Dąb „Józef” z Wiśniowej wyróżniony Europejskim Drzewem Roku

0
1397
Dąb Józef z Wiśniowej na Podkarpaciu zwyciężył w internetowym plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku 2017. W plebiscycie rywalizowało 16 drzew ze Starego Kontynentu.
 

Oddano ponad 17 tys. głosów. Drugie miejsce zajął dąb Brimmons z Walii, którego wsparło ponad 16 tys. internautów. Trzecia była lipa rosnąca w Czechach. W głosowaniu wzięło udział ponad 125 tys. internautów z całej Europy”.

Zwycięski dąb, który reprezentował nasz kraj w plebiscycie, w 2016 roku tryumfował w organizowanym przez Klub Gaja krajowym konkursie Drzewo Roku.Liczy ok. 650 lat. Wyrósł w dobrach rodziny Mycielskich. Należący do nich dwór był ośrodkiem życia intelektualnego i kulturalnego regionu, a malownicze otoczenie majątku sprzyjało pracy twórczej artystów. 

Organizatorem konkursu Europejskie Drzewo Roku, który odbywa się od 2011 r., jest czeska Fundacja Partnerstwo dla Środowiska. Jego celem jest zwrócenie uwagi na stare drzewa, jako istotnych elementów dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które należy cenić i chronić. W finale konkursu europejskiego biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. Klub Gaja zajmuje się polską edycją.Poprzednio  zwyciężył dąb, który rośnie w mieście Bataszek na Węgrzech. Dąb Bolko, polski pretendent do tytułu, był czwarty.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj