Beata Małecka-Libera Kobietą Charyzmatyczną

0
2898

,,Prawdziwą miarą osoby jest to, jak traktuje tych, którzy nie mogą wyświadczyć jej żadnej przysługi.” (Ann Landers)

 Województwo  śląskie jest kluczowym politycznie okręgiem z prawie  pięcioma milionami potencjalnych wyborców. Przez stulecia mieszały się tu wpływy polskie, niemieckie, rosyjskie, a także i czeskie. Z tego specyficznego miejsca na mapie Polski, z Zagłębia Dąbrowskiego, wywodzi się jedna z bardziej znanych obecnie kobiet w polityce – posłanka na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, w 2015 r. sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia – dr nauk medycznych  Beata Małecka-Libera.

Pani poseł już od dziecka czuła, że powołana jest do tego, by opiekować się drugim człowiekiem. Nie służyć, jak podkreśla, nie pracować czy wykonywać zawód, tylko opiekować się. Po ukończeniu liceum wybrała zatem studia na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu, którą to ukończyła w 1979 roku a potem uzyskała tytuł specjalisty w zakresie laryngologii a następnie tytuł doktora nauk medycznych  Po dwudziestu latach pracy jako lekarz  ukończyła jeszcze podyplomowe studia w Instytucie Zdrowia Publicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dostrzegła wtedy, że opieka nie musi wiązać się tylko z indywidualną praktyką, lecz posiadając odpowiednie kwalifikacje, można działać globalnie i zapobiegać – nie tylko leczyć.

W latach 1996-2001  pełniła obowiązki dyrektora medycznego Szpitala Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, w od 2002 do 2005 roku była dyrektorem Szpitala Specjalistycznego. W uznaniu zasług pani poseł otrzymała m.in. tytuł Menedżera Zagłębia oraz Złoty Medal Światowej Akademii Medycyny Alberta Schweitzera. Wyróżnienia zmobilizowały Beatę Małecką-Liberę do dalszego działania, już na poziomie parlamentu. W 2005 roku została wybrana na posłankę V kadencji w okręgu sosnowieckim – od tamtego momentu funkcjonuje prężnie na polskiej scenie politycznej, skupiając się na sprawach zdrowia. Pełnił m.in. funkcję zastępcy Komisji Zdrowia w Sejmie a w 2015r sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia – Chciałabym, by polityka była inaczej postrzegana, nie jako scena do walki o pozycję, tylko działalność w interesie drugiego człowieka – twierdzi.

Podejście pani poseł do kwestii zdrowia można nazwać holistycznym, łączącym  duchowość, sferę mentalną i fizyczną człowieka. Oznacza to, że równowaga pomiędzy tymi trzema poziomami w ogromnym stopniu determinuje stan zdrowia człowieka. – To są elementy ze sobą spójne: zdrowie psychiczne i zdrowie fizyczne. Jedno nie istnieje bez drugiego i często eksperci podkreślali to na konferencjach czy kongresach. Bardzo często pani poseł porusza także kwestię złych nawyków żywieniowych u dzieci, uzależnień młodzieży, problemów natury psychologicznej jak depresja czy zachowań autoagresywnych. Jest współautorką programu sprzedaży zdrowych przekąsek w sklepikach szkolnych, który ma wytworzyć prawidłowe  nawyki żywieniowe już od najmłodszych lat. Szczególną uwagę zwraca na profilaktykę zdrowotną, akcentując, jak istotne są badania  lekarskie.

W wielu wypowiedziach Beata Libera-Małecka podkreśla przywiązanie do Zagłębia Dąbrowskiego, zwracając uwagę na jego walory turystyczne, komunikacyjne i infrastrukturę. Bliskość Jury Krakowsko-Częstochowskiej, zbiornik Pogoria, nad którym wypoczywają mieszkańcy województwa, łatwość komunikacji z aglomeracją śląską, Warszawą czy Krakowem to niewątpliwe zalety Zagłębia. Coraz to prężniej działająca Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna gwarantuje miejsca pracy, atrakcyjne cenowo grunty pod zabudowę. – Są to tylko niektóre argumenty przemawiające za tym, by wybrać Zagłębie jako miejsce do życia – twierdzi pani poseł. Sama nigdy nawet nie pomyślała o zmianie miejsca zamieszkania.

Współorganizuje wiele akcji społecznych integrujących przedstawicieli różnych środowisk – rodzin starających się o dzieci metodą in vitro, seniorów, a przede wszystkim kobiet.  Stowarzyszenie  Kobieta Liderem Świata powołały kobiety zainspirowane kilkuletnimi spotkaniami i warsztatami jakie organizowała pani poseł .Stowarzyszenie wspiera kobiety na gruncie prawnym, medycznym i zawodowym. Stowarzyszenie oferuje również wsparcie psychologiczne, organizuje zajęcia sportowe, artystyczne, literackie, wspólne wyjścia do kina i teatru. Pani poseł jest tez prezesem działającego od kilku lat Stowarzyszenia  Forum Kobiet Aktywnych, które za cel stawia pomoc osobom bezrobotnym, ofiarom przestępstw i przemocy domowej. Propaguje szeroko pojętą aktywność w rożnych dziedzinach życia .

Ostatnio, pani poseł uwagę skupia na seniorach i ich wykluczeniu społecznym.
– Średnia długość życia od początku XX wieku wydłużyła się o prawie czterdzieści lat, a dzięki rozwojowi medycyny poprawiła się również jego jakość. Mam wrażenie jednak, że ani politycy, ani gospodarka nie zauważają osób po 60. roku życia. Mimo że są ciągle aktywni, to nie ma propozycji adresowanych specjalnie dla nich. Np. nie znam firmy odzieżowej, która miałaby ofertę przygotowaną konkretnie dla tej grupy wiekowej.  W związku z tym pani poseł współorganizuje w całej Polsce spotkania i panele dyskusyjne, gdzie porusza się zagadnienia związane z sytuacją tej grupy wiekowej, szczególnie kobiet. Propaguje postawę, że wiek nie jest przeszkodą do spełniania pasji i marzeń.

Pani poseł jest ambasadorka promocji zdrowia i profilaktyki. Jest autorka ustawy o zdrowiu publicznym . Konsekwentnie od wielu lat walczy o edukacje zdrowotna i wprowadzenie do szkół,, godziny o zdrowiu,, organizuje ogólnopolskie akcje promujące badania profilaktyczne .

– Badania dowodzą, że to co jemy, ile się ruszamy na co dzień ma kolosalny wpływ na długość, jakość naszego życia i zmniejszenie ryzyka chorób nawet o 70%– wyjaśnia. Stąd w programie działalności pani Beaty Małeckiej-Libery tak duży nacisk na aktywizację fizyczną i kompleksowość badań seniorów. Ogromnym sukcesem okazał się cyklicznie organizowany Marsz Seniora, który po raz pierwszy odbył się 1 października 2011 roku w Międzynarodowym Dniu Osób Starszych. Pani poseł  postanowiła wykreować regionalne wydarzenie, które zachęci osoby po 50. roku życia do aktywnego spędzania wolnego czasu. Przedsięwzięcie miało na celu promocję zdrowia i stylu życia seniorów. W marszu uczestniczy rokrocznie około 200 mieszkańców Dąbrowy Górniczej i miast Zagłębia. Zainteresowanie było tak duże, że od tamtej pory marsz odbywa się w wielu miastach w Polsce.

Czy Pani Poseł wierzy w solidarność kobiet?

 – Oczywiście! Chociaż może doświadczenia mamy różnie, to  trzeba ją mocno wspierać i budować. Kobiety są dobrze wykształcone, pracują zadaniowo i wiedzą doskonale jakie cele chcą osiągnąć. Tym bardziej jeśli jest taka możliwość,  powinnyśmy sobie wzajemnie pomagać. Wierzę, że jest to era kobiet, które stają się coraz bardziej aktywne i coraz odważniej sięgają po dotychczas zarezerwowane dla mężczyzn stanowiska. Energia, zapał oraz to, że w swojej pracy spotykam wiele wspaniałych kobiet motywuje mnie do angażowania się w kolejne projekty. Kobiety inaczej patrzą na rzeczywistość. Są bardziej empatyczne i chętniej poświęcają swój czas na działania społeczne. Gdyby udało im się w większej liczbie wejść do polityki, odmieniłyby jej jakość.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj