięgająca jeszcze czasów młodości. Dziś, gdy pozwala na to pogoda, jeździ skuterem lub rowerem. Często pływa, nawet po sezonie.– Bez względu na wiek trzeba dbać o zdrowie, którego nie może zabraknąć przy pełnieniu tak ważnych i odpowiedzialnych obowiązków – zaznacza na koniec Janusz Gromek i dodaje: Zapraszamy turystów do Kołobrzegu.

Beata Sekuła

dr Paweł Hohmann

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj