Ciepłe spojrzenie na Zabrze – ZPEC Laureatem Programu „The Best & More”

0
5063

Ponad 40% mieszkańców Zabrza korzysta z usług Zabrzańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. Magazyn WHY Story, w wyniku Analizy Wyborów Konsumenckich, przyznał ZPEC Sp. z o.o. tytuł „The Best & More” za wytwarzanie i przesył ekologicznego oraz bezpiecznego ciepła systemowego, a także efektywne zarządzanie przedsiębiorstwem oraz wspieranie inicjatyw społeczno-kulturalnych w mieście.

ZPEC2

Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z.o.o. jest specjalistycznym przedsiębiorstwem ciepłowniczym o wieloletnim doświadczeniu, które zajmuje się wytwarzaniem, przesyłem i dystrybucją ciepła systemowego. Zaspakaja potrzeby odbiorców w zakresie centralnego ogrzewania i ciepłej wody od 1970 r. W tym czasie firma, podlegając procesom restrukturyzacji, przeszła drogę od przedsiębiorstwa państwowego, poprzez komunalne, aż po spółkę prawa handlowego. Swoją wysoką pozycję na rynku zawdzięcza efektywnemu oraz nowoczesnemu zarządzaniu, innowacyjnym technologiom, ekologicznym rozwiązaniom oraz szeroko propagowanej odpowiedzialności społecznej. Zdobytą wiedzą oraz doświadczeniem w kwestii zarządzania, w tym finansami, dzieli się ze swoimi kontrahentami również zagranicznymi, np. z Ukrainy.

Najwyższe standardy usług

Sądzę, że zadowolenie mieszkańców Zabrza z dostarczanego przez nas ciepła głównie systemowego wynika z komfortu i bezpieczeństwa jego użytkowania. Ciepło z sieci ciepłowniczej jest dostępne przez cały rok i nie wymaga pieców, kominów, dodatkowej wentylacji ani magazynowania paliwa. Ponadto jego użytkowanie nie stwarza ryzyka wybuchu, zatrucia czadem czy też pożaru – informuje inż. Lesław Złotorowicz, prezes ZPEC. – Co równie ważne, jest to produkt ekologiczny, eliminujący zagrożenia związane z niską emisją, gdyż jest tzw. „ciepłem odpadowym”, czyli pochodną produkcji energii elektrycznej.

Przedsiębiorstwo dba o wysokie standardy obsługi odbiorców także poprzez systematyczne podnoszenie kwalifikacji liczącej prawie 130 osób kadry – np. szkolenia z prawa energetycznego, prawa budowlanego, użytkowania urządzeń czy coroczne szkolenia stanowiskowe dla całego personelu. Firma coraz bardziej wzbogaca się o programy informatyczne . Pozwala to na przeprowadzanie analiz indywidualnego zużycia ciepła przez każdego odbiorcę, wdrożono także nowoczesny system informatyczny, którego głównym zadaniem jest monitorowanie systemu ogrzewania obiektów oraz sygnalizowanie stanów awaryjnych, co przyspiesza działania zmierzające do ich wyeliminowania.

Przedsiębiorstwo prowadzi wiele inwestycji i ma jedne z najniższych w Polsce strat ciepła na przesyle. Wynika to z faktu, iż zastosowało nowoczesne rozwiązania budowy sieci ciepłowniczych i węzłów cieplnych. Dokonano modernizacji kotłowni  oraz likwidacji grupowych węzłów cieplnych, zastępując je węzłami indywidualnymi w pełni zautomatyzowanymi. Inwestycje te wpłynęły m.in. na zmniejszenie straty ciepła na przesyle przez sieci niskoparametrowe oraz redukcję emisję CO2 do atmosfery.

ZPEC stale rozwija współpracę ze swoimi klientami. Do największych należą m.in.: odbiorcy mieszkaniowi (Zabrzańska Spółdzielnia Mieszkaniowa, GSM LUIZA, ZBM-TBS, MAK-Dom Sp. z o.o. czy SM Makoszowianka), obiekty usługowe, jak Multikino, hipermarkety (M1, PLATAN oraz OBI), liczne przedsiębiorstwa (KWK Makoszowy, ELZAB S.A., KOPEX Machinery SA.), Teatr Nowy, Dom Muzyki i Tańca, Urząd Miejski, placówki medyczne takie jak przychodnie, Szpital przy ul. 3 Maja czy nowo wybudowane Śląskie Centrum Chorób Serca oraz Klub Sportowy Górnik Zabrze. Z usług ZPEC chętnie korzystają szkoły, przedszkola, a także obiekty Politechniki Śląskiej. Ważnym celem przedsiębiorstwa jest stałe pozyskiwanie nowych odbiorców. W przyszłym roku do ich grona dołączy budowana właśnie w Zabrzu IKEA.

Działania społeczne

Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej oprócz realizacji swoich standardowych usług prowadzi także działalność na rzecz rozwoju przedsięwzięć społeczno-kulturalnych, np. wspiera ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona” oraz koncentruje się na wydarzeniach podnoszących świadomość ekologiczną mieszkańców miasta. Jest organizatorem różnych konkursów np. ostatnio fotograficznego pt. „Ciepłe spojrzenie na Zabrze”. Jego celem jest pokazanie miasta jako ciekawego miejsca, które ma swoją historię, ciągle się rozwija, a przede wszystkim jest miastem pełnym zieleni, w którym dba się o środowisko i jakość życia.

Staramy się pomagać przede wszystkim instytucjom, które funkcjonują w naszym mieście, bo nasza firma działa w Zabrzu, więc tutaj pomagamy – podkreśla prezes Złotorowicz. Firma wspiera remonty szpitali, różne inicjatywy szkół, przedszkoli, klubów sportowych, angażując się w rozwijanie talentów ich wychowanków. Jest także jednym z głównych partnerów inicjatywy pn. „Zabrzański Biznesplan”, która cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród mikroprzedsiębiorców oraz osób planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej w Zabrzu

Przedsiębiorstwo samo także startuje w konkursach unijnych oraz krajowych w celu zdobycia środków na ekologiczne inwestycje i modernizacje oraz dalszy rozwój technologiczny. 

Beata Sekuła

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj