Bussinesswoman, kolekcjoner i filantrop Grażyna Kulczyk chce otworzyć nowe muzeum w Warszawie

0
1635

Bussinesswoman Grażyna Kulczyk chce otworzyć nowe muzeum w Warszawie i umieścić w nim swoją kolekcję sztuki współczesnej określanej jako najbardziej wartościowej w Europie Środkowo- Wschodniej. Jej kolekcja sztuki zawiera prace polskich i zagranicznych artystów, takich jak Władyslaw Strzemiński, Tadeusz Kantor, Roman Opałka, Antoni Tàpies, Anselm Kiefer, Joan Mitchell and Andy Warhol. Jej wartość jest oceniana na co najmniej 100 milionów euro.

Wiele z prac było wystawionych w Polsce w ostatnich latach, a w ostatnim roku w Madrycie w Galerii Sztuki Santander..

Pani Kulczyk, której majątek jest wyceniony przez Forbesa na 1,7 miliarda złotych, stwierdziła, że jest gotowa zainwestować 700 mln złotych na otwarcie swojego muzeum, chce też, aby nowe muzeum zostało otwarte w 2018, w stuletną rocznicę niepodległości Polski.

Grażyna Kulczyk obecnie finansuje budowę innego muzeum w Szwajcarii, gdzie zamierza wystawiać dzieła polskich artystów.

Kulczyk już od lat zabiega o utworzenie stałej przestrzeni wystawowej dla swojej kolekcji. Początkowo muzeum miało zostać wybudowane w jej rodzinnym Poznaniu, jednak nie doszło do zawarcia porozumienia z władzami miasta, obecnie stara się pzekonać władze Warszawy do zaakceptowania jej propozycji, według której po stronie miasta byłoby utrzymanie bieżących kosztów utrzymania muzeum.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj